فرجام خواهی

فرجام خواهی

فرجام خواهی به این معنی است که بررسی شود که ایا رای صادر شده با قوانین اسلامی و شرعی مطابقت دارد یا خیر.

اما باید در نظر داشت که آرایی که در دادگاه بدوی ،صادر شده اند و درخواست تجدید نظری بر روی آنان صورت نگرفته است ، قابلیت فرجام خواهی را ندارند مگر این که یکی از شرایط زیر را دارا باشند :

دعاوی مالی بیش از 20 میلیون ریال

دعاوی مربوط به اصل نکاح و فسخ آن،طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث، حبس و تولیت.

به همین علت توصیه می شود که در صورتی که درخواست تجدیدنظر و یا فرجام خواهی دارید ،بهتر است با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

فرجام خواهی مهریه

مطالبه مهریه یکی از دعاوی بسیار رایج و پر تکرار در دادگاه های خانواده می باشد.اما باید در نظر داشت که فرجام خواهی مهریه در دیوان عالی کشور آیا امکان پذیر می باشد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید این گونه ذکر کنیم که رایی که در دادگاه بدوی صادر شده باشد و مجددا در تجدید نظر نیز رد گردد ، دیگر امکان طرح کردن مجدد را نخواهد داشت.

مهلت فرجام خواهی طلاق

سوالی که بسیار در این باره تکرار می شود این است که مهلت فرجام خواهی طلاق چقدر است و این که پروسه رسیدگی به فرجام خواهی در دیوان عدالت چه مدت طول می کشد.

در پاسخ به این سوال باید ذکر کرد که زمان و مهلت مشخصی در این باره وجود ندارد و نمی توان نظری قطعی در این باره داد ، اما عموما 4 ماه به طول می انجامد.

برای اشخاص ساکن ایران بیست روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ انقضای مهلت تجدیدنظرخواهی می باشد.

در صورتی که دادخواست خارج از مهلت یاد شده تقدیم شود یا در مدت معین شده نقایص موجود رفع نشود، به موجب قرار از سوی دادگاهی که دادخواست به آن تسلیم شده رد می گردد.

این قرار ظرف بیست روز قابل شکایت در دیوان عالی کشور می باشد و رای دیوان عالی کشور بعد از رسیدگی به این امر قطعی است.

در صورت تکمیل دادخواست فرجام خواهی، مدیر دفتر دادگاه آن را برای اصحاب دعوا می فرستد تا ظرف بیست روز به صورت کتبی پاسخ دهند  پس از گذشت بیست روز چنانچه پاسخی رسیده یا نرسیده باشد، پرونده را به دیوان عالی کشور می فرستد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح و سپردن دعاوی حقوقی و کیفری خود می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

09121994176

26643908

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *