تخلیه املاک مشاعی

تخلیه املاک مشاعی

اصولا ملک مشاعی به ملکی گفته می شود که دو یا چند مالک به صورت اشتراکی آن را در اختیار داشته باشند.

به عنوان مثال در مسئله ارث چنین است .در صورتی که یک ملک بین چندین ورثه تقسیم شده باشد اصطلاحا به مالکیت آن ها مالکیت مشاعی گفته می شود.

یا این که بر فرض مثال سهم یک نفر از یک ملک 2 دانگ و دیگری 4 دانگ باشد.

 در این صورت نمی توان گفت که سهم فردی که دو دانگ دارد قابل تفکیک است چرا که این سهم به اصطلاح در کل اجزای و بخش های ملک پخش می شود.

در صورتی که در تفکیک و فروش این قبیل املاک به مشکلاتی برخورد کردید و به یک وکیل نیاز داشتید می توانید با بهترین وکیل ملکی گروه وکلای سفیر صلح تماس حاصل نمایید.این مجموعه بیشترین میزان تعهد و مسئولیت را نسبت به موکلین خود دارد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

البته این اشاعه به معنای عدم امکان صدور سند رسمی نسبت به سهم هر کدام از شرکا در املاک ثبت شده نیست. بنابراین نسبت به سهم مشاعی هر کدام سند مالکیتی جداگانه با درج سهم مالکانۀ مشاعی شریک صادر می‌شود.

دعوای خلع ید که در طی آن خواهان مدعی می شود که فرد دیگری ملکی که متعلق به وی است را به صورت غیرقانونی تصرف کرده است و حال درخواست خواهان این است که ملک را از تصرف غاصب در آورند.

دعوای تخلیه ید که در طول آن تصرف خوانده غیرقانونی نبوده است اما خواهان مدعی می شود که قرارداد یا معامله ای که در طول آن ملک در اختیار خوانده قرار گرفته به پایان رسیده و اکنون باید ملک از تصرف خوانده در آید.

دعوای بعدی دعاوی تصرف هستند که خود شامل دعاوی تصرف عدوانی و مزاحمت و ممانعت از حق بوده و ممکن است به صورت کیفری یا حقوقی مطرح شوند.

تخریب ملک مشاع

در ملک مشاع حق هر شریک منتشر در تمام ملک است و همین موضوع باعث شده که هیچ شریکی بدون اذن سایر شرکا حق تصرف در ملک مشاع را نداشته باشد. (مواد 581 و582 قانون مدنی) نتیجۀ این اختلاط سهام آن خواهد بود که تخلیۀ سهم هر شریک با خلع ید از تمام ملک ملازمه دارد؛ به همین دلیل است که باید بپذیریم مفاد ماده 43 قانون آیین دادرسی مدنی در مورد خلع ید به معنای اعم است و طرح چنین دعوایی بلامانع است.

به همین خاطر تخریب ملک مشاع اصولا بدون رضایت دیگر مالکین ممکن نیست و در صورت بروز چنین مشکلاتی می توان علیه شخص،دعوای حقوقی یا کیفری نمود

نحوه اجرای حکم خلع ید مشاعی

دعوای خلع ید در دو صورت مطرح می شود. صورت اول مربوط به موردی است که متصرف از ابتدای تصرف بدون اذن مالک، ملک او را تصرف کرده باشد و صورت دوم مربوط به موردی است که تصرف شخص ابتدا با اذن مالک شروع شده است اما در نهایت بدون اذن او ادامه پیدا کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *