دقیقا نمی توانیم بگوییم که قراردادها و علی الخصوص وکیل قرارداد از چه موقع وارد زندگی بشر شده اند، اما می توان گفت قدمت قراردادها به اندازه ی تمدن بشری است. اما امروزه بستن و تنظیم قراردادها کار ساده و راحتی نیست. در گذشته دو نفر شرط می کردند که در ازای دریافت یک چیز، کاری را برای هم انجام دهند اما در حال حاضر به خاطر پیشرفت تکنولوژی و نوشتن صدها قانون مربوط به قرارداد، دیگر مسئله به این سادگی نیست!

همان طور که قبلاً بارها ذکر کردیم، یک وکیل پایه یک دادگستری، در طول زندگی خود تنها می تواند در یک مورد متخصص و خبره شود. این مسئله به خاطر پیچیدگی و تنوع زیاد قوانین و بخش های مختلف حقوقی است.

اما اگر تصمیم دارید قراردادی را امضا کنید، توصیه می کنیم فعلا دست نگه دارید و قبل از هر چیز، تمام نکات مربوط به قراردادها را مطالعه کنید. به هر حال بهتر است قبل از ورود به یک شرایط، تمام جنبه های مربوط به آن را بدانید. در انتها به شما خواهیم گفت که چرا حضور یک وکیل قرارداد در چنین شرایطی لازم و ضروری است. با ما همراه باشید.

قرارداد در قانون به چه معناست؟

قرارداد که به زبان حقوقی، گاهی عقد نیز نامیده می شود، زمانی کاربرد دارد که دو یا چند نفر، در حضور دو یا چند نفر دیگر، تعهد به انجام کاری کنند و نسبت به آن پایبند باشند.

نکته ای که باید به ذهن بسپارید این است که قراردادهای شفاهی امروزه دیگر در هیچ کجا اعتبار ندارند بنابراین بدیهی ترین اصل مربوط به قراردادها، این است که مفاد آن مکتوب باشند و به امضای هر دو طرف قرارداد رسیده باشد.

همان طور که در ابتدای متن ذکر کردیم، قراردادها انواع و اقسام مختلفی دارند و نکات زیادی باید در تنظیم آن ها رعایت شود که به همین دلیل، شاید افراد به تنهایی قادر به نوشتن و تنظیم آن نباشند و به کمک یک وکیل قرارداد احتیاج پیدا کنند.

چه نکاتی باید در نوشتن قرارداد باید رعایت شود؟

اولین نکته این است که قرارداد شما حتما باید عنوان داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که قرارداد شما در مورد ساخت یک قطعه زمین در خیابان جردن تهران است، باید در عنوان قرارداد بنویسید: قرارداد پیمانکاری زمین جردن!

نکته ای که بعد از عنوان، اهمیت دارد، مربوط به متن قرارداد است. این متن باید دقیق و با جزییات باشد. باید تمام نکاتی که در مورد تعهدات طرفین وجود دارد، در آن ذکر شود.

بعد از آن باید به سراغ مبلغ قرارداد برویم. توصیه می کنیم مبلغ قرارداد را به حروف و عدد بنویسید . در صورتی که مبلغ قرارداد مشخص نیست و به جزییات دیگر مربوط است، توصیه می کنیم حتما این جزئیات در متن قرارداد ذکر شود.

سپس باید تمام شروط ضمن قرارداد ذکر شود. خیلی وقت ها وقوع تعهدات طرفین به شروط زیاد و متنوعی بستگی دارد. حتما تمام این شروط را در قرارداد خود ذکر کنید و از هیچ جزئیاتی مربوط به آن ها به آسانی عبور نکنید.

در نهایت باید تاریخ و موعد انجام تعهدات ذکر شود. این مسئله خیلی مواقع ممکن است محل مناقشه گردد به همین خاطر توصیه می کنیم دقت لازم را در آن داشته باشید.

تاریخ شروع و پایان قرارداد را هم در انتها فراموش نکنید.

به طور خلاصه این 5 نکته ای که در مورد قرارداد ذکر کردیم، مهم ترین چیزهایی است که به هنگام تنظیم قرارداد باید نسبت به آن ها توجه داشته باشید و البته بهتر است زیر نظر یک وکیل قرارداد باشد .

البته باید در نظر داشته باشید که برای عقد قرارداد شرایط دیگری هم وجود دارد که به طور خلاصه به آن ها می پردازیم:

اهلیت داشتن طرفین قرارداد: این مسئله بدین معناست که هر دو طرف قرارداد به لحاظ حقوقی مشکلی برای امضای قرارداد نداشته باشند و از نظر قانون، رشید و بالغ به حساب بیایند.

رضایت طرفین قراداد: مهم ترین نکته این است که هر دو طرف قرارداد نسبت به امضای آن رضایت داشته باشند. در صورتی که قراردادی با اجبار همراه باشد، از لحاظ قانونی مشروعیت ندارد.

مورد معامله معلوم باشد: باید طرفین دقیقاً بدانند که بر سر چه چیزی یا چه نوع تعهداتی قرارداد امضا می کنند.

مشروع بودن معامله: در صورتی که مورد معامله ، خلاف شرع و قانون باشد، آن قرارداد از اعتبار ساقط است. به عنوان مثال شما نمی توانید در مورد جا به جایی مواد مخدر یا هر چیز دیگری که معاملات آن غیرقانونی است، قراردادی قانونی داشته باشید. این مسئله جزو بدیهی ترین اصول یک قرارداد است.

قراردادهای حقوقی

اما همان طور که گفتیم، قراردادهای حقوقی از لحاظر گستردگی، بسیار تنوع دارند. در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین قراردادها حقوقی اشاره کنیم:

قرارداد اجاره: در صورتی که شما ملکی (آپارتمان، دفتر کار یا زمین) را از مالک آن اجاره کنید، باید قراردادی تحت عنوان اجاره نامه را امضا کنید که در آن به خصوصیات ملک و مبلغ اجاره اشاره شده است.

قرارداد پیمانکاری: این یکی از رایج ترین نوع های قرارداد حقوقی است. در صورتی که شما در ازای مبلغی، تعهد نمایید که تعهداتی را در قبال کارفرما، انجام دهید، اصطلاحاً قرارداد پیمانکاری بسته اید. این نوع از قراردادها در پروژه های ساختمانی و عمرانی کاربرد زیادی دارد.

قرارداد واگذاری سهام به کارکنان شرکت: خیلی وقت ها هیئت مدیره یک شرکت یا مدیرعامل، برای واگذاری سهام شرکت به کارکنان، نیازمند قراردادی هستند که به آن قرارداد واگذاری شرکت می گویند.

قرارداد محرمانگی یا عدم افشای اطلاعات: خیلی از شرکت هایی که اطلاعات محرمانه دارند، هم زمان با عقد قرارداد اصلی، قرارداد محرمانگی را نیز به امضای کارمندان خود می رسانند تا به این صورت از افشای اطلاعات محرمانه ی شرکت جلوگیری شود.

قرارداد سرمایه گذاری: این مورد از قراردادهای حقوقی، کاربرد زیادی دارد. به عنوان مثال در صورتی که شما تصمیم داشته باشید در ساخت یک فیلم سینمایی سرمایه گذاری کنید، باید قرارداد سرمایه گذاری تنظیم نمایید.

همان طور که در طول این متن بارها اشاره کردیم، قراردادهای حقوقی انواع و اقسام زیادی دارند که در این مطلب جای پرداخت به تمام آن ها نیست. توصیه می کنیم به هنگام برخورد با هرگونه مشکلی در هنگام تنظیم قراردادهایتان ، حتما به یک وکیل قرارداد مراجعه کنید.

مشاوره تنظیم قرارداد | مشاوره حقوقی برای تنظیم قرارداد

در حال حاضر یکی از اصلی ترین خدماتی که یک وکیل می تواند به شما ارائه کند، مشاوره تنظیم قراردادهاست. همان طور که گفتیم در علم حقوق، مبحث قراردادها شاخه ای بسیار متنوع و گسترده است و برای کسب اطلاعات در مورد آن باید سال های زیادی را به تمرین و تجربه بگذرانید.

وکلایی که در این زمینه تخصص زیادی دارند، می توانند به خوبی راهنمایی تان باشد. یک وکیل قرارداد قبل از هر چیزی مشخص می کند که نوع قرارداد شما باید از چه نوعی باشد. این مسئله بسیار حائز اهمیت است چرا که هر نوع قراردادی ویژگی های مخصوص به خود را دارد. هرگونه اشتباهی در نحوه ی تنظیم قرارداد بعدها ممکن است شما را دچار مشکل کند.

بعد از آن، وکیل شروع به نوشتن متن قرارداد می کند. در طول این پروسه تمام جنبه های مختلف را در نظر می گیرد  و تلاش می کند که متن عقد قرارداد را به نحوی نگارش نماید که بیشترین منفعت شما را در پی داشته باشد.

پس از آن اصلی ترین وظیفه ی یک وکیل قرارداد، تنظیم شرایط ضمن عقد است. یکی از مهم ترین شرایط ضمن عقد که این روزها خیلی هم کاربرد دارد، بند مربوط به شرایط فورس ماژور است.

همان طور که احتمالآً خودتان هم می دانید، شیوع بیماری کرونا، باعث شده که خیلی از کسب و کارها دچار اختلال شود و در این میان قراردادهای پیمانکاری نیز با ضرر و زیان زیادی مواجه شده اند. بند فورس ماژور در قراردادهای حقوقی دقیقاً به چنین مسائلی اشاره دارد و تلاش می کند وضعیت را نیز در نظر بگیرد.

یک وکیل خبره و ماهر در زمینه ی عقد قرارداد، به خوبی می تواند از این بند استفاده کرده و شرایط را به نفع شما برگرداند.

تنظیم قرارداد آنلاین

با ظهور اینترنت و گسترش دنیای دیجیتال، تمام خدمات تلاش می کنند که به این سمت گرایش پیدا کنند. دنیای وکالت و حقوق نیز از این قاعده مستثنی نیست. در مورد قراردادها هم یک وکیل قرارداد ، قادر هستند برای عقود ساده ای مانند قرارداد اجاره، خدمات آنلاین ارائه کنند. اما باید در نظر داشته باشید که این خدمات آنلاین صرفاً برای قراردادهایی جوابگو هستند که جزئیات زیادی ندارند و می توان به راحتی آن ها را تنظیم کرد.

در دیگر مواقع، توصیه می کنیم این گونه خدمات را به کار نگیرید و حتما با مراجعه ی حضوری به یک وکیل قرارداد، مسئله ی خود را حل و فصل نمایید.

هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل

یکی از اصلی ترین معضلات افراد به هنگام مراجعه به وکیل قرارداد، هزینه هایی است که برای تنظیم قرارداد باید بپردازند. اما باید بدانید که تنظیم هر قرارداد حقوقی، شرایط و طبعاً هزینه های مخصوص به خود را دارد. توصیه می کنیم در این مورد حتما با وکیل خود صحبت کنید. برخلاف انتظار شما، هزینه ی تنظیم یک قرارداد چندان بالا نیست و شما به راحتی قادر خواهید بود از عهده ی پرداخت آن برآیید.

توصیه ی نهایی ما این است که به هیچ وجه به نمونه های آماده قرارداد حقوقی که در اینترنت پیدا می کنید، اعتماد نکنید. هر قرارداد، شرایط منحصر به فردی دارد که باید در نظر گرفته شود.

موفق و پیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *