مبلغ نفقه

مبلغ نفقه

تا کنون مطالب زیادی را درباره نفقه بیان کرده ایم و به خوبی تمام جزئیات راجع به این حق را می دانید.اما آیا می دانستید که مبلغ نفقه چقدر است ؟ آیا می دانستید که این مبلغ چگونه دریافت می شود ؟ شرایط و معیارهای تعیین مبلغ نفقه چه هستند ؟

با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور، طبیعی است که نرخ و مبلغ نفقه نیز افزایش پیدا کند. اما ضریب افزایش آن چگونه است ؟

در این مطلب به سراغ بهترین وکیل تهران رفته ایم و کلیه این سوالات را با وی در میان گذاشته ایم. اگر این سوالات برای شما هم پیش آمده است، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

مبلغ نفقه زن در سال 97

در ابتدا بهتر است در نظر داشته باشید که پرداخت نفقه به صورت ماهیانه خواهد بود. بیشتر مواقع این مبلغ بر اساس درآمد زوج و هم چنین شأنیت زوجه تعیین می شود. به عنوان مثال در صورتی که درآمد ماهیانه زوج مبلغ 3 میلیون تومان باشد ، میزان نفقه زوجه برای امور شخصی کمتر از 500 هزار تومان نخواهد بود.

مواقع بسیاری پیش می اید که زوجین به هنگام طلاق ، برای نفقه معوقه همان مقدار مصوب دادگاه ها را می پذیرند که عموما چیزی معادل 700 هزار تومان است.

اما نمی توان چنین نسخه ای را برای تمام زوجین تجویز نمود ، چرا که میزان درآمدها و هم چنین وضعیت زندگی افراد متفاوت است.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که نفقه زنی که در شهر بزرگی مانند تهران زندگی می کند ، قطعا با زنی که در روستا یا شهرستان کوچکی زندگی می کند ، متفاوت خواهد بود. چرا که میزان مخارج زندگی در شهر تهران به مراتب بالاتر از زندگی در روستا یا شهرستان است.

به همین علت عموما ، کارشناسی جهت تعیین میزان دقیق نفقه از سوی دادگاه تعیین می شود. پس از آن کارشناس مربوطه به بررسی شرایط و تمکن مالی زوج خواهد پرداخت و سپس با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، مبلغی را به عنوان نفقه ماهیانه تعیین خواهد کرد.

 اما سوالی که در این میان به شدت مطرح است ، این است که میزان نفقه زن در سال 97 چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال باید پیش از هر چیزی وضعیت کشور را در این سال بررسی کنیم. افزایش کمرشکن میزان تورم و به تبع آن قیمت کالاهای اساسی، زندگی را برای طبقه متوسط و فرودست جامعه به شدت سخت و دشوار کرده است.

همان گونه که می دانید ، فلسفه ی پرداخت نفقه در واقع ، گذران زندگی زوجه در روابط زناشویی است. به همین خاطر طبیعی است که نرخ نفقه نیز به تبع افزایش قیمت کالاها ، افزایش پیدا کند.

خوراک و پوشاک زوجه که بخش مهمی از نفقه است ، امروزه با دو یا سه برابر قیمت به فروش می رسد و طبیعی است که میزان نفقه نیز افزایش پیدا کرده باشد.

اما با تمام این ها باید در نظر داشت که میزان نفقه رقم ثابتی ندارد و با توجه به تمکن مالی مرد مشخص خواهد شد.

به همین خاطر کارشناس مربوطه می تواند میزان دقیق نفقه در سال 97 را تعیین کند.

البته باید در نظر داشته باشید که می توان به نظر کارشناس نیز اعتراض داشت. برای پیگیری چنین مسائلی بهتر است به سراغ یک وکیل پایه یک دادگستری بروید تا شما را راهنمایی کند.

مبلغ نفقه فرزند در سال 97

همان گونه که می دانید ، پرداخت نفقه فرزندان بر عهده ی پدر خواهد بود. این مسئله هیچ گونه ارتباطی به این ندارد که حضانت فرزند را چه کسی بر عهده دارد. به عنوان مثال در صورتی که حضانت فرزند بر عهده ی مادر باشد ، باز هم وظیفه ی پرداخت نفقه از پدر ساقط نخواهد شد و این یکی از اساسی ترین حقوق فرزند نسبت به پدرش می باشد.

اما دریافت نفقه توسط فرزند منوط به شرایطی خواهد بود.

به عنوان مثال در صورتی که فرزند به سن قانونی رسیده باشد و بتواند که شغلی برای خود دست و پا کرده و امورات خویش را بگذراند ، پدر وظیفه ای در قبال پرداخت نفقه به وی نخواهد داشت.

اما در هر صورت ، تا سن قانونی باید کلیه مخارج فرزند را بر عهده بگیرد.

عموما نمی توان مبلغ ثابتی را برای نفقه فرزند در نظر گرفت و این مسئله نیز به نظر کارشناس بستگی دارد.

همانگونه که گفته شد ، مبلغ نفقه فرزند بر اساس نیازهای فرزند و توانایی و استطاعت مالی نفقه دهنده تعیین می شود . به منظور تعیین مبلغ نفقه فرزند بایستی به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست نفقه فرزند ارائه نمود .  دادگاه نیز برای تعیین میزان نفقه فرزند ، قرار کارشناسی صادر کرده و کارشناس نفقه مبلغ نفقه فرزند را تعیین می نماید . لذا مبلغ نفقه فرزند در سال 97 مقدار و میزان مشخصی نیست که در قانون تعیین شده باشد . بلکهکارشناس نفقه با توجه به مسائلی از جمله تعداد فرزندان ، پسر یا دختر بودن ، توانایی مالی نفقه دهنده و مسائلی از این قبیل ، مبلغ نفقه فرزند را مشخص می کند و به پرداخت آن حکم می دهد . البته در صورتی که تورم ارزش پول را کاهش دهد ، می توان تقاضای تعدیل نفقه فرزندان را هم به دادگاه ارائه کرد .

شکایت نفقه

شکایت نفقه نیز یکی از رایج ترین پرونده های موجود در دادگاه ها می باشد. عموما گفته می شود که زوجه به هنگام طلاق تصمیم به شکایت نفقه می گیرد. اما برخی مواقع پیش می آید که زن در اثر فشار زندگی و هم چنین عدم پرداخت نفقه توسط همسر ، ناچار به شکایت نفقه خواهد شد. به همین خاطر توصیه می کنیم که پیش از هر چیزی به یک وکیل خبره و ماهر در زمینه ی دعاوی خانواده مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *