معرفی انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

یکی از دعاوی مهم که بخشی زیادی از وقت و زمان دادگاه ها را به خود اختصاص داده اند ، دعاوی ملکی است . منتها باید در وهله اول دانست که دعاوی ملکی شامل چه مواردی است .

معرفی انواع دعاوی ملکی

در ادامه به انواع دعاوی ملکی اشاره می کنیم :

 دعوای خلع ید

یکی از مهم ترین دعاوی ملکی ، دعوای خلع ید است که تعریف آن به شکل زیر است :
چنان چه شخصی عامدانه یا غیر عمدی ، بر حقوق و اموال شخص یا اشخاص دیگری استیلا پیدا کند و آن را تصرف کند می توان بر علیه او دعوای خلع ید را مطرح کرد و مطابق قانون مدنی و قاعده فقهی موظف است که مال تصرف شده را به مالک اصلی آن برگرداند و به همین علت می توان غصب را این گونه تعریف کند : هر گونه غصبی که بر مال یا املاک شخص دیگری به شکل عدوانی انجام گیرد .
چنانچه قانون مدنی در ماده ۳۰۸ ثابت کردن ید بر مال غیر ، بدون اجازه را در حکم غصب دانسته است و هدف از اثبات ید بر مال غیر ، در حیطه مسئله ای است که شروع استیلا به مجوز مالک بوده باشد و بدون اجازه ادامه یابد .

معرفی انواع دعاوی ملکی
در این مسئله که دعوای خلع ید شامل اموال منقول و غیر منقول می شود اختلاف نظر وجود دارد ، بسیاری از حقوق دانان و بیشتر آنها بر این باور هستند که دعوای خلع ید صرفا اموال غیر منقول را شامل می شود ، بنا براین در صورتی که شخصی بر اموال منقول شخص دیگری به شکلی عدوانی تسلط پیدا کند ، جهت برگرداندن آن باید دعوای استرداد مال را عنوان کند و این مسئله به این معناست که در اموال منقول ، دعوای خلع ید از سوی دادگاه قابلیت مطرح شدن را نخواهد داشت و بیشتر کارشناسان بر این باورند که دعوی خلع ید ضرورتاً نسبت به مال غیر منقول قابل طرح و در نهایت قابل رسیدگی است . به همین علت هر هنگام شخصی بر مال منقول دیگری به شکلی عدوانی تصرف پیدا کند ، برای بازگرداندن آن چنانچه دعوی خلع ید عنوان شود ، قابلیت رسیدگی نخواهد داشت و شاکی باید دعوی استرداد مال را مطرح نماید . و لیکن بعضی از حقوقدانان بر این باورند که دعوای خلع ید به اموال منقول هم سرایت پیدا کرده و قابلیت رسیدگی نیز دارد . اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در نظریه شماره ۷/۵/۳۸۷۵ این عقیده را تایید نموده است .

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

از مواردی که بعد از عقد بیع ( خرید و فروش ملک ) احتمال آن وجود دارد که خریدار با آن مواجه گردد ، این مسئله است که خریدار از مراجعه به دفترخانه برای تنظیم سند رسمی انتقال اجتناب ورزد .
در این خصوص نقض تعهد از سمت فروشنده اتفاق می افتد و این در جایی است که در بیشتر این دعاوی ، خریدار ، پول بیشتری از ثمن را به فروشنده پرداخت کرده است و برخی مواقع به دلایلی از جمله افزایش قیمت ملک و یا نداشتن توانایی پرداخت بدهی به بانک در املاکی که در رهن بانک قرار دارند ، خریدار تعهد خود را نقض می نماید . در این موارد دعوای الزام به تنظیم سند رسمی پیش می آید که حتماً در این خصوص اگر مشکلی خدای ناکرده برای شما عزیزان پیش آمد با مشاوره حقوقی مشورت کنید ، چرا که وکیل می تواند خسارات پیش بینی شده در متن قرارداد را از فروشنده درخواست نماید یا چنانچه ملک مورد نظر در رهن بانک باشد را از فروشنده درخواست نماید و مهم تر اینکه چنانچه فروشنده از تنظیم سند جهت انتقال خودداری نماید . همچنین بهترین وکیل ملکی می تواند در محضر جهت تنظیم سند رسمی به نام خریدار و با حضور مامور دادگاه اقدام نماید .

دعاوی ملکی

انتقال مال غیر

افرادی وجود دارند که با سوء استفاده از شرایط خود ، مال دیگری را منتقل می کنند . اما افرادی نیز وجود دارند که به علت عدم آگاهی کافی اموال منقول یا غیر منقول شخص دیگری را منتقل می کنند و در این جا می توان دعوای انتقال مال غیر را مطرح نمود که از جمله جرایم ملکی می باشد . این جرم ، جرمی مستقل است و قانون گذار آن را در حکم کلاهبرداری می داند و مجازات های زیر برای آن پیش بینی شده است :
ـ مجازات زندان از یک سال تا هفت سال
ـ جزای نقدی معادل پولی که گرفته است و بازگشت پول به صاحب آن
ـ انفصال ابد از خدمات دولتی در صورتی که مرتکب از کارکنان دولت باشد .
برای شکایت در مورد جرم انتقال مال غیر می بایست به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه نمود .

تخلیه ید

تخلیه ید از جمله دعاوی ملکی است که جزوی از عقد اجاره است ؛ به این شکل که تصور کنید قرارداد اجاره به مدت دو سال بین موجر و مستاجر انجام گرفته است و مستاجر پس از پایان زمان اجاره ، بدون اقدام در خصوص تمدید مدت ملک مورد اجاره را تخلیه نکند . در اینجا عدم تخلیه ملک به موجب قانون در حکم غصب قرار می گیرد و مالک می تواند دعوای تخلیه ید مطرح نماید .
در این مقاله به بعضی از دعاوی ملکی اشاره شد . دعاوی ملکی دیگری نیز وجود دارند که در اینجا به نام آن ها اشاره می کنیم و هر یک از این دعاوی ملکی را به عنوان مقاله مجزا در همین سایت ( سایت سفیر صلح ) قرار داده ایم .

مهم ترین دعاوی ملکی

الزام به ایفای تعهد
الزام به اخذ اتمام کار
الزام به تنظیم سند رسمی
گرفتن صورت مجلس تفکیکی
تقسیم و افراز املاک مشاع
تصرف عدوانی
ممانعت از حق
همان گونه که در متن بالا به آن اشاره شد ؛ دعاوی ملکی بسیاری مطابق قوانین وجود دارد که هر یک از این دعاوی ملکی ، شرایط ، ارکان و عناصر متفاوتی دارند و شناخت و تمایز قائل شدن میان آنها بسیار ظریف می باشد و دقت بالایی را می طلبد ، به همین علت توصیه می شود اگر برای شما هم میهنان عزیز ، دعوای ملکی اتفاق افتاد ؛ حتما با وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل بفرمایید. تیم حقوقی سفیر صلح در کشور با به کارگیری وکلای ماهر ، مفتخر است در تمامی دعاوی مدنی و کیفری شما دوستان عزیز را یاری نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *