چگونه یک وکیل ارزان برای طلاق پیدا کنیم؟

یکی از چالش بر انگیز ترین و مهم ترین مباحثی که این روزها در جوامع حقوقی و مردم مطرح شده است ، بحث وکیل ارزان برای طلاق و هزینه های سرسام اور حق الوکاله وکلا است . گرچه در کانون وکلای هر شهر تعرفه هایی برای پرونده های حقوقی مختلف منظور شده است اما به مانند دیگر مشاغل وقتی که فرد به بازار و خود وکلا می رسد این هزینه ها تفاوت زیادی با تعرفه های منظور شده داشته باشد و این بحثی است که بسیاری از موکلین را برای استخدام یک وکیل دچار تردید می کند .

بیشتر بخوانید : مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

حق الوکاله دریافت مهریه

به عنوان مثال در تعرفه ها ، مشاوره حقوقی  در نظر گرفته شده است که البته بسیار دور از ذهن است که چنین نرخ هایی رعایت شود و وکلا به این تعرفه ها تن دهند . اما در عمل و در بطن ماجرا شاهدیم که برخی مواقع برای انجام مراحل طلاق مبالغ دریافت شده توسط وکلا بسیار بالا و هنگفت و حتی گاهی حق الوکاله دریافت مهریه ۱۰-۵ درصد کل مهریه را شامل می شود که همین مسئله شکایت موکلین و البته تردید برای به اجرا گذاشتن حقوق قانونی افراد را دچار تردید می کند .

وکیل ارزان برای طلاق

محدوده قانونی حق الزحمه وکلا

با وجود چنین قیمت هایی متفاوتی در دریافت حق الزحمه وکلا ، وکیل حقوقی متخصص در امور وکالت نظر دیگری دارند . به نظر آن ها میزان حق الزحمه وکلا یک محدوده قانونی دارد ، اما محدوده عرفی ندارد و این دستمزد بر اساس رابطه میان وکیل ارزان برای طلاق و موکل و البته بر اساس توافق از پیش تعیین شده میان آنها مشخص می شود و ماده ۱۹ لایحه استقلال کانون وکلا هم تاییدی بر همین امر است . یعنی اصل را در تعیین حق الوکاله توافقی بین وکیل و موکل قرار داده است. و به همین علت ما شاهد نرخ های متفاوتی در حق الزحمه وکلا هستیم که فرد را دچار سردرگمی می کند و ممکن است در نهایت او را ناچار کند که استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری را در نظر نگیرد .
رعایت تعرفه برای وکلا و موکلان ضروری نیست ، به همین علت در وهله نخست آن چیزی که مورد نظر آنهاست ، می تواند همان توافق میان آن ها باشد ؛ این توافق می تواند بیش از تعرفه باشد و یا حتی خواه کمتر از تعرفه تعیین شده توسط کانون وکلا .

قوانین تعیین حق الزحمه وکلا

حق الزحمه وکلا به عنوان یکی از عوامل بدبینی و تردید نسبت به جامعه حقوقی و وکلا ، امروزه به عنوان چالشی اجتماعی به حساب می آید ، در حالی که بیشتر این طبقه شریف ، مسئولیت اجتماعی و ارائه مشاوره حقوقی مردم را به نگاه اقتصادی و مالی نسبت به این امور ارجح می دانند ، افراد محدودی هم هستند که با سوء استفاده از در مشکل بودن شهروندان و نبود قانون درست و تعرفه معین و مشخص در این حوزه طریقه سود جویی و کلاهبرداری را در پیش گرفته اند.
تعدادی از وکلا بر این باورند که چون دولت تعهد خاصی در خصوص تامین معیشت و زندگی آنها ندارد ، در تعیین مبلغ حق الوکاله پرونده های کیفری دست بازی دارند و می توانند هر قیمتی که بخواهند در نظر بگیرند و موکل نیز به علت حساسیت پرونده های کیفری چاره ای جز استخدام این وکلا را ندارد . در حالی که منتقدان نیز خواستار قانونمند شدن و محدود کردن قراردادهای وکلا هستند تا تکلیف موکل در این ماجرا مشخص تر باشد و دیگر نگرانی از بابت دستمزدی که پرداخت می کند نداشته باشد .
تیم حقوقی سفیر صلح قیمتی منصفانه دارد و چه بسا با توجه به خدماتی که ارائه می دهد ، حق الوکاله یک وکیل ارزان برای طلاق نیز محسوب شود .