طلاق بائن

طلاق بائن

طلاق که در لغت به معنای ترک کردن و جدایی است ، انواع و اقسام متفاوتی دارد. به خاطر داشته باشید که قطع پیوند زناشویی مسئله ی ساده ای نیست که بتوان به راحتی آن را حل و فصل کرد. اصولا هر چیزی که بنیان نظام خانواده را تهدید کند ، باید نسبت به ان سخت گیری هایی صورت بگیرد. انواع و اقسام طلاق معمولا به این علت به وجود آمده اند که تا آن جایی که می توانند مانع از برهم خوردن پیوند زناشویی و زندگی مشترک شوند.

یکی از انواع طلاق ، طلاق بائن است. حتما تا به حال این عبارت به گوش شما نیز خورده است و کنجکاو بوده اید که این مسئله به چه معناست.طلاق بائن نوعی از طلاق است که پس از وقوع آن زوج در مدت عده ی زوجه حق رجوع به وی را نخواهد داشت.

اما عده به چه معناست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پس از طلاق یا فوت زوج، زوجه باید مدتی را در انتظار بماند و حق ازدواج مجدد را نخواهد داشت .این مسئله به این خاطر است که اگر نطفه ای در این میان به وجود آمده باشد ، تکلیف نسب آن مشخص گردد.

در صورتی که زوجه در این مدت با شخص دیگری ازدواج نماید ، آن عقد باطل بوده و آن فرد نیز تا به ابد برای او حرام ابدی خواهد بود.

انواع طلاق بائن به شرح زیر است:

  • نوع اول طلاق بائن: طلاق زنى كه نه سالش تمام نشده باشد.
  • نوع دوم طلاق بائن: طلاق زنى كه يائسه باشد. يعنى اگر سيده است بيشتر از 60 ‏سال و اگر سيده نيست بيشتر از 50 سال داشته باشد.
  • نوع سوم طلاق بائن: طلاق زنى كه شوهرش بعد از عقد با او نزديكى نكرده باشد.
  • نوع چهارم طلاق بائن: طلاق زنى كه او را سه دفعه طلاق داده‏اند.
  • نوع پنجم طلاق بائن: طلاق خلع و مبارات

به خاطر داشته باشید که زوج می تواند پس از طلاق بائن هر زمانی که تمایل داشت ازدواج مجدد بنماید. علاوه بر این در چنین شکلی از طلاق ، زن و شوهر از یکدیگر ارث نخواهند برد.مگر این که طلاق بائن به این علت رخ داده باشد که زوج به علت بیماری زوجه را طلاق داده باشد و پس از آن فوت نماید که در این حالت ، می توانند از یکدیگر ارث ببرند.

زوجه پس از طلاق بائن ، باید محل زندگی همسرش را ترک گفته و در صورتی که عده نداشته باشد ، می تواند ازدواج مجدد نماید.

به گفته ی مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح ، این نوع از طلاق زن و شوهر را به شکلی قطعی بر یکدیگر حرام می کند و هیچ گونه حق رجوعی برای این دو در نظر گرفته نمی شود.

در چنین مواقعی برای طلاق بائن بهتر است نزد یک وکیل پایه یک دادگستری رفته تا شما را از این بابت راهنمایی نماید و شما را از تمام جنبه های این مسئله آگاه سازد. مسائلی از قبیل نفقه و مهریه در این شکل از طلاق ، بسیار چالش برانگیز و مبهم هستند و بسته به شرایط مختلفی دارند که تنها یک وکیل خبره و ماهر می تواند آن ها را برای شما به طور کامل توضیح دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

مدت عده در طلاق بائن

مدت عده در طلاق بائن نیز مانند دیگر انواع طلاق است . اصولا عده زوجه به این علت است که بتوان از باردار نبودن وی اطمینان حاصل نمود تا بعدها هیچ گونه مشکلی در زمینه ی نسب طفل به وجود نیاید.

عده معمولا به اندازه دو بار دیدن عادت ماهیانه است. اما ممکن است در زنان مختلف این زمان متفاوت باشد. به همین خاطر عموما و به صورت میانگین زمان عده را 40 روز در نظر می گیرند.

مهریه در طلاق بائن

همان گونه که احتمالا خودتان نیز می دانید مطالبه مهریه هیچ گونه ارتباطی به طلاق ندارد و به محض جاری شدن صیغه ی ازدواج مرد نسبت به زن بدهکار می شود و زوجه هر زمانی که تمایل داشت می تواند نسبت به مطالبه مهریه خود اقدام نماید.

اما سوالی که در این میان مطرح است آن خواهد بود که آیا در طلاق بائن نیز مهریه قابل دریافت است ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این دو مسئله نیز هیچ گونه ارتباطی به یکدیگر نخواهند داشت.

به دلیل اینکه طلاق خلع از اقسام طلاق بائن است، پس از تحقق آن مرد نمى‌تواند در زمان عدّه به همسر خود رجوع کند؛ این در حالی است که زن مى‌تواند به فدیه پرداختى به شوهرش در زمان عدّه رجوع کند و آن را پس بگیرد، هرچند مرد ناخشنود باشد. در این صورت، زوج مى‌تواند به همسرش رجوع کند در این ‌که جواز رجوع زن مشروط به امکان صحّت رجوع مرد است یا نه، اختلاف وجود دارد

نفقه در طلاق بائن

از آن جایی که در طلاق بائن طرفین ازدواج حق رجوع به یکدیگر را ندارند ، لذا هیچ گونه نفقه ای برای زوجه در نظر گرفته نمی شود. طلاق بائن از آن دسته طلاق هایی است که زن و شوهر را به شکلی قطعی نسبت به یکدیگر حرام می کند و رابطه نکاح را پایان می دهد.

بیشتر مواقع پیش می آید که زوجه پس از طلاق نیز درخواست نفقه ایام معوقه خود را می نماید و بر اساس قوانین حمایت از زن، زوج نیز موظف به پرداخت آن می باشد. اما در طلاق بائن چنین حقی قابل مطالبه نخواهد بود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *