اعلام نشوز

امروز و در این مقاله تصمیم داریم در مورد اعلام نشوز صحبت کنیم. اعلام نشوز به این معنی است که مردی به دادگاه اعلام می کند که همسرش ناشزه است و از دستورات وی اطاعت نمی کند.این نشوز ممکن است به دلایل مختلفی صورت پذیرفته باشد .با سفیر صلح همراه باشید.

در چه صورت زن ناشزه محسوب می شود؟

اتفاقات و انگیزه متفاوت و گسترده ای ممکن است سبب این شود که زن ناشزه به حساب آید که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره می کنیم :
تحت فشار قرار دادن شوهر برای ارضا خواسته های تجمل گرایانه، اخذ امتیازات اقتصادی، ولخرجی ها و امورات این چنینی که احساس قدرت خود را ارضا کنند.

میل به رفت و آمد با دیگران و سرگرمی و تفریحات افراط گونه
قدرت طبعی و میل به حکم راندن بر خانه، شوهر و فرزندان
خستگی جسمی و روانی و افسردگی و فشارهای ناشی از کار و …
عدم رضایت در زندگی جنسی

اثبات ناشزه بودن زن

با توجه به این که انگیزه زن در مورد نشوز چه بوده است ، مرد باید به طریق مختلفی با همسرش برخورد کند.چرا که اگر انگیزه این مسئله به خاطر خستگی و افسردگی و یا فشارهایی که در کار وجود دارد باشد،مرد باید تمهیدی بیاندیشد که فشار کاری زن را کاهش دهد و یا این که در صورتی که این موضوع به خاطر احساس افسردگی باشد ، مرد باید آن را به هر طریقی که صحیح تر است درمان کند.درباره مسائل جنسی نیز مسئله به همین منوال است و مرد باید به نحوی زندگی جنسی زن را متعادل سازد.چرا که این جور مسائل و مشکلات عامدانه نیست و زن قصد مخالفت با شوهرش را ندارد.

زن ناشزه کیست

مرد باید با زن ناشزه چگونه برخورد کند؟

اما اگر انگیزه های زن به هر دلیل دیگری باشد و زن اعلام نشوز کند بنا بر دستور قرآن باید در ابتدا و پیش از این که مرد به شکلی شرعی و قانونی پیگیر این موضوع باشد به نحوی این مسئله را به زن گوشزد نماید.
مرد باید پیش از هر چیزی از طریق زبان و کلام زن را متوجه رفتار غیر شرعی خود بکند و زبان به پند و اندرز بگشاید و وی را متوجه اشتباه خود کند.زن باید بداند که این دستور الهی است و باید مطیع همسرش باشد. این مرحله نخست خواهد بود.شیوه این پند و اندرز نیز باشد به گونه ای باشد که زن خشمیگن تر و لج باز تر نشود.توصیه می گردد که به زبانی ملایم و مهربان این مسائل را زن گوشزد کرد.اگر نتیجه نداشت مرد باید وارد مرحله بعد شود.

در مرحله بعد مرد برای این که همسرش را متوجه رفتار اشتباهش نماید باید از بستر مشترک کناره گیری نماید .اگر این اقدام هم فایده ای نداشت مرد باید به مرحله سوم ورود پیدا کند و آن تنبیه بدنی زنی است که اعلام نشوز کرده است. قرآن به صراحت اعلام کرده که مرد می تواند زنی که نسبت به وی ترشرویی می کند تنبیه بدنی نماید و وی را به اطاعت خود وادار سازد.البته این مسئله شرایط و قواعدی دارد که در حوصله ی این مطلب نمی گنجد.
وکیل پایه یک دادگستری می تواند بهترین انتخاب شما به هنگام مواجهه با مسائل قانونی باشد.جهت دریافت مشاوره حقوقی می توانید با شماره های درج شده در بالای صفحه تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *