اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی | گروه وکلای سفیر صلح

یکی از مهم ترین نکاتی که راجع به خرید یک ملک وجود دارد این است که سند رسمی باید به فروشنده انتقال یابد.

در واقع شاید شما هم شنیده باشید که افراد زیادی ملک یا آپارتمانی را بر اساس مبایعه نامه یا قولنامه خریداری می کنند و بخشی از مبلغ ملک مزبور را پرداخت می نمایند.اما به گفته ی بهترین وکیل ملکی یکی از مهم ترین نکاتی که باید به هنگام نوشتن قولنامه یا مبایعه نامه رعایت گردد ، درج شرط الزام به تنظیم سند رسمی می باشد.

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در بازار کنونی ملک که هر روزه شاهد نوسانات قیمت هستیم ، طبیعی است که خیلی از فروشندگان پس از قولنامه کردن یک ملک حاضر به تنظیم سند رسمی برای خریدار نیستند یا در موارد بدتر ، فروشنده با قولنامه کردن یک ملک برای چندین نفر ، اقدام به دریافت مبالغ زیادی می کند.

در چنین شرایطی است که به گفته ی مشاور حقوقی ، درج بند الزام به سند رسمی یکی از مهم ترین شرایط نوشتن قولنامه یا مبایعه نامه به حساب می آید.

این مسئله تنها درباره خرید ملک صادق نیست بلکه خودرو یا هر گرونه مال غیر منقول دیگری نیز ممکن است به خاطر این مسئله ، دچار مشکلات فراوانی شوند.

اما چاره چیست ؟ آیا قانون راه حلی در نظر گرفته است ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در صورتی که در قولنامه عبارت الزام به تنظیم سند رسمی قید شده باشد، قانون فروشنده را موظف خواهد که در تاریخ مشخص در دفتر ثبت اسناد رسمی حضور پیدا کرده و سند را انتقال دهد.

اما در صورتی که فروشنده در دقتر حضور پیدا نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مهم ترین نکته ای که باید رعایت شود این است که خریدار باید یک گواهی عدم حضور از سردفتر مربوطه دریافت کند ( در ادامه به تفصیل به این مسئله خواهیم پرداخت )

پس از آن باید اظهارنامه ای مبتنی بر الزام به تنظیم سند رسمی تنظیم کند. در ادامه به یک نمونه اشاره خواهیم کرد:

نمونه متن اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

مخاطب محترم، بازگشت به قرارداد مبایعه نامه فروش شش دانگ یک واحد آپارتمان مسکونی به متراژ ۱۱۰ متر مربع واقع در پلاک ثبتی۱۲۳۴۵  تهران به آدرس مندرج در مبایعه نامه و تحویل ملک به این جانب و مشخص نبودن زمان انتقال سند رسمی، بدین وسیله رسما به جنابعالی ابلاغ می‌شود در تاریخ ۱۱  شهریور ۱۳۹۶ با در دست داشتن کلیه استعلام های لازم و همچنین اخذ پایان کار و تنظیم صورت مجلس تفکیکی، در دفتر اسناد رسمی شماره ۸۴ تهران واقع در تهران- خیابان مطهری شماره ۱۲۳۴ حضور به هم رسانید. بدیهی است در صورت عدم حضور جنابعالی، این جانب با در دست داشتن مابقی ثمن معامله و تا پایان تاریخ مذکور، گواهی عدم حضور دریافت نموده و موضوع از طریق محاکم دادگستری تعقیب خواهد شد. ضمنا در صورت مصادف شدن روز مذکور با تعطیلی، روز بعد از ان ملاک حضور در دفتر اسناد رسمی خواهد بود.

متن اظهار نامه عدم حضور

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که عدم حضور به چه معناست ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که چنان چه فروشنده در تاریخی که در مبایعه نامه یا قولنامه درج شده است ، در دفتر ثبت اسناد رسمی حضور پیدا نکند ، سردفتر مربوطه ، گواهی ای به خریدار تقدیم می کند که بر اساس آن می توان به عدم حضور فروشنده استناد کرد.

خریدار با استناد به این گواهی ، می تواند درخواست الزام به سند رسمی خود را به دادگاه ارائه کند.

نکته ای که بیشتر افراد در نظر نمی گیرند این است که چنان چه گواهی عدم حضور را دریافت نکنند، به این معنی تلقی می شود که از عدم حضور فروشنده مطلع بوده و نسبت به این امر راضی بوده اند.

به همین خاطر دقت داشته باشید که بدون گواهی عدم حضور ، نمی توان دادخواستی را به دادگاه ارائه نمود.

نمونه متن عدم حضور :

اطلاع به اداره ثبت از عدم حضور فروشنده در دفترخانه

ریاست محترم اداره ثبت ناحیه ………… شهرستان …………… با سلام مطابق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی، موارد ذیل رسماً و قانوناً به شما ابلاغ می‌شود: ۱) مطابق مبایعه نامه ………….. شماره ………….. مورخ ………… که تصویر مصدق آن به پیوست اظهارنامه می‌باشد، آقا/خانم ………. یک دستگاه آپارتمان به شماره پلاک ثبتی ………………. به آدرس ……………………………………………………… به اینجانب فروخته است.

۲) نامبرده متعهد شده پس از ………….. روز از تاریخ انعقاد عقد در دفترخانه شماره ………… حاضر شود و نسبت به تنظیم سند رسمی انتقال اقدام نماید.

 ۳) متاسفانه ایشان در تاریخ ذکر شده در دفترخانه مذکور حاضر نشده و مقدمات انجام معامله را فراهم نکردند که با توجه به این موضوع بنده بایستی برای الزام نامبرده به انجام تعهد به مراجع قضایی مراجعه نمایم. لذا با توجه به موارد فوق جهت جلوگیری از انتقال مورد معامله به غیر، مراتب را به حضور آن مقام محترم اعلام می‌کنم تا این اظهارنامه در پرونده ثبتی پلاک ملک مذکور ثبت شود و در صورت هرگونه استعلام در خصوص پلاک مذکور به مفاد آن توجه نمایند. بدیهی است پیگیری‌های قضایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 با تشکر و تجدید احترام نام و نام خانوادگی امضاء

مدت زمان الزام به تنظیم سند رسمی

همان گونه که گفتیم مدت زمان تنظیم سند رسمی در مبایعه نامه یا قولنامه مشخص خواهد شد اما در صورتی که فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر ثبت حضور پیدا نکرد ، می توان اقدام به ارائه درخواست الزام به تنظیم سند رسمی را به دادگاه مربوطه ارائه کرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *