تغییر نحوه دعوا

تغییر نحوه دعوا | اصلاح و تغییر دادخواست | مهلت تغییر خواسته

تغییر نحوه دعوا

تغییر نحوه دعوا چگونه انجام می شود ؟ در این مطلب تصمیم داریم به شرایط تغییر دعوا و نحوه ی انجام آن بپردازیم. با ما همراه باشید. تغییر نحوه دعوا بدین صورت است که:

مثلاً خواهان در دعوای تخلیه عین مستاجره به سبب تغییر شغل، سبب تخلیه همان عین را به نیاز شخصی تغییر دهد.

تغییر خواسته نیز به این معنی است که آن چیزی که در لایحه تحت عنوان دادخواست نوشته شده است ، تغییری نمی کند ، بلکه چیزی به آن اضافه می شود که به هر حال خواهان آن را از دادگاه و قاضی مربوطه می خواهد.

تغییر نحوه دعوا

تغییر نحوه دعوا

به عنوان مثال ، در صورتی که قراردادی میان کارفرما و پیمانکار وجود داشته باشد ، و خواهان بند الزام به احداث یک بنا را به خسارت ناشی از عدم انجام تعهد تغییر دهد.

اصطلاحاً این درخواست ها را متفرعات قانونی می نامند و عبارتند از: هزینه دادرسی، حق الوکاله وکیل و سایر خسارات دادرسی و همچنین خسارت تأخیر در انجام تعهد و … .

رسیدگی به این موارد از یک طرف مستلزم درخواست است و از طرف دیگر به اصل خواسته افزوده نمی شوند و با آن محاسبه نمی شود تا ملاک محاسبه و پرداخت هزینه دادرسی و قابلیت تجدیدنظر رأی قرار گیرد.

 

در چنین مواقعی بهتر است که از کمک های یک وکیل حقوقی بهره مند شوید تا بتوانید اقدام مقتضی و مناسب را داشته باشید.

گروه وکلای سفیر صلح با افتخار کلیه دعاوی حقوقی و کیفری شما را بر عهده خواهد گرفت و با در اختیار داشتن بهترین وکیل تهران، می تواند پرونده های شما را به نتایج قابل قبولی برساند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

 

بیشتر بدانیم: وکیل ورشکستگی چه وظایفی دارد؟

مهلت تغییر خواسته

مهلت تغییر خواسته پس از اتمام جلسه اول دادرسی خواهد بود و پس از آن خواهان می تواند ،  دلیل درخواست خود را به نیاز شخصی تغییر دهد.

به عنوان مثال تصور کنید که دعوای شما درباره ی تخلیه عین مستاجره است ، در صورتی که در دادخواست اولیه خود ، سبب دعوا را ” تغییر شغل مستاجر” عنوان کرده باشید ، می توان پس از جلسه اول دادرسی ، درخواست تخلیه عین مستاجره را به سبب ” نیاز شخصی ” تغییر دهید .

سبب دعوا چیست

سبب دعوا به دلایلی گفته می شود که تحت لوای آن درخواست خود را به دادگاه ارائه می دهید. به عنوان مثال در صورتی که ملک خود را برای کابری مسکونی اجازه داده اید ، اما مستاجر از آن استفاده تجاری می کند و به همین دلیل شما درخواست تخلیه ملک خود را دارید ، به تغییر شغل مستاجر ، سبب دعوا گفته می شود

اصلاح دادخواست

طبق اصل ۵۰ شاکی می‌تواند تا پیش از صدور رأی، خواسته خود را اصلاح کند؛ قبول تقاضای اصلاح خواسته پس از ارسال دادخواست و ضمیمه‌های آن برای طرف شکایت، مشروط به این است که به تشخیص شعبه، ماهیت خواسته تغییر نکرده باشد و شعبه بتواند بدون نیاز به ارسال مجدد دادخواست، بر اساس دادخواست اصلاح شده، رأی صادر کند.

تغییر نحوه دعوا

تغییر نحوه دعوا

به همین دلیل توصیه می شود که به هنگام نوشتن دادخواست خود ، دقت فراوانی داشته باشید .حضور یک وکیل خبره و ماهر می تواند در این راه به شما کمک های فراوانی کند. چرا که وی می تواند دقیقا تشخیص دهد که به چه چیزی احتیاج دارید و همان را در دادخواست شما ذکر خواهد کرد.

گروه وکلای سفیر صلح در این زمینه می تواند انتخاب بسیار خوب و مناسبی برای تنطیم دادخواست ها و شکایات شما باشد.

تغییر اصحاب دعوا

هر یک از اصحاب دعوا در طول جلسات دادرسی خود حق و حقوقی دارند که یکی از آن ها جلب شخص ثالث به جلسات دادرسی است. ممکن است در طول این جلسات ، موضوع پرونده به فرد دیگری نیز مربوط شود که خواهان یا خوانده می توانند با استناد به حقوق خود وی را فرابخوانند.اما این مسئله شرایطی دارد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم :

هر یک از اصحاب دعوا که جلب شخص ثالثی را لازم بداند، می‌تواند تا پایان جلسه نخست دادرسی جهات و دلایل خود را اظهار کرده و ظرف سه روز پس از جلسه با تقدیم دادخواست از دادگاه جلب او را درخواست کند؛ چه دعوا در مرحله نخستین باشد یا تجدید نظر.» این موضوع در ماده ۱۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی تصریح شده است. بنابراین اگر جلب ثالث در اولین جلسه مطرح نشود، دیگر امکان طرح آن، در جلسات بعدی وجود ندارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *