کمیسیون ماده 100 شهرداری

کمیسیون ماده 100 شهرداری

کمیسیون ماده 100 شهرداری

برای ساخت هر گونه ملک و ساختمانی که در محدوده خدمانی شهرداری باشد ،افراد باید از شهرداری پروانه ساخت دریافت کنند و هر گونه ساخت و سازی که فاقد پروانه ساخت باشد ، می توان مانع ادامه روند ساخت آن شد.

کمیسیون ماده 100 شهرداری که ارگانی جدای از شهرداری به حساب می اید مسئول رسیدگی به مقررات ماده 100 شهرداری می باشد.

برای این که در این باره بیشتر بدانید بهتر است همین امروز با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

اعضای تشکیل دهنده این کمیسیون نمایندگان شورای اسلامی ؛نمایندگان وزارت کشور و دادگستری خواهند بود و البته در کنار آن ها نماینده شهرداری هم حضور خواهد داشت اما حق رای ندارد و تنها برای ادای پاره ای از توضیحات آن جا خواهد بود.

هنگامی که جلسه ی رسیدگی به پرونده فرد در کمیسیون ماده 100 تشکیل شد ؛عموما نیازی به حضور ذی نفع نیست مگر این که استماع توضیحات وی ضروری و لازم باشد.

رای این کمیسیون قطعی و غیرقابل بازگشت می باشد.

پیگیری رای کمیسیون ماده 100

آرای قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری مطابق بند ۲ ماده ۱۰ دیوان عدالت اداری قابل شکایت و اعتراض در دیوان عدالت اداری می باشد.

حکم تخریب ماده 100

در صورتی این حکم صادر می شود که سازه مخالف اصول شهرداری،فنی و بهداشتی باشد.

در این صورت این کمیسیون دستور به تخریب آن را خواهد داد.

نقض رای کمیسیون ماده 100

تخلفاتی که در زمینه ساختمان سازی صورت می گیرد می توان شامل موارد مختلفی باشد.از جمله عدم رعایت اصول فنی به هنگام ساختمان سازی ، تراکم اضافی،تخلفات مربوط به عدم احداث پارکینگ یا غیر قابل استفاده بودن آن،تجاوز به معابر شهر ،تخلف عدم استحکام بنا؛ تخلف عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی..

  1. تخریب : حکم تخریب در صورتی صادر می شود که مخالف اصول شهرسازی ، فنی ، بهداشتی باشد .
  2. اخذ جریمه : در صورتی که اصول فنی بهداشتی و شهرسازی رعایت شده باشد که در این صورت کمسیون می توان با صدور رای بر اخذ جریمه به ازاء هر متر مربع بنای بدون مجوز یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد هر کدام که مبلغ آن بیشتر است از ذی نفع ، بلامانع بودن صدور برگ پایان ساختمان را به شهرداری اعلام نماید .
    در مورد دو حکم تخریب و اخذ جریمه ذکر این نکته خالی از فایده نمی باشد که در موردی که اصول شهرسازی فنی و بهداشتی رعایت شده باشد حکم به تخریب بدهد و یا اینکه حکم به جزای نقدی بدهد .
  3. تخلف تراکم اضافی : تخلف تراکم اضافی که عبارت است از اضافه بنا زائد بر مساحت زیر بنای مندرج در پروانه ساختمانی از سوی مالک ، یکی دیگر از انواع تخلفات داخل در صلاحیت کمسیون م ۱۰۰ قانون شهرداری می باشد

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *