تنظیم قرارداد پیمانکاری

تنظیم قرارداد پیمانکاری | انواع قرارداد پیمانکاری

امروزه در زمینه های تجاری انواع و اقسام قراردادها بسته می شود  که یکی از مهم ترین آن ها قرارداد پیمانکاری است.

قرارداد پیمانکاری به قراردادی گفته می شود که در طول پیمانکار متعهد می شود که برای مشتری خود یا همان کارفرما خدماتی را ارائه کند. طبیعی است که در صورت عدم انجام تعهد از سوی پیمانکار مستلزم پرداخت خسارت خواهد بود که به گفته ی بهترین وکیل تهران، تنها در صورتی می توان تمام حقوق طرفین را رعایت کرد که یک وکیل حقوقی قرارداد پیمانکاری را برای شما تنظیم کند.

تنظیم قرارداد پیمانکاری

تنظیم قرارداد پیمانکاری

اما شاید عبارت “ارائه خدمات به کارفرما” این ذهنیت را در شما ایجاد کند که پیمانکار به نوعی کارمند کارفرما به حساب می آید اما چنین تصوری از اساس اشتباه است و تفاوت های زیادی بین پیمانکار و کارمند وجود دارد.

یکی از اصلی ترین تفاوت های موجود در این است که پیمانکار کاملا مستقل کار می کند و بنا بر شرایط خود است که خدماتی برای کارفرما انجام می دهد!!

در واقع حتی ممکن است پیمانکار کارمندان و کارگران خود را داشته باشد.

یکی از مهم ترین مسائلی که باید به هنگام تنظیم قرارداد پیمانکاری باید رعایت کنید این است که موضوع خدمات کاملا مشخص و واضح باشد.

به عنوان مثال در صورتی که قرارداد پیمانکاری راجع به برق کشی یک ساختمان تازه ساز باشد، باید مشخصات ساختمان، ابزار استفاده شده در آن ، مساحت و مدت زمان انجام تعهد در آن کاملا مشخص واضح باشد.

یکی از مواردی که بسیار پیش می آید این است که در خصوص قراردادهای پیمانکاری ساختمان، تعهد می شود که از مصالح درجه یک در ساخت و ساز استفاده شود اما در نهایت شاهد این خواهیم بود که از مصالح بی کیفیت و درجه سه استفاده شده است!!

چنان چه به هنگام تنظیم قرارداد تمام این نکات ذکر شود، می توان مدعی خسارت شد.اما متاسفانه افراد بسیاری هستند که هنگام تنظیم این گونه قراردادها ، هیچ گونه دانش حقوقی ندارند و به همین خاطر در آینده با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

به همین علت توصیه اکید ما این است که برای نوشتن این گونه متون حقوقی حتما به یک وکیل خبره و ماهر مراجعه کنید تا بهترین مشاوره ی ممکن را به دست آورید و از بروز هرگونه مشکلی در آینده پیشگیری کرده باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

برخی پیمانکاران هستند که قراردادهای از پیش آماده شده ای در اختیار دارند و برای هر قرارداد جدید از همان نمونه ی قبلی استفاده می کند.

در این شرایط بهتر است در ابتدا به دقت قرارداد را مطالعه کنید و هر گونه درخواستی که دارید را به آن اضافه نمایید.یک وکیل می تواند در این باره به شدت سودمند باشد.

انواع قرارداد پیمانکاری

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قراردادهای پیمانکاری انواع و اقسام مختلفی دارند.

یکی از مهم ترین انواع قراردادهای پیمانکاری ، قراردادی است که در آن تمام جزییات مربوط به هزینه ها در آن ذکر شده است.

به عنوان مثال چنان چه قرارداد شما با شهرداری برای ساخت جدول خیابان باشد، هزینه ی مصالح از قبیل سیمان، کارگر، گچ و …باید به طور مجزا در آن ذکر شود. البته می توان تبصره ای برای افزایش قیمت در بازار نیز جهت این مسئله  اضافه کرد.

پس از درج ریز هزینه ها، کلیه مبالغ با یکدیگر جمع زده می شوند و مبلغ نهایی مشخص خواهد شد.

نوع دیگری از قراردادهای پیمانکاری وجود دارد که در آن بنا بر توافق طرفین ، مبلغی کلی در نظر گرفته می شود و به فراخور شرایط ممکن است این رقم جا به جا گردد.

بعضی از مزایای این روش قرارداد بستن بر سایر روشها را می توان بطور خلاصه بشرح زیر بیان نمود :

مبلغ پرداخت شده توسط کارفرما همواره دقیقأ بابت حجم کاری خواهد بود که انجام می گیرد.

در صورتی که جزئیات نقش ههای اجرائی کامل و دقیق تهیه شده باشد مبلغی که توسط کارفرما برای اجرای کار پرداخت میگردد معادل مبلغی خواهد بود که در قرارداد پیش بینی گردیده است.

در این روش این امکان وجود دارد که در ضمن انجام کار در صورت لزوم تغییراتی داده شود و در این زمین همواره یک مبنای معین جهت پرداخت بین کارفرما و پیمانکار وجود خواهد داشت.

کلیه قراردادهای پیمانکاری براساس یک موافقتنامه انجام میشود و در نتیجه می توان از این موضوع برای مقایسه کارها استفاده نمود .

فهرست بها این امکان را برای پیمانکار به وجود م یآورد تا بتواند پیشداوری لازم را نسبت به کارهایی که باید انجام بدهد داشته باشد.

نوع دیگری از قرارداد پیمانکاری وجود دارد که هیچ گونه رقم و عددی به عنوان هزینه ی انجام امور در نظر گرفته نمی شود و بسته به شرایط موجود و هم چنین میزان کاری که انجام می گردد، هزینه ی آن توسط کارفرما پرداخت می گردد.

اما همان گونه که احتمالا خودتان نیز می دانید این روش چندان مورد پسند کارفرما نخواهد بود چرا که مخارج انجام کار با سود پیمانکار نسبت مستقیم خواهد داشت و هرچه مخارج انجام کار بیشتر باشد سود پیمانکار نیز اضافه خواهد شد، لذا این روش بطور معمول مورد توجه کارفرما و مقرون به صرفه نخواهد بود.

علاوه بر این پیمانکار نیز چندان این روش را نمی پسندد چرا که آزادی عمل کافی نخواهد داشت و نمی تواند به شکل مستقل کار کند.

در نهایت این که همواره توصیه می کنیم با مشورت وکیل خود بهترین شیوه قرارداد پیمانکاری را انتخاب نمایید تا بهترین نتیجه حاصل شود

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *