گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

موضوع ارث و میراث و همچنین گواهی انحصار وراثت یکی از سخت ترین مسائل پس از فوت عزیزان می باشد و پروسه بسیار طولانی و پیچیده ای دارد.پیشنهاد ما به شما این است که به هنگام مواجه شدن با مشکل دریافت گواهی انحصار وراثت پیش از هر چیز دیگری به دنبال استخدام حرفه ای ترین وکیل در تهران باشید .

انحصاروراثت به چه معناست؟

پروسه تعیین و مشخص نمودن تعداد ورثه از سوی دادگاه را انحصار وراثت می نامند و رایی که بر این اساس از سوی دادگاه صادر می شود را گواهی انحصار وراثت می نامند. وکیل پایه یک دادگستری برای پاسخ گویی به سوالات شما پیرامون مسائل و معضلات انحصار وراثت در خدمت شما هم میهنان عزیز و گرامی می باشد.

دریافت گواهی انحصار وراثت

مفهوم اشخاص ذینفع در ترکه چیست؟

غیر از وراث اشخاص دیگری نیز وجود دارند که از ماترک سهمی دارند که ما در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :
طلبکار متوفی، به هدف مشخص نمودن رسمی ورثه جهت دریافت سهم آن ها از بدهی متوفی که به نسبت سهم الارث بر عهده آنان قرار خواهد گرفت .
وصی در مواقعی که لازم است جهت تعیین وراث برای تنفیذ و اجرای وصایای متوفی شخصی را معین کرد .
موصی‌له به علت حقی که نسبت به موصی به پیدا می‌ کند، در مواقعی که تنفیذ وصیت مزبور از سوی وراث لازم است.

از کدام مرجع می توان درخواست صدور گواهی انحصار وراثت کرد؟

شما می توانید برای دریافت گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی مراجعه کنید و درخواست انحصار وراثت داشته باشید . اما باید به این مسئله توجه داشت که ممکن است در طول روند صدور حکم انحصار وراثت مشکلات و دعاوی ای مانند اصل و نسب،وصیت نامه، تولیت یا وقف و هبه پیش آید که در تمام این مشکلات پس از مرگ متوفی بروز پیدا م یکنند و صلاحیت رسیدگی به چنین موضوعاتی همچنان نیز بر عهده دادگاه های عمومی است و حتی در صورتی که طرفین توافق داشته باشند باز هم نمی توان این گونه موارد را در شوراهای حل اختلاف مطرح نمود.

مدارک لازم جهت صدور گواهی انحصار وراثت

هنگامی که درخواست خود را به شورای حل اختلاف ارائه می کنید ،علاوه بر درخواست کتبی خود مبنی بر انحصار وراثت ، باید مشخصات کامل و محل سکونت متقاضی ، متوفی و کلیه ورثه و نسبت فامیلی هر کدام از آن ها را با متوفی به همراه مدارکی که در زیر اعلام می کنیم را نیز به همراه داشته باشید :
گواهی فوت متوفی صادر شده از سوی اداره ثبت احوال
کپی شناسنامه کلیه ورثه
کپی عقدنامه همسر دائمی متوفی
فرم استشهادیه که مشخص می کند تنها وراث متوفی همین اشخاص نام برده هستند

گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث به اداره امور اقتصادی و دارایی آخرین محل اقامت متوفی. در این مرحله شما باید مشخصات متوفی و اموال و دارایی های او در فرم مخصوصی که به شما داده می شود به اداره دارایی اعلام کنید و نیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود .

رسیدگی به دعاوی درباره احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه، زرتشتی، کلیمی یا مسیحی در هر مورد بر طبق قواعد همان کیش و دین انجام خواهد شد به همین علت در حالتی که متوفی از اقلیت های مذهبی باشد نظر مرجع مذهبی مربوطه درباره تقسیم ماترک بایستی همراه درخواست ارائه گردد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *