شکایت نفقه

شکایت نفقه

نفقه یکی از اصلی ترین حقوق زوجه در رابطه ی زناشویی می باشد. همان گونه که برای زن در یک زندگی مشترک وظایفی از قبیل تمکین در برابر خواسته های مشورع همسر ، در نظر گرفته شده است ، برای زوج نیز وظایف و مسئولیت هایی وجود دارد که باید عهده دار شود که یکی از این وظایف پرداخت نفقه است.

از آن جایی که در شریعت اسلام ، مخارج زندگی بر عهده ی مرد گذاشته است ، حق نفقه زوجه نیز به معنی تامین مخارج زندگی از قبیل خوراک ، پوشاک، مسکن و …است.

به گفته دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری، یکی از معضلاتی که در این میان وجود دارد ، ترک انفاق از سوی مرد است.

اما ترک انفاق یعنی چه ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ترک انفاق به معنی شانه خالی کردن از مسئولیت پرداخت نفقه زوجه از سوی زوج می باشد.

وقتی که یک زندگی مشترک به بن بست می رسد ، تمام این مسائل بروز پیدا می کنند و باید نسبت به حل و فصل آن ها اقدام نمود.

یکی از اقدامات اولیه زوجه برای دستیابی به حقوق خود، شکایت نفقه می باشد.سوالی که در این میان مطرح است آن است که آیا با عدم تمکین نیز هم چنان می توان اقدام به دریافت نفقه نمود ؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ بهترین وکیل طلاق رفته ایم و نظر وی را جویا شده ایم.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

اصولا زنی که تمکین نکند ، ناشزه به حساب آمده و می توان نفقه وی را پرداخت نکرد. اما در این میان نیز اما و اگرهای فراوانی وجود دارد.

مردان بسیاری هستند که برای شانه خالی کردن از پرداخت حقوق زوجه و اجبار وی به طلاق دست به اقداماتی می زنند که در ادامه توضیح می دهیم.

چندی پیش زن 45 ساله ای به گروه وکلای سفیر صلح مراجعه کرده و ادعا داشت که همسرش مدتی است که هیچ گونه رابطه زناشویی با وی برقرار نکرده است و مدت هاست که تصمیم به طلاق دارد. اما زوجه تا به کنون در برابر این درخواست مقاومت کرده و به خاطر دو فرزند کوچکش حاضر به ادامه زندگی بوده است.

اما این زن پس از مدتی با شکایت عدم تمکین از سوی زوج مواجه شده بود و با روحیه ای آشفته به گروه وکلای سفیر صلح مراجعه کرد و تقاضا داشت که وی را راهنمایی کنیم.

در ادامه صحبت هایمان متوجه شدیم که زوج پیش از این درخواست کرده است که خود زوجه برای درخواست طلاق اقدام نماید و چون با مقاومت وی رو به رو شده ؛ با دستاویز قرار دادن عدم تمکین ( که به خواسته خود مرد بوده است ) تصمیم به وادار نمودن زوجه برای طلاق دارد بی آن که حق و حقوق وی را پرداخت نماید.

علاوه بر این در طول این مدت ، زوج از پرداخت نفقه نیز خودداری کرده است.

مشاور حقوقی مجموعه سفیر صلح در ابتدا وی را آرام کرده و مسئله نشوز زوج را نیز با وی در میان گذاشت.بله درست شنیده اید ، مرد هم می تواند ناشزه به حساب آید.

ترک انفاق یکی از مشکلات اصلی این زن بود که توانست با کمک وکلای سفیر صلح ، به حق و حقوق خود دست پیدا کند.

پرداخت نفقه بعد از شکایت ترک انفاق

پس از شکایت ترک انفاق از سوی زوج و صدور رای دادگاه علیه مرد ، زوج موظف است که در مدتی مشخص نفقه معوقه زوجه را پرداخت نماید.

نحوه محاسبه نفقه

نفقه بر اساس عرف جامعه و شان زوجه مشخص می شود. به عنوان مثال در عرف جامعه چنین آمده است که خرواک، پوشاک و مسکن مناسب، جزو حق نفقه به حساب می آید و در شرایطی که زوجه به لحاظ مالی در عسر و حرج باشد ، می تواند علاوه بر دریافت نفقه معوقه ، اقدام به طلاق عسر و حرج نیز بنماید

شکایت کیفری نفقه فرزند

یکی دیگر از مسائلی که به هنگام طلاق پیش می اید ، ترک انفاق فرزندان از سوی زوج است. به این معنی که مرد حاضر به پرداخت حق و حقوق فرزندان خود نیست و به نوعی آن ها را به حال خود رها کرده است.

پیش از هر چیزی باید بدانید که طلاق ، وظیفه ی والدین بودن را برای هیچ کدام از طرفین از بین نمی برد.

علاوه بر این نفقه فرزندان نیز بر عهده ی مرد است و در صورتی که از پرداخت حقوق آن ها سرباز زند ، می توان شکایت کیفری نفقه فرزند را به دادگاه تقدیم نمود.

در این میان می توانید از کمک های یک وکیل خبره و ماهر استفاده کنید.

در دادگاه نفقه چه بگوییم

سوالی که به شدت تکرار می شود این است که در دادگاهی که برای نفقه تشکیل می شود ، چه باید بگوییم.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این مسئله به این بستگی دارد که شما کدام طرف پرونده هستید.

در صورتی که شکایت نفقه کرده اید ، باید مدارک و دلایل خود را جهت اثبات ترک انفاق از سوی طوج، گردآوری کرده و به دادگاه ارائه دهید. هم چنین می توانید از شهادت شهود نیز استفاده کنید. در این میان اگر فرزندی دارید که می تواند در اثبات این امر به شما کمک کند نیز ، مفید و موثر است.

اما توصیه می کنیم که تا حد ممکن ،پای فرزندان خود را به چنین مسائلی باز نکنید چرا که اثرات مخربی بر روی روحیه وی خواهد داشت.

در نهایت این که چنان چه از شما به خاطر ترک انفاق شکایت شده است نیز می توانید مدارک خود را گردآوری کنید. باید در نظر داشته باشید که حتی پرداخت مبلغ بسیار کمی به عنوان نفقه، شما را تبرئه می کند. چرا که در این میان ، مسئله اصلی مبلغ آن نیست.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *