محاسبه اجرت المثل زن | اجرت المثل زن پس از فوت همسر

محاسبه اجرت المثل زن

به لحاظ حقوقی در صورتی که زن ؛در طول زندگی زناشویی وظایفی را بر عهده گرفته که اصولا از مسئولیت های وی در زندگی زناشویی نبوده است ، درصورتی که به قصد تبرع نبوده نباشد ، می تواند با مراجعه به دادگاه ،هزینه ی این وظایف و کارهایی که انجام داده است را مطالبه کند که اصولا به آن اجرت المثل گفته می شود.

منظور از انجام وظایفی که شرعا بر عهده ی زوجه نیستند ، نگهداری از فرزندان و رسیدگی به امور منزل است.شاید افراد بسیاری وجود داشته باشند که تصور کنند این امور از جمله وظایف زوجه در زندگی مشترک به حساب می آید اما در شریعت دین اسلام چنین چیزی صحت ندارد و زوجه می تواند برای انجام این امور مبلغی را دریافت کند.

معمولا این پرونده ها ، در ضمن طلاق رسیدگی می شوند و باید دادخواست مطالبه اجرت المثل را به دادگاه ارائه کرد. در این قبیل پرونده ها ، شهود و شهادت آن ها مسئله ی بسیار مهمی به حساب می آید و می تواند در روند نتیجه ی پرونده تاثیر به سزایی بگذارد. علاوه بر این علم قاضی نیز بسیار تعیین کننده خواهد بود.

به گفته دکتر مرتضی امیری، وکیل دادگستری الزام به پرداخت اجرت المثل عموما مربوط به کارهای قانونی و مشروع است.

یکی از نکات اصلی که باید در نظر داشت این است که زوجه باید اثبات کند که این وظایف را به قصد تبرع ( در راه رضای خدا) انجام نداده است و در صورتی که مشخص شود که زوجه از همان ابتدا قصد دریافت اجرت المثل را نداشته است ، در آن هنگام این حق از وی ساقط خواهد شد.

بیشتر مواقع زوج به کمک یک وکیل پایه یک دادگستری ، در تلاش است تا این موضوع را اثبات کند که زوجه از همان ابتدا قصد تبرع داشته است.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

اما سوال مهم دیگری که مدام از مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح پرسیده می شود ، این است که اجرت المثل زن چگونه محاسبه می شود ؟

 در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این مسئله کاملا تقریبی است اما اصولا مبلغ مشخصی را در ازای هر سال زندگی مسترک به زوجه تادیه می نمایند

اجرت المثل زن بعد از فوت شوهر

اجرت المثل زن پس از مرگ شوهر ، نیز از حقوقی است که مانند مهریه اسقاط نخواهد شد.در چنین شرایطی در ابتدا از ماترک مرد، تمام حقوق زوجه پرداخت می شود .حقوق زوجه از مستثنیات دین به حساب آمده و لازم است که پیش از دیگر دیون مرد پرداخت شود

مبلغ اجرت المثل در سال ۹۷

همان گونه که ذکر کردیم اجرت المثل زن می تواند بسیار متفاوت باشد و هر ساله بر اساس میزان تورم و …محاسبه می شود. اما بر اساس قانون جدید سال ۹۷ ، میزان اجرت المثل زوجه به ازای هر سال زندگی مشترک مبلغی برابر ۱ الی ۱ و نیم میلیون تومان خواهد بود.

اما نکته ای که باید در نظر گرفت این است که اجرت المثل مانند مهریه مبلغ مشخصی ندارد و بیشتر زوجین به هنگام عقد نکاح ؛ آن را در نظر نمی گیرند و به همین خاطر اساس بر این گذاشته می شود که قصد زوجه تبرع بوده است.

در این جاست که لزوم استخدام یک وکیل حقوقی به شدت واضح می شود. وکیل به شما کمک می کند تا این مسئله را اثبات نمایید و حق و حقوق شما را در روند طلاق در نظر می گیرد.

در نظر داشته باشید که درخواست اجرت المثل به مانند تمام دادخواست های دیگر حقوقی ، محدودیت هایی دارد و مبالغ زیر ۲۰ میلیون تومان از طریق شورای حل اختلاف و بالاتر از آن در دادگاه رسیدگی می شود.

سوال دیگری که در این میان پیش می آید این است که اجرت المثل به چه صورت محاسبه می شود و حدود آن چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم که جرت المثل به صورت سالیانه محاسبه می گردد. در صورتی که زوجین از پیش بر مبلغ اجرت المثل توافق کرده باشند ، مبنای محاسبه آن همان توافق اولیه خواهد بود و در صورتی که هیچ گونه توافقی صورت نگرفته باشد ، کارشناس حقوقی در این مسئله ورود پیدا می کند.

کارشناس مربوطه در ابتدا میزان اموال منقول و غیر منقول زوج را بررسی نموده و بسته به شرایط وی ، مبلغی را مشخص خواهد کرد که عموما از هشتصد هزار تومان آغاز خواهد شد.

نکاح موقت نیز برای زوجه ؛ مشمول دریافت اجرت المثل ایام زوجیت خواهد بود. اما مبلغ آن بر اساس توافقات اولیه زوجین تعیین می گردد.

نمونه رای اجرت المثل ایام زوجیت

در ادامه تصمیم داریم به نمونه رای اجرت المثل که توسط قاضی صورت کرفته است ، اشاره ای داشته باشیم و بگوییم که عموما این رای ها به چه صورت صادر می شوند. با ما همراه باشید.

رای بدوی

در خصوص دعوی خواهان خانم الف.جیم  فرزند سین ، به طرفیت آقای جیم.دال فرزند الف. با وکالت آقای ع. به خواسته الزام خوانده به پرداخت اجرت المثل ایام زندگی مشترک با عنایت به دادخواست تقدیمی و فتوکپی مصدق سند نکاحیه و شناسنامه با این توضیح که در طول زندگی مشترک در منزل شوهرش کارهایی را که جزو وظایف خاص زناشویی وی نبوده و شرعاً و قانوناً بر عهده اش نبوده به دستور زوج انجام داده به قصد دریافت اجرت انجام داده است حال مطالبه اجرت المثل این خدمات را دارد خوانده با حضور در جلسه دادرسی اظهار نمود که زوجه این کارها را در منزل انجام داده ولی به درخواست وی نبوده است و حال که بین آن ها اختلاف ایجاد شده است اجرت المثل می خواهد دادگاه با توجه به محتویات پرونده و اظهارات متداعیین و وکیل خوانده نظر به اینکه هرچند اصل بر عدم تبرع اعمال اشخاص است لیکن عرف و عادات مسلم جامعه ایران اسلامی دلالت بر مجانی بودن خانه داری زن در منزل شوهر است و کار کردن زن در منزل برای اجرت موجب کسر شان خانوادگی و بعضاً دریافت اجرت برای امور خانه داری زن اهانت به زن محسوب می شود و زنان از روی علاقه و مهرورزی به شوهر و فرزندان و رعایت آداب جامعه و پاداش اخروی کارها را انجام می دهند از نظر اخلاقی خود را موظف به انجام امور منزل می دانند و در جهت تشیید مبانی خانواده در تحکیم آن، کارها را تبرعاً انجام می دهند و در صورت اجبار یا اکراه برای کارهای منزلی می توانستند مراتب نارضایتی خود را اعلام و از همان زمان مطالبه اجرت نمایند گذشت سال ها از زندگی زناشویی مبین تفاهم زوجین با یکدیگر بوده و آمریت و دستور برای انجام کارها از ناحیه زوج نبوده است، دعوی خواهان مشمول تبصره الحاقی ماده ۳۳۶ قانون مدنی نیست و مستنداً به ماده مذکور و ماده ۱۹۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی حکم بر بی حقی خواهان صادر و اعلام می گردد. رای صادره حضوری و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران خواهد بود.

                                                                                                                                         رئیس شعبه ۲۳۶ دادگاه عمومی حقوقی

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *