قانون خسارت تاخیر انتقال سند

قانون خسارت تاخیر انتقال سند | خسارت عدم حضور

خرید و فروش ملک یکی از پُر رونق ترین بازارهای کنونی در کشور ماست و گرچه ممکن است گاهی دچار کساد شود اما سرمایه گذاری بر روی ملک می تواند همواره مفید و سودمند باشد.

اما یکی از رایج ترین مشکلاتی که به هنگام خرید و فروش ملک پیش می آید ، مسائل حقوقی مرتبط با آن است.کافیست سری به دادگاه ها و دادسراهای محل زندگی تان بزنید.چه تعداد افرادی می بینید که به خاطر دعاوی ملکی خود هر روزه پله های دادگاه را بالا و پایین می کنند؟!!
یکی از اصلی ترین دلایل بروز مشکلات ملکی عدم مراجعه به بهترین وکیل ملکی است تا بتواند شما را از تمام باید ها و نباید های خرید ملک آگاه سازد.

بهترین وکیل ملکی می تواند یکی از مهم ترین قوانین مربوط به انتقال سند را برای شما توضیح دهد و آن خسارت تاخیر در انتقال است.

قانون خسارت تاخیر انتقال سند

قانون خسارت تاخیر انتقال سند

همان گونه که احتمالا می دانید روند سند زدن به نام خریدار پروسه ای پیچیده است که تنها یک وکیل حقوقی می تواند از آن سر در آورد.

به عبارت دیگر به هنگام خرید یک ملک در وهله ی اول شما باید فروشنده ، قولنامه یا مبایعه نامه ای را می نویسد که به موجب آن ملک مزبور در تاریخ مشخصی به تملک شخص خریدار در می آید.

برای این که سند رسمی ملک را به نام خود کنید باید به همراه فروشنده به دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید و قرارداد مزبور را امضا کنید

اما چه می شود اگر فروشنده در تاریخی که در قولنامه با مبایعه نامه مشخص شده است ، در دفتر ثبت اسناد رسمی حضور پیدا نکند یا این که در انتقال سند ، تاخیر ایجاد کند و این تاخیر در نهایت به زیان شما باشد ؟

طبیعی است که در چنین شرایطی قانون باید میان این دو شخص داوری کند اما همه چیز به قولنامه و مفاد مندرج در آن بستگی خواهد داشت.

قولنامه نوشتن امری تخصصی و پیچیده است و به همین خاطر توصیه می کنیم برای نوشتن آن به بنگاه دار و خودتان اکتفا نکنید و حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در قولنامه باید تاریخ مراجعه به دفتر ثبت به دقت ذکر شود و علاوه بر این وجه التزام به تنظیم سند رسمی نیز قید گردد.

به عبارت دیگر با عدم درج چنین گزاره ای در قولنامه ، به راحتی می توان منکر آن شد و نمی توان خسارت تاخیر در انتقال سند را دریافت کرد.

دیرکرد سند

متاسفانه با فراز و نشیب هایی که بازار ملک در کشور ما دارد ، هرگونه دیرکرد در انتقال سند یا تاخیری در این رابطه ممکن است به ضرر زیان طرفین قرارداد منجر شود. به همین خاطر عموما توصیه می کنیم که اساسا بند مربوط به خسارت تاخیر در انتقال سند را در قولنامه ی خود ذکر کنید

خسارت عدم حضور

یکی از مهم ترین مسائلی که به هنگام عقد قرارداد خرید و فروش ملک باید رعایت کنید این است که چنان چه فروشنده از مراجعه به دفتر ثبت اسناد برای انتقال سند خودداری کرد، باید یک گواهی از سردفتر مربوطه دریافت کنید که تاییدی بر عدم حضور فروشنده باشد .

به عبارت دیگر چنان چه این گواهی را دریافت نکنید نمی توان خسارت عدم حضور فروشنده را دریافت کرد و دادگاه عدم اخذ عدم حضور را تاییدی بر رضایت شما در نظر خواهد گرفت.

متاسفانه افراد بسیاری به تیم حقوقی سفیر صلح مراجعه می کنند که با این مسئله آشنایی ندارند و همین امر منجر به بروز مشکلات حقوقی فراوانی برای شما شده است!!

خسارت تاخیر در تحویل آپارتمان

همانگونه که در نوشتار مستقلی بررسی شده، پیش‌فروش ساختمان تا قبل از اجرایی شدن قانون مربوطه، و بدنبال معاملات مکرر در پروژه های ساختمانی با مشکلات زیادی مواجه بود، بطوریکه برخی شرکت‌ها و اشخاص یک ساختمان را به چند نفر پیش‌فروش می‌کردند. اکنون که در آستانه اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان قرار داریم، تنظیم پیش سند در دفاتر اسناد رسمی الزامی شده و به ‌موجب قانون مذکور، پیش‌فروش ساختمان بدون تنظیم سند موقت و انعکاس مراتب به اداره ثبت اسناد و املاک، موجب تعقیب کیفری خواهد بود.
در پایان توصیه این است که قبل از تنظیم کلیه قرارداد های فوق حتی الامکان با یک نفر حقوقدان در باره آثار مفاهیم حقوقی مانند: خیارات، وجه التزام، حق فسخ، انفساخ، شروط ضمن عقد و غیره مشورت شود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *