قبول و رد ترکه

قبول و رد ترکه

در این مقاله قصد داریم شما را با تعریف ترکه و قبول و رد ترکه آشنا سازیم . ترکه به آن چه که پس از وفات فرد به ورثه وی خواهد رسید ، ترکه می گویند.در صورتی که متوفی بدهی و دیونی داشته باشد ، ورثه وی نمی توانند که از ترکه وی سهمی را داشته باشند مگر این که در ابتدا تمام دیون و بدهی های متوفی پرداخت شود و پس از آن هر آن چه که باقی ماند میان ورثه تقسیم خواهد شد .شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین ارث با مشاوره حقوقی ،گروه وکلای سفیر حقوقی تماس بگیرید.

قبول و رد ترکه به چه معناست؟

ورثه این حق را دارند که ترکه را بپذیرند یا نپذیرند و هر زمان برخی از ورثه این کار را انجام دهند ، بایستی ترکه تحریر شود و پس از تحریر هم این امکان را دارند که قبول و رد ترکه کنند.شما می توانید جهت تماس با مشاور حقوقی ما با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

قبول ترکه

این که ورثه بپذیرند در امور و اداره ترکه و تصفیه نمودن بدهی ها و دیون دخالت و شراکت داشته باشند ، قبول ترکه گفته می شود و این موضوع قوانین مخصوص به خود دارد ، به عنوان مثال شما طرف مدت ۱ ماه پس از باخبر شدن از فوت کردن فرد می توانند ترکه را رد کنید و باید در نظر داشت که قبول ترکه به معنی قبول کردن ارث نمی باشد.

انواع قبول ترکه

قبول ترکه می تواند به شکل صریح یا ضمنی باشد و یا این که بر اساس صورت تحریر ترکه باشد.قبول کردن صریح ترکه به این معنی است که تحت یک سند رسمی بیا عادی قبول کنند که ترکه را عهده دار باشند و این مسئله را به دادگاه اطلاع دهند و قبول ضمنی به این معنیست که ورثه به هر طریقی در ترکه و ادای دیون متوفی دخالت کنند.

پس از تحریر ترکه هم ورثه این امکان را دارند، به مدت یک ماه از تاریخ اطلاع به اتمام تحریر ترکه ، قبول یا رد خود را به دادگاه اظهار کنند و دادگاه این امکان را دارد که حسب اقتضا ، این مهلت را افزایش دهد.

رد ترکه

در صورتی که یکی از ورثه تصمیم داشته باشد ،در اداره و رسیدگی به امور ترکه دخالت نکند ، اصطلاحا می گویند که ترکه را رد کرده است. ، چنانچه ورثه بخواهند ترکه را رد کنند باید به مدت یک ماه از تاریخ اطلاع از فوت مورث خود ، رد ترکه را به دادگاه اطلاع داده و اطلاع مزبور در دفتر مخصوص آن ثبت گردد ، رد ترکه نباید معلق و مشروط باشد . رد ترکه به منزله اعراض از ترکه و ارث نمی باشد .
گروه وکلای سفیر صلح با تجربه داشتن ده ها مورد پرونده های ارث و ترکه بهترین گزینه ممکن برای انتخاب یک وکیل است.اگر در جستجوی وکیل هستید، ما به شما توصیه می کنیم که در ابتدا مشاوره ای رایگان و تلفنی با وکلای مجموعه ما داشته باشید و سپس برای انتخاب وکیل خود دست به اقدام بزنید.

.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *