گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

طلاق یکی از سهمگین ترین دوره های زندگی هر فردی می باشد و سوای مسائل عاطفی آن ، مشکلات و معضلات حقوقی نیز وجود دارد که شرایط افراد را سخت تر و دشوارتر می سازد.

یکی از مهم ترین معضلاتی که در حین روند طلاق رخ می دهد، مشکلی به نام مهریه می باشد که دریافت ان شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارد.

با وجود مهریه های سنگینی که امروزه وضع می شود، طبیعی است که در چنین شرایطی ، بیشتر افراد قادر به پرداخت مبلغ مهریه نخواند بود و همین مسئله ، حجم ورودی دعاوی “مطالبه مهریه” در دادگاه ها را افزایش خواهد داد.

یکی از سوالاتی که در این میان مطرح می شود ، این است که آیا پس از طلاق  نیز می توان اقدام به دریافت مهریه نمود؟!
برای پاسخ به این سوال، توصیه اول ما به شما این است که به سراغ یک وکیل پایه یک دادگستری رفته و با وی مشورت نمایید.

اما دریافت مهریه پس از طلاق ، منوط به شرایط مختلفی است:

اولین و مهم ترین شرط در این مسئله آن خواهد بود که نوع طلاق شما ، از نوع طلاق توافقی بوده باشد.

نکته بعدی این است که شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی برای شما تنها بخشی از مهریه خود را در ازای طلاق بخشیده باشید و یا این که تکلیف مهریه به طور واضح روشن نشده باشد.

در واقع اگر بخواهیم به زبان ساده تر ، این مسئله را بیان کنیم ، شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی این است که زوجه تمام مهریه ی خود را در قبال طلاق نبخشیده باشد.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که مدت زمانی که روند دریافت مهریه بعد از طلاق طول خواهد کشید ، چقدر است ؟

برای پاسخ به این سوال ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

گرفتن مهریه چقدر زمان می برد؟

طبیعی است که هر زنی ، تمایل داشته باشد که روند دریافت مهریه ، به سرعت طی شده و بتواند تکلیف این قضیه را به سرعت روشن کند.

اما بهتر است شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی این را در نظر داشته باشید که تنها بخشی از این پروسه بر عهده ی وکیل است، قسمت زیادی از این پرونده و رسیدگی به آن بر عهده ی دادگاه می باشد.ممکن است در این روند، همسر زوجه ، اقدام به تقاضای اعسار نماید. اعسار به این معنی است که زوج توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد.

پس از آن ، جلسات مختلفی در دادگاه برگزار خواهد شد تا به این مسئله رسیدگی شود و با توجه به این که ، طلاق صورت گرفته است ، طبیعی است که این گونه دعاوی مدت زمان زیادی به طول انجامد.

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که اصولا بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه ، چگونه خواهد بود ؟

بیشتر وکلا با توجه به شرایط خاص پرونده و هم چنین وضعیت زوجین، راهی منطقی و درست را پیشنهاد می کنند.

رایج ترین راه این است که در ابتدا برای بخشی از مهریه اقدام می نمایند و دریافت الباقی مهریه را به زمان بهتر و شرایط مناسب تری موکول می کنند.

همه چیز به خواست و تمایل شما بستگی دارد. به همین خاطر توصیه می کنیم که با وکیل خود صادق باشید و هر آن چیزی که لازم است وی بداند را با او در میان بگذارید.

مدارک لازم برای گرفتن مهریه

اما برای این که روند دریافت مهریه را آغاز کنیم ، نیازمند چه مدارکی هستیم ؟!
در صورتی که شما  در حال حاضر نیز طلاق گرفته اید ، باید به همراه اصل سند طلاق و هم چنین مدارک شناسایی خود به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای مهریه نمایید.

اما در صورتی که هم چنان روند طلاق را طی می نمایید، باید در فرم های جداگانه ای ، درخواست خود مبنی بر مطالبه ی مهریه را به دادگاه ارائه کنید.

به خاطر داشته باشید که شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی ، نیازمند صبر و تحمل زیادی می باشد.به همین علت توصیه می کنیم به وکیل خود اعتماد کرده و اجازه بدهید که روند طبیعی آن طی شود.

اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد ، با همین کار در دوران پس از ازدواج ، تفاوت های زیادی دارد.

اصولا در صورتی که در همان دوره ی عقد تصمیم به دریافت مهریه خود داشته باشید ، پیش از هر چیزی باید بائن یا غیر بائن بودن شما مشخص شود.

قانون برای چنین مواقعی ، قانونی وضع کرده است که بر اساس آن در صورتی که زوجه در دوره ی عقد ، دوشیزه باشد ، تنها نصف مبلغ مهریه به وی تعلق خواهد گرفت و تنها برای همین میزان می تواند درخواست مطالبه مهریه داشته باشد.

البته زوجه می توانند شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی را که پس از جاری شدن صیغه ی طلاق به دفاتر ثبت احوال مراجعه کرده و نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند.

روند به اجرا گذاشتن مهریه در دوره ی عقد نیز مشابه دیگر موارد طلاق می باشد.تنها تفاوت آن در میزان مهریه عند المطالبه ای است که تعیین نموده!!

درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه

اما سوالی که به کرات از مشاوران حقوقی مجموعه ی سفیر صلح پرسیده می شود این است که اصولا آیا امکان این وجود دارد که زوجه بتواند درخواست طلاق داده و هم زمان مهریه خود را نیز دریافت کند؟!
برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به اقدام صحیح شما بستگی دارد. خیلی مواقع در صورتی که طلاق شما از نوع طلاق توافقی بوده باشد ، امکان این وجود خواهد داشت که پس از طلاق ، اقدام به دریافت مهریه خود نمایید. البته این مسئله نیز شرایط و ضوابطی دارد که در بالای همین مقاله ، به اختصار به آن اشاره کرده ایم.

در موارد دیگر توصیه می کنیم که با وکیل طلاق خود مشورت کرده و تمام جوانب این گونه مسائل را بررسی نمایید.

وکلای سفیر صلح همواره در خدمت شما هستند.