وکیل ورشکستگی

وکیل ورشکستگی

وکیل ورشکستگی

همان گونه که می دانید، ورشکستگی به وضعیتی گفته می شود که تاجر از پرداخت دیون خود عاجز باشد. اما آیا می دانید که معنای دقیق واژه های تاجر، ورشکستگی، دیون و … چیست و چرا نیاز به وکیل ورشکستگی داریم؟

بنا بر گفته بهترین وکیل ورشکستگی تهران، برای این که نگاه دقیق تری به معانی این واژه ها بیاندازیم باید اطلاعات خود را در این باره بالاتر ببریم.

وکیل ورشکستگی

تاجر به شخصی گفته می شود که از راه داد و ستد مالی ، رتزاق می کند و سر و کار وی با امور مالی خواهد بود.

دین نیز به بدهی هایی گفته می شود که فرد باید به دیگران بپردازد.

اما برای اعلام ورشکستگی در ابتدا و قبل از هر چیزی به یک وکیل ورشکستگی نیاز دارید تا بتواند شرایط اعلام ورشکستگی را برایتان توضیح دهد.

در واقع برای این که دادگاه بتواند این درخواست شما را بپذیرد باید شواهد و مدارک کافی در اختیار داشته باشید.

اما در ادامه تصمیم داریم به برخی جنبه های حقوقی ورشکستگی اشاره کنیم:

اول از همه این که بعد از اعلام ورشکستگی ، فرد ورشکسته دیگر حق دخل و تصرف بر اموال و دیون خود را ندارد. بلکه اداره تسویه ، شخصی را مامور خواهد کرد که به نیابت از فرد ، امور مالی باقی مانده را رتق و فتق نماید.

در صورتی که افراد بخواهند که علیه فرد ورشکسته دعوایی داشته باشند باید شکایت خود را به طرفیت شخص مامور، بنویسند چرا که ورشکسته از تصرف در امور مالی خود ممنوع است.

این مسئله ، جنبه ی عام دارد. به این معنی که ورشکستگی در برابر تمام افراد است. چه آن دسته ای که از ورشکسته شکایت کرده اند و چه دسته ای که شکایت نکرده اند.

علاوه بر این اعلام ورشکستگی ، محرومیت از برخی از حقوق اجتماعی را به همراه دارد.

به همین خاطر عموما توصیه می کنیم که پیش از اعلام ورشکستگی حتما با یک وکیل ورشکستگی خبره و ماهر در این زمینه مشورت کنید.و

بهترین وکیل ورشکستگی

وکیل ورشکستگی

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین تیم حقوقی تهران، تلاش دارد که به بهترین نحو پرونده های موکلین عزیز را پیگیری نماید.

این مجموعه با داشتن سال ها تجربه در زمینه های مختلف وکیل ورشکستگی اعسار می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد.

شما می توانید جهت تماس با وکلای گروه سفیر صلح به صفحه ی تماس با ما مراجعه کرده یا این که با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

معنای ورشکستگی

همان گونه که گفتیم، ورشکستگی به این معناست که فرد دیگر قادر به تادیه دیون خود نباشد.

این تعریف در ماده ۴۱۲ قانون تجارت ذکر شده است بدین شرح که:

“ورشکستگی تاجر یا شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که بر عهده او است حاصل می‌شود”

اما باید در نظر داشته باشید که ورشکستگی نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

ورشکستگی عادی : ورشکستگی عادی به این معناست که فرد تاجر بدون قصد و نیت سوء و در نتیجه ی اتفاقات و حوادث غیر مترقبه ، دیگر قادر به پرداخت دیون خود نیست.

ورشکستگی مستلزم تعقیب کیفری شامل :

ورشکستگی به تقلب

ورشکستگی به تقصیر

برخی مواقع تاجر برای فرار از دیون خود اقداماتی را انجام می دهد که مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود و در واقع ورشکستگی را به یک جرم تبدیل می کند.در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می کنیم:

هر تاجری دفاتری دارد که در آن تمام حساب  کتاب های خود را درج نموده است. در صورتی که از روی قصد این دفاتر را گم کرده باشد ، این نوع ورشکستگی به تقلب خواهد بود و مستوجب مجازات است. البته باید در نظر داشته باشید که در صورتی که دفاتر بدون قصد و غرض و از روی حادثه گم شده باشند تقصیری متوجه تاجر نخواهد بود.

تاجر بخشی از اموال خود را مخفی می کند.در واقع چون این اموال ، ضمانت پرداخت دیون بدهکاران می باشد ، مخفی کردن آن ها نوعی تقلب به حساب آمده و گویی که جرم بردن مال غیر به وقوع پیوسته است.

تاجر به شکلی صوری با شخص ثالث معامله ای می کند و در طول این معاملات بخشی از دارایی های خود را به قصد فرار از دین انتقال می دهد.

تاجر به شکلی متقلبانه بدهی ها و دیون خود را افزایش می دهد.این کار از طریق سند سازی و فاکتورهای تقلبی صورت می گیرد.

شرایط تحقق ورشکستگی

برای این که رسما اعلام شود که فرد دچار ورشکستگی شده است؛ باید شرایطی محقق شود.در ادامه به برخی از این شرایط اشاره ای می کنیم.

تاجر بودن

تاجر حقیقی شخصی است که شغل معمول خود را معاملات تجارتی مذکور در ماده ۲ قانون تجارت قرار داده و به نام و به حساب خودش معامله نماید.

باید دانست که ثبت نام در دفتر ثبت تجارتی موضوع ماده ۱۶ قانون تجارت لازمه تاجر تلقی شدن شخص نیست تا این که مشمول ورشکستگی شود، کما اینکه اگر اسم خود را ثبت هم کرده باشد ولی واقعا تاجر نباشد، مشمول ورشکستگی نخواهد شد و تنها ثبت یک اماره بر تاجر بودن است.

توقف از پرداخت دیون

لازم نیست دارایی تاجر از بدهی او کمتر باشد بلکه بلکه کافی است نتواند دیون خود را از دارایی موجودش پرداخت کند تا متوقف تلقی شود.

اما علاوه بر این مسائل ، خود دین نیز باید شرایطی داشته باشد که آن را مشمول قوانین ورشکستگی دانست .تصمیم داریم به برخی از این شرایط اشاره کنیم.

دین باید غیر مشروط و مسلم باشد: یعنی صحت و سقم ان مشخص باشد و ادعایی بر آن در دادگاه وجود نداشته باشد.
می‌تواند دین تجاری یا مدنی باشد: تجاری بودن دیون شرط نیست.

لذا حکم ورشکستگی تاجر را بدون توجه به ماهیت طلب طلبکار می توان صادر نمود.

تنها عدم پرداخت یک دین کفایت می کند و تعدد دیون پرداخت نشده موثر در مقام نیست.

شما می توانید جهت تماس با وکیل ورشکستگی گروه سفیر صلح به صفحه ی تماس با ما مراجعه کرده یا این که با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

هر وکیلی می تواند در حوزه ی خاصی مشغول به کار شود.به خاطر داشته باشید که هیچ وکیلی قادر نیست که در تمام زمینه های حقوقی ماهر و خبره شود.به همین خاطر عاقلانه تر این است که به هنگام مواجهه با پرونده های حقوقی ، به سراغ وکیل ورشکستگی بروید که در زمینه ی تخصصی مورد نظرتان ، تجربه ی بالایی داشته باشد.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل ورشکستگی تهران ، افتخار دارد که به کلیه ی مسائل حقوقی اعلام ورشکستگی و …رسیدگی نماید.

اما ورشکسته کیست و اصولا به چه کسی ورشکسته می گوییم؟ وکیل ورشکستگی چکار می تواند بکند؟!

برای تعریف این عبارت حقوقی باید بگوییم که تاجری که دیگر قادر به تادیه دیون و بدهی های خود نیست، ورشکسته می گوییم.

البته ممکن است تاجر مربوطه، دارای املاک و مستغلاتی باشد که در رهن بوده اند اما در هر صورت عدم توانایی برای پرداخت بدهی ها تحت عنوان ورشکستگی شناخته می شود.

نکاتی که پیش از مراجعه به وکیل ورشکستگی بهتر است بدانید:

اعلام ورشکستگی

اعلام ورشکستگی عموما به دو روش صورت می گیرد.برای ان دسته از تاجرانی که خرده پا هستند ، این اعلام ورشکستگی رسمی نخواهد بود و به عنوان مثال در صورتی که تاجر مغازه ای در بازار داشته باشد ، اهل محل و کسبه ی بازار از وضعیت مغازه ی وی به ورشکستگی او پی خواهند برد و دیگر نیازی به اعلام رسمی نخواهد بود.

اما برای تجاری که دایره ی فعالیت گسترده تری دارند ،اعلام ورشکستگی حتما باید از سوی نهادهای قضایی و دادگاه صورت بگیرد.به این ترتیب و با اعلام ورشکستگی رسمی ، فرد می تواند به شکلی دقیق به بدهی و دیون خود رسیدگی کند.

برخی مواقع ممکن است تاجر ورشکسته ، طلب هایی از دیگران داشته باشد که با وصول آن ها بتواند دیون خود را پرداخت کند.

در چنین شرایطی فرد می تواند به دادگاه مراجعه کرده و با ارائه اسنادی که پیرامون مطالبات مالی خود دارد ، از سوءاستفاده ی دیگران در وضعیت حادّ ورشکستگی جلوگیری نمایاد.

انواع ورشکستگی

ورشکگستگی اصولا دو نوع دارد :

ورشکستگی عادی و ورشکستگی به تقلب

در حالت اول فرد به خاطر عدم تمکن مالی کافی جهت پرداخت دیون خود به شکلی رسمی اعلام ورشکستگی می نماید.

در این نوع از ورشکستگی تاجر هیچ گونه دخالتی در رخداد این مسئله نداشته است و این ورشکستگی به علت تلاطم های اقتصادی کشور یا هرگونه اشتباه دیگری رخ می دهد. امروزه این مسئله به کرات در میان تاجرین خرده پا رخ می دهد  متاسفانه به علت عدم حمایت کافی از تولید کنندگان داخلی ، بروز چنین مشکلاتی به هیچ وجه بعید نیست.

نوع دیگر ورشکستگی ، ورشکستگی به تقلب است که در این شرایط ، تاجر برای فرار از اجرای تعهدات و بدهی های خود ، اموال و املاک خود را به نام شخص دیگری می کند و به این ترتیب اعلام ورشکستگی می نماید.

در چنین شرایطی اگر اثبات شود که فرد به قصد تقلب اعلام ورشکستگی کرده است ، از منظر قانون جرم تلقی شده و مستوجب مجازات خواهد بود

آثار ورشکستگی و عواقب اعلام ورشکستگی

گرچه اعلام ورشکستگی ، مزایا و منافع زیادی در کنترل اموال باقی مانده ی تاجر دارد اما به هر حال آثاری از خود بر جای می گذارد که هر تاجر ورشکسته ای باید از آن ها با خبر باشد.

اولین اثری که اعلام ورشکستگی می گذارد این است که تاجر دیگر قادر نخواهد بود که در اموال و املاک خود دخل و تصرفی داشته باشد.مسئولیت کلیه اموال بر عهده ی نماینده ی قانونی دادگاه خواهد بود و تنها اوست که تشخیص خواهد داد که چگونه در این اموال دخل و تصرف نماید.

البته تاجر نیز می تواند بنا بر تشخیص دادگاه ، تا اندازه ای در املاک خود تصرف کند اما این مسئله و تشخیص میزان آن بر عهده ی دادگاه است.

از تاریخی که حکم دادگاه جهت اعلام و تایید ورشکستگی اعلام میشود کلیه معاملات تاجر غیر قانونی و فاقد وجاهت قانونی خواهد بود و باطل اعلام میشود . یعنی تاجر دیگر نمیتواند در خصوص این معاملات مدعی شود و اشخاص طرف معامله هم باید در صورتیکه دچار ضرر و زیان مالی شده اند به مراجع قانونی مراجعه کرده و با ارائه اسناد و مدارک کافی درخواست جبران ضرر و زیان خود را داشته باشند

علاوه بر این ممکن است تاجر از برخی حقوق اجتماعی و سیاسی نیز محروم شود.این مسئله به خود تاجر بستگی دارد. چنان چه این فرد از رجال سیاسی برجسته باشد ، تاثیر ورشکستگی وی بر روی جامعه بیشتر خواهد بود.

تفاوت ورشکستگی و اعسار

بسیاری از مردم گمان میکنند که این دو واژه مفهومی برابر با یکدیکر دارند ولی این طور نیست.

اعسار یک نوع ناتوانی ست که به موجب آن فرد از پرداخت دیون خود ناتوان است و خوشبختانه راه هایی برای حل مشکل اعسار از قبیل قرض گرفتن پول یا افزایش میزان درامد وجود دارد که از طریق آن می توانید بدهی خود را بپردازید

ورشکستگی به طور معمول یک نوع ناتوانی است که تلاش دیگر شرکا و یا دیگر اعضا شرکت برای پرداخت بدهی ناموفق است

اعسار به ۲ شاخه تقسیم می شود اولین شاخه جریان نقدی لست که به موجب آن فرد به دلیل نداشتن پول از پرداخت بدهی خود به طلبکار ناتوان است شاخه دوم تراز نامه مالی است که به موجب آن بدهی فرد از مجوع کل دارایی فرد بیشتر است و فرد برای پرداخت این مفدار بدهی ناتوان شناخته می شود.

در حالت اول بدهکار پولی برای پرداخت بدهی ندارد ولی در حالت دوم امکان این که فرد  با پول نقد بدهی بستانکار را تسویه کند هست ولی دارایی و اموال وی به آن میزان نیست.

اعسار در حالتی رخ می دهد که طلبکار تقاضای پرداخت طلب خود را داشته باشد و بدهکار از پرداخت ان ناتوان باشد. ناتوانی بدهکار در پرداخت بدهی منجر به بروز یک سری اقدامات از جانب مقام قضایی می شود به طور مثال اگر فرد خانه ای داشته باشد  و خانه وی جزو مستثنیات نباشد و از پرداخت دین خود امتناع کند دادگاه خانه وی را به توقیف در می آورد یا اگر فرد نتواند به طور ماهانه مبلغی را پرداخت کند و یا تلاشی در این زمینه نکند دادگاه فرد مذکور را بازداشت می کند

تقاضای اعسار یک نوع هربه برای فردی است که از پرداخت بدهی ناتوان است و به موجب آن میتواند از بانک یا صندوق های قرض الحسنه تقاضای وام کند.

از وکیل ورشکستگی خود درخواست مشاوره کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *