شرایط طلاق غیابی

طلاق غیابی

اگر شما همسر خود را از دست داده اید و دیگر نمی دانید که در کجا زندگی می کند ، می توانید به راحتی طلاق غیابی بگیرید . قانون این الزام را پیش آورده است که همسر شما باید از درخواست طلاق تان آگاه باشد و بداند که درخواست طلاق داده اید ، اما چنانچه همسر شما غایب باشد زمانی که نمی توانید او را پیدا کنید که شخصاً او را در جریان امور بگذارید ، می توانید درخواست طلاق خود را در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ کنید . شما باید اقدامات قانونی دیگری را انجام دهید ، اما غیبت او به این معنا نیست که شما باز هم ناچار باشید که به ازدواج خود به شکلی یک طرفه ادامه دهید .

مراحل طلاق غیابی

بهترین وکیل طلاق معتقد است قبل از اینکه دادگاه به شما اجازه دهد تا با انتشار اطلاعیه طلاق در یک روزنامه درخواست طلاق کنید ، قاضی نیاز به جستجوی کاملی درباره همسر شما دارد . در بعضی از کشورها مانند آمریکا ، شما همچنین باید از پلیس بخواهید که در آخرین آدرس شناخته شده همسرتان را پیدا کند . این فرآیند جستجو با ” دقت کافی ” و تلاش سختگیرانه انجام می شود . شما باید از طریق وب سایت های شبکه های اجتماعی اینترنتی و یا اداره پست ، سعی کنید چیزهایی درباره همسر خود ردیابی کنید . شما همچنین باید با اعضای خانواده شناخته شده و کارفرمای قبلی همسرتان تماس بگیرید و اطلاعات کافی درباره محل اقامت او کسب کنید . تماس با آخرین شماره تلفن همسرتان و پیدا کردن آن معمولا کافی نیست . اگر یک وکیل پایه یک دادگستری یا کارآگاه خصوصی را استخدام کنید ، این شخص می تواند تلاش هایی را برای پیدا کردن همسر شما را از سوی شما انجام دهد ؛ شما مجبور نیستید آن را به صورت شخصی انجام دهید .

تصویب دادگاه

پس از انجام تمام کارهایی که ممکن است به شما کمک کند که همسر خود را پیدا کنید ، باید نتایج جستجوی خود را به دادگاه ارائه دهید و درخواست کنید که اجازه دهد درخواست طلاق خود را در یک روزنامه به چاپ برسانید . بسته به دولت شما ، این معمولا شامل ارسال یک نامه به دادگاه به همراه مدارک مربوطه است . یک مدارک ادعایی است که به قاضی می گوید که همه کاری را برای یافتن همسر خود انجام داده اید . هنگامی که اسناد خود را به دادگاه ارسال می کنید ، قاضی مدارک شما را بررسی می کند . اگر تصمیم بگیرد که به شما مجوز بدهد آن هنگام می توانید درخواست خود را در یک روزنامه به چاپ برسانید .

طلاق غیابی

انتشارات

هنگامی که مجوز خود را برای انتشار دریافت می کنید ، باید دستورالعمل آن را بخوانید . قوانین دقیقی در این باره وجود دارند که البته ممکن است در موارد مختلف متفاوت باشند . شما باید یک روز در هفته و به مدت ۳ بار در منطقه ای که برای طلاق درخواست کرده اید اطلاعیه را انتشار دهید . برخی از حوزه های قضایی همچنین ممکن است از شما بخواهند که در دادگاه یک اطلاعیه بنویسید . مجوز و یک کپی از اسناد طلاق خود را به بخش اطلاع رسانی قانونی در روزنامه های مناسب تقدیم کرده و درخواست انتشار می دهید. کارکنان روزنامه می توانند به شما در ایجاد اطلاعیه بر اساس اطلاعات مندرج در اسناد طلاق شما و نظم قاضی برای انتشار آن کمک کنند.

شرایط طلاق غیابی

در اکثر کشورها ، قبل از اینکه بتوانید روند طلاق خود را ادامه دهید ، باید حداقل چند روز پس از انتشار اطلاعیه خود صبر کنید . این مسئله به همسر شما اجازه می دهد که در صورت دیدن اطلاعیه به دادگاه و شما مراجعه کند .
چنانچه که یک زن در خارج از کشور مدعی شود که همسرش مدت زیادی است که مجهول المکان است باید وکیلی ایرانی استخدام کند تا مراحل مربوط به طلاق غیابی در ایران انجام گیرد .
به گفته وی چنانچه مرد بعد از حکم طلاق غیابی و در دوران عده از طلاق دادن همسرش پشیمان شود و این تصمیم را بگیرد که دوباره به زن رجوع کند ، طلاق رجعی بوده و حکم طلاق غیابی باطل خواهد بود.
همچنین لازم به ذکر است طلاق رجعی شکلی از طلاق است که پس از طلاق تا هنگامی که زن در دوران عده به سر می‌برد، زوج این امکان را دارد که بدون نکاح دوباره به او رجوع نماید. در ضمن زنا با زنی که در عده رجعیه است در حکم زنا با زن‌ شوهر‌دار بوده و باعث حرمت ابدی خواهد شد .

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد چگونه است ؟

از آن جایی که در قانون و شرع برای مردان حق طلاق در نظر گرفته شده است. زوج این امکان را دارد هر هنگامی که تمایل داشته باشد ، زن خود را طلاق دهد چه زن در جلسه دادگاه حاضر شود چه حاضر نگردد .
اما پس از صدور حکم طلاق، برای زن ۲۰ روز زمان واخواهی و اعتراض به رای صادره وجود خواهد داشت که می تواند در این امکان را خواهد داشت که نسبت به رای صادره در همان دادگاه اعتراض کند .
شوهر برای طلاق دادن زن باید کلیه حقوق مالی زن از قبیل نفقه ، مهریه و اجرت المثل ایام زوجیت او را پرداخت کند . همچنین در صورت وجود شرط تنصیف دارایی باید نصف دارایی هایی که در طول ازدواج به دست آورده اند را به زن واگذار کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *