فرزند خواندگی

فرزند خواندگی چه شرایطی دارد؟

فرزند خواندگی امری بسیار نیکو و پسندیده است ، که در دین و شریعت هم بسیار نسبت به آن تاکید شده است.زوج های زیادی هستند که به هر دلیلی تمایل دارند که کودکی را به فرزند خواندگی بپذیرند. اما موانع قانونی بسیاری بر سر راه وجود دارد که باید پیش از هر چیزی آن ها را از سر راه برداشت
به همین خاطر پیشنهاد ما به شما این است که اولین اقدام شما استخدام وکیل در تهران باشد تا بتواند در این مورد مشاوره حقوقی به شما ارائه دهد

قدم دوم این است که از قوانین موجود در باب این موضوع اطلاعات کافی به دست آورید .در ادامه به برخی از این قوانین اشاره می کنیم :

شرایط فرزند خواندگی برای زوجین

ماده ۲ـ مسائل مرتبط به فرزند خواندگی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، بر عهده سازمان بهزیستی کشور است که در این قانون به طور مختصر سازمان گفته می‌ شود.
ماده ۳ـتمامی فرادی که تبعه ایران به حساب می ایند و در ایران اقامت دارند می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را با رعایت مقررات در ج شده در آن و با حکم دادگاه صالح برعهده گیرند.
ماده ۴ـ ایرانیانی که در خارج از کشور اقامت دارند این امکان را دارند که درخواست فرزندخواندگی خود را از طریق سفارتخانه یا دفاتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران به سازمان تقدیم کنند . سفارتخانه‌ها و یا دفاتر مذکور وظیفه دارند که در اجرای این قانون، با سازمان همکاری کنند و سازمان وظیفه دارد که با حکم دادگاه صالح به درخواست متقاضی رسیدگی کند .

شرایط فرزند خواندگی
ماده ۵ ـ افرادی که شرایط زیر را دارند این امکان را دارند که سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را از سازمان درخواست کنند .
الف ـ زن و شوهری که پنج ‌سال از تاریخ ازدواجشان سپری شده باشد و هم چنان فرزندی ندارند ، با این شرط که دست کم یک نفر از این زن و شوهر بالای ۳۰ سال سن داشته باشد .ب ـ زن و شوهری که فرزند دارند اما دست کم یک نفر از آن ها بالای ۳۰ سال سن داشته باشد .
ج ـ دختران و زنانی که شوهر ندارند ، درصورتی ‌که دست کم بالای ۳۰ سال سن داشته باشند ، منحصراً حق فرزند خواندگی کودکان اناث را خواهند داشت.
تبصره ۱ـ در صورتی که به تشخیص سازمان پزشکی قانونی امکان فرزند دار شدن زن و شوهر وجود نداشته باشد، درخواست ‌کنندگان از شرط مدت ۵ سال مقرر در بند (الف) این ماده مستثنی می‌ باشند.
تبصره ۲ـ در صورتی که درخواست‌ کنندگان سرپرستی از خویشاوندان کودک یا نوجوان باشند ، دادگاه با گرفتن نظر سازمان و با رعایت صلاح کودک و نوجوان این امکان را دارد که آن ها را از برخی شروط تعیین شده در این ماده مستثنی نماید.
تبصره ۳ـ اولویت در پذیرش فرزند خواندگی به ترتیب با زن و شوهر بدون فرزند، بعد از آن زنان و دختران مجرد بدون ‌شوهر و فاقد فرزند و در انتها زن و شوهر دارای فرزند می باشد .
در انتها باید دوباره یاد آوری کرد که این ها تمام قوانین مربوط به فرزندخواندگی نیست و بهتر است با یک وکیل پایه یک دادگستری در این باره مشورت کنید.جهت تماس با مشاورین گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس حاصل نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *