مهریه

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد

برخی مواقع در قانونی شرایطی درج شده است که مهریه به زن تعلق نمی گیرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و هر کدام را توضیح می دهیم :

– بر طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی ،هر زمانی که عقد انجام گرفته میان زوجین باطل بوده باشد ، و رابطه زناشویی میان آن ها برقرار نشده باشد،در این حالت ، مرد این امکان را دارد که مهریه را پرداخت نکند و مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت.

از آن جایی که این امکان برای زوجین وجود دارد که پس از عقد نکاح درباره مهریه توافق کنند، در صورتی که قبل از مشخص شدن مهریه، زن فوت کند و میان آن ها رابطه جنسی و زناشویی برقرار نشده باشد ، به زن مهریه تعلق نمی گیرد و مرد از پرداخت آن معاف خواهد شد. اما اگر رابطه زناشویی بین آن ها انجام شده باشد ، زن مستخق دریافت مهر المثل خواهد بود.

– بر طبق ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی ، در صورتی که عقد بین زوجین به هر علتی فسخ شود و رابطه جنسی هم بین آن ها صورت نگرفته باشد ، زن مستحق دریافت مهریه نخواهد بود ؛ مگر این که مرد ناتوان از برقراری رابطه جنسی بوده باشد که در این صورنت حتی اگر زن بخواهد نکاح را فسخ کند، مرد موظف به پرداخت مهریه وی خواهد بود ولی با این شرط که تنها نصف مقدار مهریه را بپردازد.

در چه شرایطی مهریه به طور کامل به زن تعلق نمی گیرد
در موارد بالا به شرایطی اشاره شد که تحت آن ها مهریه به زن تعلق نمی گیرد ، اما هم چنین مواقع و شرایطی هم وجود دارد که دریافت مهریه منوط و محدود به شروطی است و زن نمی تواند به طور کامل مهریه خود را دریافت کند

– یکی از راه هایی که مرد می تواند از پرداخت مهریه استنکاف کند ، طلاق گرفتن قبل از برقراری رابطه جنسی است . بر طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی ، هر زمانی که مرد پیش از رابطه جنسی همسر خود را طلاق بدهد ، زن می تواند نصف مهریه خود را دریافت کند و در صورتی که شوهر تمام آن را پرداخت کرده باشد ، می تواند نصف آن را باز پس بگیرد . اما در صورتی که زن را طلاق ندهد ، زن حتی پیش از رابطه جنسی و زناشویی هم می تواند تمام مهریه خود را پس بگیرد
در مواقعی که طلاق به درخواست زن باشد و به خاطر کراهت از شوهر این درخواست صورت گرفته باشد یا در شرایطی که طلاق توافق باشد ، به خاطر این که طلاق خلع است ، زن می تواند بخشی از مهریه خود را بذل یا بخشش کند تا امکان طلاق گرفتن برایش مهیا شود. به همین خاطر ، این مسئله به تقاضای خود زن انجام میگیرد و هر زمانی که تمایل داشت می تواند کل آن را مطالبه کند و به لحاظ قانونی اجبار و اکراهی در این زمینه وجود ندارد.

(کلید واژه : در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *