تعیین امین اموال

تعیین امین اموال

یکی از مسائلی که در حقوق مدنی کاربرد فراوان دارد مسئله ناظر و امین اموال است.در ابتدا باید این نکته را عنوان کرد که تعیین امین اموال و اصولا مبخث امین و ناظر اموال یک مسئله فوق تخصصی در حقوق مدنی است و به همین دلیل برای کسب جزئیات بیشتر توصیه ما به شما این است که پیش از هر چیزی با یک وکیل پایه یک دادگستری صحبت کنید که درباره این مبحث خبره باشد و بتواند آن را به خوبی برای شما توضیح دهد.
وکلای سفیر صلح آماده هستند تا در این زمینه مشاوره حقوقی به شما ارائه کنند.جهت برقراری ارتباط با وکلای گروه سفیر صلح می توانید با شماره مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

تعیین امین در حوزه های متفاوت

مباحث مرتبط به ناظر و امین اموال در موادی از قانون امور حسبی شرح داده شده است. ناظر و امین اموال در حقیقت ماده ۱۰۳ تا ۱۲۵ قانون امور حسبی را شامل می گردد . ماده ۱۰۳قانون امور حسبی درباره ناظر و امین اموال بیان می کند غیر از مواردی که در قانون مدنی، امین تعیین می شود در برخی از موارد دیگر هم باید امین تعیین گردد :

 

تعیین امین جهت مدیریت و اداره در سهم الارث متوفی

ابتدا در موردی که امین جهت مدیریت و اداره در سهم الارث متوفی به ترکه جنین اختصاص پیدا می کند منوط به این که جنین ولی یا وصی نداشته باشد دوم در مورد اموالی است که مختص مصارف عمومی است و آن نیز مدیر نداشته باشد .

تعیین ناظر و امین در خصوص اموال مختص مصارف عمومی

اموالی که مختص مصارف عمومی است ممکن است شامل اموال منقول یا غیر منقول باشد.واضح و روشن است که تعیین ناظر و امین اموال جهت اموالی که مصارف عمومی دارند ضروری و لازم است و در این باره قانون امور حسبی تعیین تکلیف نموده است و در پایان ماده ۱۰۷ قانونی چنین می گوید که دادستان حوزه قضایی یا هر شخص دیگری که ذی نفع است این امکان را دارد که درخواست تعیین امین از دادگاه حوزه قضایی نماید.
درباره مدیریت و اداره کردن اموالی که مختص مصارف عمومی هستند در ماده ۱۲۲ چنین گفته شده است که امین مورد نظر باید بر اساس شایستگی و مصلخت اموال آن ها را اداره و مدیریت کند و این اموال را برای مصارفی که به وی آموخته شده خرج نموده و از تجاوز یا تفریط در خرج کردن آن اجتناب نماید.

تعیین ناظرو امین در اموال عاجز

قانون امور حسبی درباره امین در اموال عاجز هم تکلیف را مشخص کرده است . در حقیقت ماده ۱۰۴ درباره افراد حقیقی وضع شده است که به خاطر ناتوانی و عجز قادر نیستند که از اموال خود نگه داری نمایند . این ماده تمثیلی است و فقط مخصوص اشخاصی نیست که به خاطر امراض و بیماری و یا کهنسالی و بالا رفتن نمی توانند اموال خود را مدیریت کنند و کهنسالی و بیماری جهت مثال در این ماده بیان شده است و کلیه افرادی که به هر نحوی از اداره اموال خود عاجز هستند را شامل خواهد شد. افرادی که از اموال خود عاجز هستند مطابق ماده ۱۰۴ قانون امور حسبی می‌توانند از دادگاه جهت اداره اموال خود تقاضای امین نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *