اعتبار مبایعه نامه

اعتبار مبایعه نامه

همان گونه که می دانید مبایعه نامه به قرارداد بیعی گفته می شود که میان فروشنده و خریدار بسته می شود.اما گاهی مواقع پیش می آید که به اعتبار این مبایعه نامه ها شک می شود و به همین دلیل بحث پیرامون اعتبار مبایعه نامه بالا می گیرد و سوالی که به طور مکرر از مشاور حقوقی پرسیده می شود این است که چه نوع مبایعه نامه ای اعتبار کافی و لازم را خواهد داشت.

معمولا مبایعه نامه ها در دو مکان بسته می شوند ،بنگاه ها و دفاتر ثبت اسناد رسمی

همان گونه که احتمالا در جریان هستید ، شرط دریافت جواز کسب بنگاه ، داشتن سواد خواندن و نوشتن است و به طور قطع شخصی که تنها چنین سوادی دارد ، گزینه ی مناسبی برای مبایعه نامه نخواهد بود و نمی تواند به درستی شما را راهنمایی کند. به همین خاطر توصیه می شود که از کمک های یک وکیل پایه یک استفاده کنید.

شاید برایتان جالب باشد که در هیچ کجای قانون معاملات ، بنگاه ها را واجد شرایط عقد قراردادهایی مانند مبایعه نامه نمی دانند.

چرا که این گونه اشخاص سواد کافی حقوقی ندارند و بستن چنین قراردادهایی به اطلاعات کافی راجع به مباحث حقوقی نیاز دارد.

البته باید در نظر بگیرید که حتی چنین مبایعه نامه هایی که در بنگاه ها تنظیم می شوند نیز اعتبار قانونی خواهند داشت و می توان در دادگاه ها به آن استناد کرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

شرایط ابطال مبایعه نامه

برای انعقاد یک مبایعه نامه شروطی لازم است که فقدان آن ها می تواند شرایط ابطال آن را فراهم آورد.

در ادامه تصمیم داریم به برخی از این شروط اشاره ای داشته باشیم.

یکی از اصلی ترین شرایط عقد یک قرارداد یا مبایعه نامه ، قصد است. منظور از قصد این است که دو طرف معامله ، قصد خرید و فروش یک مال یا ملک را داشته باشند. به همین خاطر در صورتی که هر کدام از طرفین به اجبار قراردادی را امضا کنند یا قصد این کار را نداشته باشند ، آن قرارداد از اعتبار ساقط است و نمی توان به آن استناد نمود.

خیلی مواقع پیش می آید که یکی از طرفین معامله دیگری را ناچار به عقد قرارداد کرده باشد. این مسئله عموما میان زوجین پیش می آید و زوج ، همسر را وادار به انتقال اموال خود می کند. بهتر است بدانید که چنان چه بتوان عدم قصد معامله یا اجباری بودن آن را اثبات کرد ، می توان آن مبایعه نامه یا قرارداد را باطل نمود.

مسئله دیگری که به هنگام عقد قرارداد یا مبایعه نامه ضروری است ، اهلیت است. اهلیت به این معنی است که هر دو طرف معامله ، عاقل و بالغ بوده و هیچ گونه مشکل عقلی نداشته باشند. به عنوان مثال ، قرارداد با طفل صغیر بدون اجازه ولی یا سرپرست وی ، فاقد اعتبار بوده و نمی توان به آن استناد کرد.

یا در موارد دیگری ، فرد مهجور نیز وادار به عقد قرارداد می شود بدون این که قیم قانونی وی در جریان بوده باشد. به همین دلیل ، دادگاه چنین مبایعه نامه هایی را باطل اعلام کرده و قابلیت استماع نخواهند داشت.

نکته ی دیگری که در این میان قابل ذکر است ، این است که به هنگام عقد قرارداد هیچ یک از دو طرف معامله ضرورتی ندارند که هدف خود از این معامله را در قرارداد بیان کنند . اما در صورتی که هدف از خرید و فروش یک ملک را در قرارداد ذکر کنند ، باید این هدف مشروع باشد.

به عنوان مثال اگر فردی در قرارداد یک ملک ذکر کند که هدف از خرید آن احداث یک قمارخانه بوده است ، چنین هدفی مشروع نیست و قرارداد مربوطه قابلیت ابطال را خواهد داشت.

یکی دیگر از مسائلی که به هنگام عقد یک قرارداد باید به آن توجه شود ، معین بودن مورد معامله است. این مسئله به آن معنیست که موردی که بر سر آن معامله ای انجام می گیرد، مشخص و واضح باشد.

به عنوان مثال مشخص شود که این قرارداد از بابت انجام چه کاری است و یا به موجب آن چه ملک یا اموالی با مشخصات دقیق ، مورد معامله قرار می گیرد.

موارد چهارگانه ای که ذکر شد اختصاص به یک قرارداد ندارد و در خصوص تمامی قراردادها و معاملات صدق می ‌کند. اینها قواعدی هستند که در تمامی قراردادها عمومیت دارند اما باید به این نکته توجه کرد که موارد بطلان قرارداد به موارد ذکر شده محدود نمی‌شود. در واقع با توجه به اینکه هر قرارداد علاوه بر قواعد عمومی دارای چندین قواعد اختصاصی نیز هست، ممکن است در آن قواعد اختصاصی قانون گذار به‌صورت خاص مورد دیگری را به‌عنوان عاملی که موجب بطلان قرارداد می گردد، بیان کند.

اعتبار مبایعه نامه بدون شاهد

مسئله شهود در یک مبایعه نامه می تواند  پیچیدگی ها و ظرایف مخصوص به خود را داشته باشد.

در نظر بگیرید که چنان چه مبایعه نامه نوعی سند عادی باشد و هیچ گونه شاهدی ، زیر آن را امضا نکرده باشد ، فاقد اعتبار است.

چنین مسئله ای به کرات پیش می آید ، که افرادی با هدف سوءاستفاده از افراد فاقد سواد، چنین مبایعه نامه هایی را تنظیم می کنند. اما در نظر داشته باشید که چنان چه هیچ گونه شاهدی وجود نداشته باشد ، چنین معامله ای باطل خواهد بود و اعتباری نخواهد داشت.

به همین خاطر عموما توصیه می شود، که جهت اعتبار بخشی به مبایعه نامه خود بهتر است علاوه بر تنظیم آن در یک دفتر ثبت اسناد رسمی ، شهودی نیز داشته باشید که بتوانند رسمیت چنین قراردادهایی را افزایش دهند.

وکلا نیز در این میان نقش مهم و عمده ای خواهند داشت. گرچه تنظیم یک سند نزد یک وکیل ، باز هم سندی عادی تلقی خواهد شد اما با استفاده از مهارت و دانش وکیل ، می توان قراردادی را تنظیم نمود که از هر جهت فاقد نقص و مشکلات حقوقی باشد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *