سهم الارث زن

سهم الارث زن

سهم الارث زن یکی از مباحث چالش برانگیز و پیچیده در زمینه مسائل و موضوعات ارث است.همان گونه که احتمالا می دانید سهم الارث مرد به اندازه ی دو برابر زن است و پس از فوت متوفی(در صورتی که پدر باشد ) فرزندان ذکور به اندازه دو سهم و فرزندان اناث به اندازه ی یک سهم خواهد بود.

اما در صورتی که همسر زنی فوت کند ،در صورتی که شوهر هیچ گونه فرزندی از همان زن یا زنان دیگرش یا نوه ای داشته باشد ،زن به اندازه یک چهارم از ماترک مرد سهم می برد و در صورتی که فرزند یا نوه ای داشته باشد به اندازه یک هشتم از ماترک مرد سهم می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با بهترین وکیل پایه یک در گروه وکلای سفیر صلح ،تماس بگیرید.

گروه وکلای سفیر صلح جهت حل پرونده های حقوقی شما در خدمتتان است.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

در صورتي كه مرد هيچ فرزندي نداشته باشد، سهم زن يك چهارم از اموال منقول، همه اموال خواهد بود. همچنين از فروش اموال غيرمنقول يعني عرصه و عيان – ساختمان و زمين – به ميزان يك چهارم سهم خواهد برد.

سهم ارث زن دوم بدون فرزند

همان گونه که در بالا ذکر کردیم ، در صورتی که شوهر پس از مرگش فرزند یا نوه ای از خود بر جای نگذاشته باشد سهم الارث زن از اموال منقول و غیر منقول (یعنی عرصه و عیان) به اندازه یک چهارم خواهد بود.

اما خیلی مواقع سوال پیش می آید که سهم الارث زنی که در عقد موقت مردی باشد و آن مرد فوت نماید چه خواهد بود؟ در صورتی که این زن در طول عقد از مرد صاحب فرزندی شده باشد ، سهم الارث فرزند وی به اندازه دیگر فرزندان متوفی خواهد بود اما برای زنی که عقد موقت بوده است ، سهم الارثی در نظر گرفته نمی شود

سهم الارث نامادری

همان گونه که در بالا ذکر شد سهم الارث همسر مرد بعد از فوتش به اندازه یک هشتم اموال خواهد بود. اما موارد زیادی پیش آمده است که فرزندان با گروه وکلای سفیر صلح تماس می گیرند و سوالات مشابهی  در این زمینه دارند ، به یکی از این سوالات اشاره می کنیم :

س.م پرسیده اند که پدرشان بعد از فوت خانه ی مسکونی اش را برای همسرش وصیت کرده است و حالا علاوه بر یک هشتم اموال ،خانه نیز متعلق به اوست. آیا به لحاظ حقوقی این مسئله صحیح است ؟

در پاسخ به این دوست عزیز باید این گونه عنوان کرد که چنان چه قیمت خانه (که توسط کارشناس تعیین می شود) بیش از یک سوم اموال بوده باشد ، نمی توان آن را به طور کامل متعلق به همسر متوفی دانست، چرا که تنها می شود یک سوم اموال را وصیت کرد و در صورتی که قیمت خانه بیش از ثلث اموال باشد ، برای باقی مانده این ثلث ورثه باید اجازه دهند و در صورتی که رضایت نداشته باشند ، منزل مسکونی باید به فروش رسیده و به اندازه یک سوم اموال به نامادری برسد و مازاد آن متعلق به ورثه خواهد بود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *