ادعای شرف

ادعای شرف (اعاده حیثیت)

ادعای شرف یا همان اعاده حیثیت وضعیتی است که افراد زیادی به آن گرفتار می شوند. اما آیا از اصول و شرایط آن با خبر هستید؟ آیا می دانید در چه مواقعی می توان ادعای شرف داشت ؟

در توضیح این عبارت حقوقی باید این گونه بیان داشت که هر وقت فرد یا افرادی ، امری غیر واقعی را به هر نحوی به دیگری نسبت دهند و موجب متضرر شدن مالی یا معنوی وی در جامعه شوند ، قانونگذار حقی را تحت عنوان ادعای شرف یا اعاده حیثیت برای آن شخص در نظر می گیرد تا بتواند به آن وسیله بی گناه بودن خود را اثبات کرده و چیزی را که به وی نسبت داده اند را انکار کند.

ادعای شرف یا اعاده حیثیت ،یکی از مسائلی است که در قانون به آن اهمیت زیادی داده می شود و گرچه تاشخاص آن را جدی نمی گیرند اما وکیل حقوقی گروه وکلای سفیر صلح به شما خواهد گفت که می توانید در موارد بسیاری اعاده حیثیت کنید و آبرو یا مال از دست رفته خود را به نحوی بازگردانید. قانونگذار در این مورد مواضع مشخص و روشنی دارد.

در صورتی که تصمیم به اعاده حیثیت گرفته اید ، پیش از  هر چیزی بهتر است با یک مشاور حقوقی صحبت کنید تا شما را در این روند قانونی راهنمایی کند. گروه وکلای سفیر صلح در خدمت شماست.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

در چه مواردی می توان ادعای حیثیت کرد

قبل از هر چیزی باید موضوعیت افترا و تهمت زدن مشخص و واضح شود و در صورتی که بتوان آن ها را اثبات نمود آن هنگام می تواند درخواست و اعاده ی حیثیت کرد

در ادامه تصمیم داریم به برخی موارد تخقق جرم افترا بپردازیم :

اول از همه این که عملی که به فرد منتسب می شود باید از لحاظ قانونی جرم تلقی شود. به عنوان مثال باید به فرد ،اتهام دزدی زده شود تا بتوان اعاده حیثیت کرد. اگر تنها به صورت شفاهی ادعها کرد که فلان شخص کارش را در اداره درست انجام نمی دهد نمی توان اعاده حیثیت کرد.

باید این افترا با ذکر نام و مشخصات فرد مشخص و معین باشد. یعنی بدانیم که دقیقا در مورد چه کسی صحبت می شود و افترا نسبت به چه کسی است.

در صورتی که فرد نسبت دهنده نتواند ادعای خود را به اثبات برساند آن هنگام می توان ادعای شرف و حیثیت داشت.

مجازات اعاده حیثیت کیفری

همان گونه که احتمالا می دانید مجازات اعاده حیثیت منوط به ارتکاب جرم افترا خواهد بود. پس پیش از هر چیزی باید افترا و تهمت باید مشخص شود و پس مجازات اعاده حیثیت مشخص می گردد.

در ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی؛ مقنن دو نحوه اِعمال مجازات پیش‌بینی کرده است و دادرس دادگاه را مخیر کرده است که مرتکب را به یک ماه تا یک‌سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم کند. یا اینکه اگر شخصیت مرتکب به نحوی بود که باید درباره او مجازات مناسبی تعیین شود بر حسب مورد حبس تعزیری و یا شلاق تا ۷۴ ضربه را مورد حکم قرار دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *