چک حسن انجام کار

چک حسن انجام کار

چک حسن انجام کار چکی است که بین دو طرفی که قراردادی را منعقد کرده اند رد و بدل می شود.در یک قرارداد تجاری همواره یک کارگزار و یک کارفرما وجود دارد و در طی یک قرارداد کارگزار متعهد می شود که وظیفه و تعهد خود را به درستی انجام دهد و به همین خاطر چک حسن انجام کار را به کارفرما تقدیم می کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای سفیر صلح صحبت کنید.جهت تماس با ما می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

سفته بابت حسن انجام کار به چه معنی است ؟

وقتی تضمین پیش پرداخت سفته باشد، کارفرما (متعهدله) چاره ای ندارد جز این که  جهت  وصول آن اقدام به واخواست کردن سفته کرده و بعد از آن با طرح دعوی درخواست عودت وجهی که ارائه کرده است را نماید .  لذا در این حالت بار طرح دعوی بر عهده کارفرما (متعهدله) است و متعهد از مزایای خوانده ی دعوی استفاده خواهد کرد .

چک تضمین برای حسن انجام کار

تضمین حُسن انجام کار به چه معناست؟

به عنوان مثال هنگامی که ساختمانی ساخته می شود مشخص نیست که مقاومت و کارآیی آن تا چه میزان است. این مسئله فقط هنگامی مشخص می شود که گذشت زمان و آثار عوارض طبیعی و کارکرد ماشین آلات بر ساختمان و دستگاه ها آشکار شود .

هنگامی که تضمین پیش پرداخت سفته باشد، کارفرما (متعهدله) مجبور خواهد شد که جهت وصول آن اقدام به واخواست کردن سفته کرده و بعد از آن با طرح دعوی درصدد مطالبه وجهش برآید. به همین علت در این حالت بار طرح دعوی بر عهده کارفرما (متعهدله) است و متعهد از مزایای خوانده ی دعوی استفاده خواهد کرد .

به همین خاطر کارفرما چاره ای ندارد جز این که به فکر راه راه حلی باشد تا در صورتی که مشکلی بروز پیدا کرد بتواند با تمسک به آن وجه اش را باز پس بگیرد. به همین خاطر است که بیشتر کارفرمایان به هنگام عقد قرارداد تصمیم می گیرند که حسن انجام کار دریافت کنند که این تضمین می تواند به شکل ضمانت نامه بانکی ، چک یا سفته باشد

در مخلص کلام توصیه بهترین وکیل در تهران به شما به عنوان یک کارفرما این است که جهت تضمین از کارگزار ، ضمانت نامه بانکی دریافت کنید و در صورتی که امکان چنین شرایطی وجود نداشت حتما از چک و نهایتا سفته به عنوان تضمین حسن انجام کار استفاده کنید.

چک حسن انجام کار “بابت تضمین” بوده و آیا این چک واجد امتیازات و تضمینات اسناد تجاری است؟

برای پاسخ به این سوال باید چنین عنوان نمود که :

قید بابت تضمین بر روی چک با وجود دیگر شرایط اساسی در چک، آن را از شمول قوانین تجارت و چک خارج نمی کند و با توجه به مراتب فوق دعواهای خواهان به ظرفیت صادرکننده چک قابل استماع می باشد؛ زیرا با توجه به ظهرنویسی آن و مسئولیت تضامنی صادرکننده و ظهرنویس و آثار مربوط به ظهرنویسی برابر ماده ۲۴۹ قانونی تجارت، صاحب چک این امکان را دارد که به هر کدام از آن ها به شکل جمعی یا فردی مراجعه کند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *