مطالبه سهم الارث

مطالبه سهم الارث | مطالبه اجرت الامثل سهم الارث

 

مطالبه سهم الارث

ارث یا ترکه به اموال و املاکی گفته می شود که پس فوت فرد به وراث وی خواهد رسید.در صورتی که وراث متوفی بر سر تقسیم سهم الارث توافق داشته باشند مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد.پس از مشخص شدن ترکه و هم چنین انحصار وراثت می توان بر اساس فرمولی که در این باره قانون گذار وضع کرده است ، سهم الارث هر کسی را پرداخت.

 

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

 

شما می توانید برای مشاوره حقوقی درباره مباحث ارث و مطالبه سهم الارث با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.این مشاوره تلفنی رایگان بوده و وکلای گروه سفیر صلح تلاش می کنند که بهترین پاسخ را برای شما فراهم نمایند.

در صورتی که وراث بر سر تقسیم سهم الارث دچار مشکلاتی شوند بهترین عملکرد این است که از حضور یک وکیل حقوقی بهره مند شوید.او می تواند به شما در حل و فصل مشکلات حقوقی کمک شایانی کند

اموالی که از متوفی (اعم از منقول و غیر منقول) به جای می ماند، مشاع هستند و متعلق به تمام وراث می باشند.حال ممکن است یکی از ورثه مطالبه سهم الارث کند و بخواهد که سهم خود را به صورت مشخص و جداگانه داشته باشد. در چنین شرایطی باید کلیه وراث در این دعوای حقوقی حضور داشته باشند .

مطالبه سهم الارث

مطالبه سهم الارث

اگر در جریان رسیدگی به مطالبه سهم الارث یکی از وراث فوت کند یا این که محجور شود ، روند دادرسی متوقف خواهد شد، چرا که به شکلی مستقیم بر دیگر ورثه تاثیر خواهد گذاشت.

در طول این پرونده، هر کدام از وراث باید به صورت جداگانه دادخواست خود را به دادگاه ارائه کنند و در صورتی که یکی از وراث، محجور یا غایب باشد باید امین و ولی وی نیابتا این درخواست را عنوان کند.

در جریان رسیدگی به این قبیل پرونده ها، در صورتی که موافقت اولیه ای بین وراث وجود داشته باشد، دادگاه آن را به صورت مکتوب صورت جلسه می کند و از وراث می خواهد که آن را امضا نمایند.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل در تهران آماده پاسخ گویی به کلیه سوالات حقوقی شما در زمینه های مختلف می باشد.

شما می توانید جهت تماس با مشاورین ما اینجا را کلیک کنید

اختلاف در تقسیم ارث

اما در صورتی که توافقی وجود نداشته باشد ، یک کارشناس از سوی دادگاه برای مشخص شدن وضعیت ترکه تعیین خواهد شد.وظیفه ی کارشناس این است که تمام اموال و دارایی های متوفی را مشخص کرده و قابل تقسیم بودن یا نبودن آن ها را معین نموده و سهام را تحویل دهد.

معیار و ملاک بررسی و ارزیابی اموال متوفی بر اساس بهای روز آن ها خواهد بود.

 

تقسیم به گونه ای انجام می شود  که برای هر کدام از ورثه از هر نوع اموال، حصه ای معین شود. در صورتی که تقسیم در برخی اموال نیازمند ضمیمه کردن پول به اموال باشد، جهت تعدیل این کار انجام خواهد گرفت  و در نهایت به گونه ای سهام تعدیل می شود که ضرر و زیانی متوجه وراث نشود . بعد از این که حصه مشخص شد، برای تعلق آن به وراث توافق می شود اما در صورتی که بعد از تصمیم و تحویل وراث بر سر تعیین حصه به توافق نرسند ، دادگاه سهام مربوطه را قرعه کشی خواهد کرد (ماده ۳۱۹ قانون مدنی). صورتمجلس تقسیم و تعیین حصه توسط دادگاه تنظیم و به امضا یا مهر صاحبانشان و امضای دادرس خواهد رسید . این صورتمجلس در دفتر دادگاه باقی می ماند.

در صورتی که مال (که به طور معمول اموال غیرمنقول منظور است) را نتوان تقسیم یا تعدیل نمود ، آن را می فروشند و سپس بهای آن را میان وراث تقسیم خواهند کرد . چنان چه ماترک فقط شامل اموال غیرمنقول باشد، این امکان وجود دارد که درخواست فروش را به عنوان خواسته مطرح کرد .

 

گروه وکلای سفیر صلح

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *