مطالبه خسارت تاخیر در تنظیم سند

مطالبه خسارت تاخیر در تنظیم سند | الزام به تنظیم سند رسمی

قراردادهای خرید و فروش ملک یا هر مال غیر منقول دیگری، ظرایف و پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و بدون حضور یک وکیل حقوقی، نمی توان به تمام نکات و مفاد آن دست پیدا کرد.

یکی از اصلی ترین نکاتی که به هنگام قرارداد خرید یک ملک باید رعایت شود، تنظیم سند رسمی است. بدون سند رسمی ، نمی توانید نسبت به آن ملک ادعای مالکیت داشته باشید و در نتیجه ، به راحتی می توان دچار مشکلات حقوقی ای شد که حل و فصل آن ها تنها از عهده ی یک وکیل پایه یک دادگستری بر خواهد آمد.

مطالبه خسارت تاخیر در تنظیم سند

برای تنظیم یک سند رسمی باید طرفین معامله ( خریدار و فروشنده) به دفاتر ثبت اسناد رسمی در سراسر کشور مراجعه کرده و قراردادی را امضا کنند که تحت آن ، ملک به مالکیت خریدار درخواهد آمد.

در این قرارداد مشخصات ملک با تمام جزئیات آن درج خواهد شد و به همین خاطر ، قابل استناد ترین سندی است که راجع به مالکیت افراد وجود خواهد داشت. علاوه بر این امضای شهودی که در دفتر ثبت اسناد ، حضور دارند نیز بر اعتبار این سند می افزاید.

با تمام این تفاصیل، متاسفانه مشاهده شده است که افراد به جای مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی، به بنگاه های معاملاتی مراجعه کرده و با نوشتن قولنامه ، ملکی را خریداری می کنند.

یکی از نکاتی که باید در قولنامه ذکر شود، الزام به تنظیم سند رسمی است.به این معنی که درج این نکته در قولنامه، فروشنده را ملزم به مراجعه ه دفتر ثبت اسناد و تنظیم سند رسمی خواهد کرد.

اما به علت فراز و نشیب های فراوانی که در بازار املاک وجود دارد ، متاسفانه به کرّات مشاهده شده است که فروشنده پس از تنظیم ولنامه، از فروش ملک خود پشیمان شده و تمایل دارد که با استرداد وجه ملک، قولنامه را به هم بزند.

اما با درج الزام به تنظیم سند، فروشنده ناچار است که در یک روز مشخص به دفتر ثبت اسناد مراجعه کرده و سند رسمی را امضا کند.

در صورتی که چنین کاری را انجام ندهد ، خریدار می تواند درخواست خسارت داشته باشد که به عنوان خسارت در تاخیر سند رسمی نامیده می شود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

تاخیر در انتقال سند ملک

گاهی این تاخیر در نهایت به ضرر خریدار تمام خواهد شد و به سبب این تاخیر، قیمت ملک مورد نظر کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد و به همین خاطر عموما وجهی را جهت خسارت تاخیر در انتقال سند ملک در نظر می گیرند.

علاوه بر این ، قولنامه ی مربوطه ، به نوعی تعهد و مسئولیت در نظر گرفته می شود و عدم تنظیم سند می تواند به عنوان خلف وعده به حساب آمده و در نتیجه ، وجه التزامی برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

خسارت عدم تنظیم سند

خسارت عدم تنظیم سند کاملا قابل مطالبه است به شرطی که وجه التزام را قولنامه درج کرده باشید.فراوان پیش آمده است که افراد به علت عدم داشتن اطلاعات کافی درباره نحوه نوشتن قولنامه ، به مشکلاتی حقوقی برخورد کرده اند که تنها به کمک دادگاه و داشتن یک وکیل قابل حل خواهند بود.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که مراحل مطالبه خسارت عدم تنظیم سند در دادگاه به چه صورت خواهد بود ؟!

آیا چنین خواسته ای قابلیت استماع در دادگاه را خواهد داشت ؟!

برای پاسخ به این سوال، توصیه می کنیم که ادامه مطلب را از دست ندهید.

نگرفتن عدم حضور

معمولا در قولنامه ، روز و تاریخ دقیق مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی مشخص خواهد شد و یکی از اصلی ترین تعهدات طرفین معامله این است که در همان تاریخ مشخص شده در محل حضور داشته باشند.

اما همان گونه که ذکر کردیم، ممکن است فروشنده در دفتر ثبت اسناد حضور به هم نرساند و همین مسئله به عنوان عدم حضور وی در نظر گرفته خواهد شد که می تواند مشخص کننده مسائل حقوقی آینده باشد.

اما مهم ترین اقدام خریدار به هنگام مواجهه با چنین شرایطی چیست ؟ در واقع چگونه می تواند به خسارت خود دست پیدا کند؟!

اولین نکته ای که باید نسبت به انجام آن دقت داشته باشید ، دریافت گواهی عدم حضور خریدار خواهد بود. سردفتر مربوطه ، گواهی ای به شما ارائه می کند که در آن عدم حضور فروشنده تایید شده است .

گرفتن این گواهی بسیار مهم خواهد بود چرا که بدون در اختیار داشتن آن ، نمی توان درخواست مطالبه خسارت خود را داشت.

در واقع نگرفتن عدم حضور به این معنی خواهد بود که این عدم حضور با رضایت و توافق خریدار بوده و هیچ گونه شکایتی علیه وی مقدور نخواهد بود.

در واقع می توان چنین عنوان کرد که برای مطالبه خسارت عدم تنظیم سند یا عدم حضور در دفتر ثبت اسناد رسمی ، می توان شکایتی علیه فروشنده تنظیم نمود به شرطی که پیش از هر چیز عدم حضور وی اثبات شود و تنها راه اثبات این مسئله ، دریافت گواهی عدم حضور خواهد بود.

متاسفانه به کرّات پیش آمده است که افراد بدون اطلاع داشتن از این بند قانونی ، نتوانسته اند به خسارت خود دست پیدا کنند. به همین خاطر معمولا توصیه می کنیم که از حضور یک وکیل زبده و ماهر در روند عقد قراردادهای خود استفاده کنید تا تمام مسائل مربوطه را برای شما شرح دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *