نفقه در زمان عقد

نفقه در زمان عقد

ازدواج گرچه امر بسیار شیرین و پدیده ی مبارکی است ، اما پیچیدگی ها و ظرایف مخصوص به خود را نیز دارد.

یکی از سوالاتی که به شکل مکرر از دکتر مرتضی امیری ، وکیل دادگستری پرسیده می شود ، این است که آیا در دوران عقد نیز می توان از شوهر ، نفقه دریافت نمود.

مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح عموما در پاسخ به این سوال سه مبحث را پیش می کشد.

مبحث اول این است که نگاه فقها نسبت به این مسئله چیست. در بسیاری از مناطق و نواحی جمهوری اسلامی ایران ، عرف منطقه به این صورت است که چون پرداخت نفقه منوط به تمکین عام است ، لذا تا هنگامی که زوجه در منزل پدری خود سکونت دارد ، و در باب مسائل زناشویی از همسر خود تمیکن نمی کند ، پس پرداخت نفقه نیز بر عهده ی زوج نخواهد بود.

بسیاری از خانواده ها ، بر اساس رسوم خود ، دورانی را برای عقد در نظر می گیرند که در این مدت طرفین به شناخت کافی از یکدیگر رسیده و پس از آن مراسم ازدواج را برگزار می نمایند. به همین خاطر تا هنگامی که زن در منزل پدری است ، می تواند نسبت به خواسته های همسر خود تمکین نکند و همین دلیل بر عدم پرداخت نفقه توسط زوج خواهد بود.

مبحث دوم ، دیدگاه عرف نسبت به این موضوع است . همان گونه که ذکر کردیم در بسیاری از مناطق کشور ، عرف منطقه بر عدم تمکین زوجه در دوران عقد است. به همین دلیل در صورت بروز هر گونه اختلاف مابین زوجین ، قاضی باید به عرف آن منطقه نیز درباره ی پرداخت نفقه در دوران عقد نیز توجه داشته باشد.

مبحث سوم ، دیدگاه قانونی و حقوقی نسبت به این مسئله است. قانون موضع کاملا مشخص و واضحی در این باره دارد. از منظر قانون ، به محض جاری شدن صیغه ی نکاح ، عقد زوجیت مابین زن و مرد برقرار می شود و با استناد به این عقد ، زوجه موظف به تمیکن و زوج نیز موظف به پرداخت نفقه خواهد شد.

یکی از نکاتی که می توان جهت پیشگیری از این اختلافات انجام داد این است که به هنگام عقد نکاح ، تکلیف این مسئله مشخص شود. زوجین می توانند هر گونه شرطی را که برخلاف ذات نکاح نباشد را در عقد نامه خود درج کنند و به این ترتیب از بروز سوءتفاهمات و مشکلات در آینده جلوگیری کنند.

 

ترک همسر در دوران عقد

مواقع بسیاری پیش می آید که زوج ، بنا بر هر دلیلی ، زوجه را ترک نموده و به نوعی وی را بلاتکلیف باقی خواهد گذاشت.قانونگذار جهت رسیدگی به حقوق زوجه ، چنین گفته است که در صورت ترک همسر در دوران عقد نیز ، زوجه می تواند با استناد به قانون نفقه ، حق و حقوق خود را دریافت نماید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.

یک وکیل متخصص و ماهر در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا موضوعیت این مسئله را درک کرده و دعوای درستی را در دادگاه مطرح نمایید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

نفقه معوقه در دوران عقد

همان گونه که ذکر کردیم جاری شدن صیغه ی نکاح ، پرداخت نفقه را بر زوج واجب خواهد کرد و در صورتی که زوج ترک انفاق نماید ، زوجه می تواند با استناد به قانون ، شکایت ترک انفاق را مطرح نماید.

نفقه معوقه نیز شامل این قانون می شود و در صورتیکه زوج ، همسر خود را ترک کرده باشد و حتی اگر زوجه ، دوشیزه ای باکره باشد باز هم نافی حق نفقه نخواهد بود.

البته در صورتی که زوج بتواند اثبات نماید ، نفقه را پرداخت کرده است ، حتی اگر میزان آن بسیار کم بوده باشد ، می تواند خود را تبرئه کند. چرا که در این بحث ، مبلغ نفقه مطرح نخواهد بود.

حق حبس در دوران عقد

پیش از این که هرگونه بحثی درباره حق حبس داشته باشیم باید اندکی درباره شرایط دریافت مهریه صحبت کنیم. بر اساس قانون ، زوجه می تواند تمکین را منوط به دریافت مهریه کند و در واقع حق حبس به این معناست که تمکین منوط بر پرداخت مهریه باشد.

حال بر اساس آن چه که ذکر کردیم ، باید عنوان کرد که حق حبس ، موجب از بین رفتن حق نفقه نخواهد شد و در واقع با استناد به حق حبس می توان ، شکایت ترک انفاق در دوران عقد را نیز مطرح نمود.

ماده 53 قانون مدنی چنین اشعار دارد که هر مردی که استطاعت مالی کافی برای پرداخت نفقه را داشته باشد و در عین حال از پرداخت آن سر باز بزند ، بنا بر شکایت کیفری زوجه ، تحت تعقیب قرار خواهد گرفت و مجازات آن حبس تعزیری درجه شش خواهد بود.

تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه ‌ ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.”

همان گونه که بیان کردیم ، مسائل مربوط به حقوق زوجه در ازدواج ، پیچیده و ظریف هستند و شاید طرح یک دعوای اشتباه ، به زایل شدن حقوق شما منجر شود. به همین دلیل توصیه می گردد که به هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی ، حتما از توصیه های یک وکیل ، بهره مند شوید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *