شاید تا به حال برای شما یا یکی از اعضای خانواده تان پیش آمده باشد که دچار مشکلات حقوقی مربوط به مهریه شده باشید. برخلاف این جمله ی قدیمی که می گوید، کی مهریه را گرفته و کی داده، امروز هم می گیرند و هم مهریه را ناچاراً می دهند! به همین خاطر توصیه می کنیم نسبت به این مسئله ی مهم به هیچ وجه سهل انگاری نداشته باشید و تا جایی که ممکن است در مورد این مسئله ی حقوقی اطلاعات بیشتر به دست آورید.

تصور می کنیم که در اوایل دهه 80 بود که بار سنگین مهریه های عجیب و غریب، خیلی از آقا دامادها را راهی زندان کرد. خیلی از این دامادهای جوان، چند ماهی بیشتر زیر سقف مشترک زندگی نکرده بودند. مهریه های سنگینی مانند سکه بهار آزادی به اندازه ی سال تولد و …باعث شد که نهادهای قانون گذار برای این مسئله فکری کنند.

یکی از راهکارهای قانونی برای چنین کارهایی، مهریه ی عندالمطالبه و عند الاستطاعه می باشد. این دو شکل از مهریه باعث می شود که جرائم مربوط به مهریه تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

بر این اساس، قانون مهریه تنها تا میزان  سکه را عند المطالبه می داند و حق حبس برای زوجه قائل می شود و الباقی مهریه نیز به صورت عندالاستطاعه می باشد. اما سوال این جاست که این مسئله به چه معناست؟ تلاش می کنیم در ادامه به زبان ساده این مسئله را توضیح دهیم

همان طور که می دانید زوجه می تواند در صورت عدم پرداخت مهریه توسط همسرش، حق جلب وی را داشته باشد و او را به زندان بیاندازد! بر اساس قانون مهریه ، زوجه تنها برای پرداخت 110 سکه از مهریه ی خود حق حبس خواهد داشت. بنابراین در صورتی که زوج 110 سکه مهریه ی عندالمطالبه را پرداخت کرده باشد، زوجه برای دریافت باقی مهریه ی خود باید ثابت کند که زوج استطاعت مالی دارد و دیگر حق حبس نیز نخواهد داشت.

البته احتمال دارد که خیلی از مردان حتی توانایی همین میزان از مهریه را نیز نداشته باشند. در این صورت این سوال مطرح می شود که آیا باز هم ناچار است به زندان برود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که راهکارهای زیادی برای این مسئله وجود دارد. یکی از بهترین راه ها این است که زوج تقاضای اعسار از دادگاه بکند. اعسار به این معنی است که توانایی پرداخت بدهی خود را ندارد و در حقیقت معسر محسوب می شود.

در صورتی که برای دادگاه محرز شود که زوج معسر است و توانایی پرداخت مهریه را ندارد، به این صورت با دادخواست اعسار او موافقت می کند. خب تا اینجای مسئله هیچ گونه مشکلی وجود ندارد اما تکلیف مهریه ی زوجه چه می شود؟ بهترین راهکار پرداخت اقساطی مهریه است. به این صورت که با تشخیص دادگاه و با توجه به میزان درآمد زوج، مقدار قسط های مهریه مشخص می شود . البته احتمال دارد که مبلغی به عنوان پیش مبلغ مهریه به زوجه پرداخت شود و الباقی آن نیز به شکل قسطی خواهد بود.

تعداد سکه مجاز مهریه

سوء تفاهم بزرگی که در مورد قانون مهریه وجود دارد این است که خیلی از زوجین تصور می کنند که تنها تا مبلغ 110 سکه می توانند برای مهریه تعیین کنند. اما این مسئله کاملاً برخلاف شرع و فقه است چرا که هیچ کسی نمی تواند زوجه را محدود به رقم خاصی برای تعیین مهریه اش بکند.

نمی تواند تمام اقشار جامعه را ناچار کرد که مبلغ مشخصی را به عنوان مهریه در نظر بگیرند اما برای حمایت از خانواده، قانون مهریه تنها برای سقف 110 سکه حق حبس برای زوجه در نظر گرفته است.

برای این که ماجرای 110 سکه مهریه بهتر جا بیفتد، مثالی می زنیم:

تصور کنید که آقای الف و خانم میم، بعد از مدتی زندگی مشترک، تصمیم می گیرند که از یکدیگر جدا شوند. مهریه ی خانم میم 400 سکه ی بهار آزادی بوده است که آقای الف در حین زندگی مشترک ، 110 سکه از آن را پرداخت کرده است. حالا باید بدانید که خانم میم دیگر نمی تواند حق حبس را داشته باشد چرا که تا سقف قانونی 110 سکه بهار آزادی را دریافت کرده است.

اما برای این که بخواهد الباقی 280 سکه را از آقای الف دریافت کند باید بتواند تمکن مالی او را اثبات کند. باید بدانید که اثبات چنین مسئله ای واقعا کار سخت و پیچیده ای است و به همین راحتی نمی توان آن را انجام داد. خیلی از آقایان به محض مواجهه با چنین شرایطی، اقدام به انتقال اموال خود می کنند تا زوجه نتواند آن ها را توقیف نماید.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم حتما به یک وکیل پایه یک دادگستری که در پرونده های خانوادگی خبره باشد، مراجعه کنید.

قانون جدید مهریه سال 98

متاسفانه به دلیل شرایط خاص قوانین مربوط به مهریه، هر چند مدت یک بار، شایعاتی پیرامون آن اوج می گیرد و باعث سردرگمی و سوءتفاهم خانواده ها می شود. به عنوان مثال آخرین شایعه ای که در میان مردم شکل گرفت مربوط به قانون جدید مهریه سال 98 می باشد.

سال 98 طرح نصفه و نیمه ای در مجلس شورای اسلامی ارائه شد که بر اساس آن حق حبس را تا سقف 14 سکه در نظر می گرفت. خیلی از نمایندگان زمزمه هایی راه انداختند که سقف 110 سکه با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و گران شدن قیمت سکه بسیار بالاست و خیلی از آقایان به هیچ وجه توانایی پرداخت این رقم را ندارند.

اما به سرعت با این طرح مخالفت شد و در حد همان زمزمه های رایج باقی ماند.

اما متاسفانه همین زمزمه ها باعث رواج چنین شایعاتی شد که سقف سکه تا 14 سکه خواهد بود. اما با صراحت اعلام می کنیم که چنین مسئله ای صحت ندارد و بهتر است نسبت به این گونه خبرهای ضد ونقیض بی توجه باشید.

مهریه تا چند سکه قابل اجراست

همان طور که گفتیم سوءتفاهم های زیادی در مورد تعداد سکه های مهریه وجود دارد که باعث سردرگمی مردم شده است. به عنوان مثال خیلی از بانوان تصور می کنند که تنها تا سقف خاصی می توانند نسبت به اجرا گذاشتن مهریه ی خود اقدام کنند. اما باید بدانید که مسئله ی حق حبس با حق اجرا گذاشتن مهریه ، کاملا متفاوت است. شما می توانید تا هر میزان از مهریه تان که تمایل دارید را به اجرا بگذارید اما باید بدانید که تنها تا سقف 110 سکه از آن حق حبس خواهید داشت.

برای دریافت الباقی آن باید بتوانید اموالی از زوج را به دادگاه معرفی کنید و به این ترتیب ثابت کنید که وی توانایی و تمکن مالی پرداخت الباقی مهریه را دارد.

در صورتی که ثابت شود زو تمکن مالی دارد، به دستور دادگاه به اندازه ای که از مهریه باقی مانده، اموال وی توقیف خواهند شد تا زمانی که تکلیف پرونده مشخص شود.

بنابراین تصور نکنید که تنها تا سقف 110 سکه از مهریه را می توانید به اجرا بگذارید.

 برای وصول مهریه باید از سه روش استفاده کرده و به عبارتی دیگر، ، در مرحله اول اظهار نامه از طرف زوجه  به همسرش فرستاده می ‌شود.

در مرحله دوم از طریق اجرای ثبت و آخرین مرحله از طرف دادگاه‌ها به دریافت مهریه اقدام می گردد

زوجین تنها 20 روز فرصت دارند که نسبت به رای دادگاه تجدیدنظر خواهی کرده و نسبت به آن اعتراض کنند. اما در صورتی که زوج نسبت به رای دادگاه اعتراضی نداشته باشد و در عین حال از پرداخت مهریه نیز اجتناب کند، آن هنگام مشمول ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی خواهد شد. به این معنی که اگر نتواند اعسار خود را ثابت کند، به زندان خواهد رفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *