شرایط دریافت اجرت المثل

شرایط دریافت اجرت المثل

به محض جاری شدن صیغه ی نکاح میان زوجین ، این دو شخص نسبت به یکدیگر وظایفی پیدا می کنند. حال برخی از این وظایف و مسئولیت ها قانونی و شرعی است و برخی در عرف و جامعه پُر رنگ تر است.

به عنوان مثال زوجه وظیفه دارد که در برابر خواسته های به حق و شرعی همسرش تمکین کند و زوج نیز در قبال آن باید حقوقی از جمله نفقه؛ مهریه و … را به همسرش پرداخت نماید .البته این دو وظیفه همان گونه که عنوان کردیم ، کاملا شرعی و قانونی هستند و به قولی طرفین ازدواج باید نسبت به آن متعهد باشند.

اما در این میان نیز وظایفی وجود دارد که در عرف وجود دارند و اصولا عدم انجام این دسته از مسئولیت ها ،اشکال قانونی و شرعی به همراه ندارد.

یکی از این مسئولیت ها که در عرف جامعه ی ما بیشتر مواقع بر عهده ی زوجه است، مسئولیت نگه داری از فرزندان و هم چنین رسیدگی به امور منزل می باشد.

بر خلاف تصور عموم، زوجه هیچ گونه وظیفه ی شرعی در قبال انجام این دسته از کارها ندارد  و در صورتی که از همان ابتدا قصد تبرع نداشته باشد می تواند ، درخواست حق الزحمه ی خود در قبال انجام این امور را بنماید که به این حق ، اجرت المثل گفته می شود.

اما به گفته ی بهترین وکیل تهران ، شرایط دریافت اجرت المثل ،چندان ساده و راحت نیست و باید حتما از کمک های یک مشاور حقوقی در این میان بهره برد.

در ادامه ی این مطلب تصمیم داریم به انواع مختلف اجرت المثل و شرایط دریافت آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

دو شرط اصلی و اساسی برای دریافت اجرت المثل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

قصد عدم تبرع در اجرت المثل

تبرع به این معنی است که شخصی برای این که کاری را انجام دهد ، هیچ گونه انتظار پاداشی نداشته است. در واقع عدم تبرع به این معنی است که زوجه ، امور منزل را تنها به دستور همسر انجام داده است و هرگز نیت رایگان انجام دادن این امور را نداشته است. در صورتی که زوجه بتواند قصد عدم تبرع خود را در دادگاه به اثبات برساند می تواند ، اجرت المثل سال هایی که در منزل همسر ، به این امور مشغول بوده است را دریافت نماید.

شرط دوم این است که طلاق از سوی زوجه نباشد. در صورتی که زوجه درخواست طلاق نماید ، نمی تواند حق اجرت المثل خود را مطالبه کند. در واقع شروطی از قبیل اجرت المثل و نحله ، بیشتر مواقع برای این به وجود آمده اند که چنان چه زوج درخواست طلاق بدهد ، حقوق زوجه در طول زندگی مشترک از بین نرود. اما در صورتی که خود زوجه اقدام به طلاق نماید، چنین حقوقی را نخواهد داشت.

علاوه بر این در یک حالت دیگر نیز زوجه نمی تواند مطالبه اجرت المثل را داشته باشد و آن هنگامی است که زوج به علت عدم تمکین و ناشزه بودن زوجه ، اقدام به درخواست طلاق کرده باشد.

اجرت المثل بعد از طلاق

خیلی مواقع پیش می آید که در طول زندگی مشترک هر دو طرف ازدواج به یک اندازه برای گذران زندگی هزینه می کنند و زوجه (علیرغم وظیفه ی قانونی خود) ناچار می شود که از اموال خود ، برای زندگی زناشویی خرج کند.

خال در چنین شرایطی می تواند پس از طلاق نیز ، اجرت المثل ایام زوجیت را دریافت کند اما این مسئله منوط به اثبات برخی شرایط است.

یکی از اساسی ترین شروط دریافت اجرت المثل بعد از طلاق این است که زوجه بتواند اثبات کند که به علت عدم تمکن مالی زوج، ناچار شده است که از اموال خود صرف هزینه های زندگی مشترک بنماید. در غیر این صورت نمی توان زوج را ناچار به پرداخت اجرت المثل کرد چرا که زوجه اختیار اموال خود را به دست دارد و می تواند در هر جایی که صلاح دید آن ها را هزینه کند.

یکی دیگر از مسائل مربوطه این است که طلاق نباید از سوی زوجه درخواست شده باشد. در چنین شرایطی نمی توان مرد را موظف به پرداخت اجرت المثل نمود.

اما سوال دیگری که در این میان همواره مطرح است این خواهد بود که میزان و مبلغ این اجرت المثل چه مقدار خواهد بود ؟و علاوه بر این پرداخت این مبلغ در چه زمانی صورت خواهد گرفت.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مبلغ اجرت المثل عموما با توجه به وضعیت مالی زوج و هم چچنین شرایط خانوادگی زوجه تعیین می شود و این مسئله کاملا به نظر و صلاحدید کارشناس حقوقی بستگی خواهد داشت.

اما زمان پرداخت آن نیز به شرایط خاصی بستگی دارد. در صورتی که زوجه پیش از طلاق درخواست اجرت المثل کرده باشد ، جاری شدن صیغه ی طلاق منوط بر پرداخت کامل حق و حقوق زوجه خواهد بود و این قوانین بیشتر مواقع جهت حمایت از حقوق زن تعیین شده اند.

اجرت المثل بعد از فوت شوهر

سوال دیگری که مطرح است آن خواهد بود که آیا بعد از فوت شوهر نیز می توان درخواست اجرت المثل را داد. در پاسخ باید بگوییم که زوجه می تواند از ماترک همسر ، تقاضای اجرت المثل خود را به طرفیت وراث به دادگاه ارائه کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *