توقیف اموال

آیا می دانید توقیف اموال به چه معناست؟ اگر مشکوک به دخالت در هر یک از موارد زیر باشید طبق قانون ، اموال شما توقیف خواهند شد و ممکن است مصادره شده یا به فروش برسند یا این که اصطلاحا توسط دولت توقیف خواهند شد :

۱ ـ از اموال شما در یک عمل جنایت کارانه و کیفری استفاده می شود .

۲ ـ از طریق جرم به دست آمده باشند . به عنوان مثال : شما این اموال را با پولی که از یک جرم به دست آمده است ، کسب کرده اید .

۳ ـ دارایی های  قاچاقچی های مواد مخدر .

۴ ـ همچنین اگر ثروت ناشناخته ای دارید ، ممکن است اموال شما توقیف شوند .

۵ ـ اگر از اموال کسی که بیگناه است برای یک اقدام جنایتکارانه استفاده کنید ، ممکن است اموال شما  را به اندازه مال کسب شده توقیف کنند .

توقیف اموال توسط دولت

صاحبان خانه حقوق خود را با توجه به اموال خود به شدت محافظت می کنند . آنها به طور کلی حق دفاع از زمین را در برابر مزاحمان دارند ، آنها بر اساس حقوق مالکیت خود رفتار می کنند و از هر گونه وسیله قانونی برای برخورد با متجاوزین استفاده خواهند کرد . با این حال ، تعداد محدودی از شرایطی وجود دارد که در آن دولت می تواند اموال صاحب خانه را توقیف کند . موارد دیگری وجود دارد که هرچند کاملا محدود هستند ، اما  دولت می تواند ملک شخصی شما را بدون پرداخت هزینه ای به شما توقیف کند .

فروش اجباری و املاک رها شده

در بعضی موارد ، دولت می تواند صاحب ملک را مجبور به فروش یک ملک خاص ، به طور معمول برای بازپرداخت بدهکار برای بدهی های پرداخت نشده و یا برای ساخت یک دارایی عمومی مثل  بزرگراه توقیف کند . به طور معمول دولت تصمیم می گیرد که یک جاده جدید یا یک ساختمان عمومی دیگر در همان مکان به عنوان املاک و مستغلات خصوصی باشد .

پس از آن ، صاحب خانه مجبور خواهد شد که زمین خود را به دولت با قدرتی که به عنوان « حوزه برجسته اختیارات دولت » شناخته می شود ، بفروشد . با این حال ، دولت به طور کلی ملزم به پرداخت هزینه های زمین به مالک اصلی خواهد بود و برای این که قیمت ملک مشخص شود متخصصی آن جا را بررسی خواهد کرد  .

اما گاهی اوقات دولت می تواند املاک خصوصی را حتی بدون پرداخت به مالک ملک  نیز توقیف کند .

توقیف اموال

 

استفاده اموال در اقدامات جنایتکارانه

 

در صورتی که این اموال در برخی اقدامات جنایتکارانه و کیفری مورد استفاده قرار گیرد ، دولت می تواند آن ها را توقیف کند . این جرایم باید به نحوی متصل به اموال باشد ، مانند کشت یا توزیع مواد مخدر غیر قانونی .

تصاحب املاک توسط دولت

اینکه در بیشتر کشورها از جمله کشور ما دولت می تواند صاحب زمین ها و املاکی شود که مالک آن ها مشخص نیست و به حال خود رها شده اند .

یک نمونه دیگر که در آن دولت می تواند مالکیت یک ملک را بدون پرداخت هزینه به مالک آن  بگیرد ، زمانی است که پلیس معتقد است که ملک برای هدف جنایی استفاده می شود . به منظور توقیف  اموال ، پلیس معمولا باید به دادگاه ( البته با توجه به شواهد و مدارک ) ثابت کند که اموال به احتمال زیاد به فعالیت های جنایی مرتبط است . اثبات این مسئله که فعالیتی غیر قانونی در ملک مزبور صورت می گیرد بسیار سخت و دشوار است .

این بدان معنی است که پلیس باید یک قاضی را متقاعد کند که احتمال دارد این اموال با یک جرم مرتبط باشند. در صورتی که پلیس به ملکی برای انجام فعالیت های مجرمانه مشکوک شود ، باید به دنبال جمع آوری اسناد و مدارک خود جهت ارائه به دادگاه باشد

اگر پلیس این الزام را برآورده نکند ، اما به هر طریقی بتواند ملک مورد نظر را به دست آورده و آن جا را توقیف کند ، صاحب خانه می تواند ادعای پلیس را جلب کند، که ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های قانونی شود. اگر صاحب خانه همچنین بتواند نشان دهد که این تشنج ها باعث ناراحتی های شدید برای خود و خانواده اش شده است، دادگاه می تواند به راحتی آن را به مالکان خود بازگرداند و هم چنین به ادعای فرد مبنی بر اعاده حیثیت هم رسیدگی کند .

 

آیا دولت می تواند مالکیت شما را بر یک ملک از بین ببرد و اصطلاحا آن جا را توقیف کند ؟

 

بستگی به این مسئله دارد که چه شخصی را برای کمک و راهنمایی در کنار خود دارید ، توصیه گروه وکلای سفیر صلح به شما این است که هر چه زودتر بهتر است که یک وکیل حقوقی خبره و ماهر استخدام کنید تا به شما کمک کند، که اموال خود را رفع توقیف کنید . برای مشاوره حقوقی در زمینه های مختلف می توانید با شماره های درج شده در بالای صفحه تماس حاصل بفرمایید. وکلای سفیر صلح آماده خدمت رسانی به شما هم میهنان عزیز و گرامی می باشد.

چه اموالی قابل توقیف نیستند ؟

هدف اصلی دادرسی‌ در این خصوص برقراری و اجرای عدالت است؛ به همین علت  اجرای احکام نباید موجب شود که وضعیت و شرایط  ناعادلانه‌ای برای دو طرف قرارداد ایجاد شود . یکی از شرایط ناعادلانه این مسئله است که اجرای حکم  توقیف اموال شرایط زندگی و معیشت  را برای محکوم دشوار سازد ؛ به عنوان مثال ، در صورت توقیف منزل وی جای دیگری برای ادامه زندگی نداشته باشد . برای پیشگیری از این بی ‌عدالتی‌ها مقررات مربوط به «مستثنیات دین» به وجود آمده است. مستثنیات دین به اموالی گفته می شود که در پروسه توقیف اموال ، به حکم قانون قابل توقیف نخواهند بود .

اموالی که به دستور قانون، در اجرای رأی قابل توقیف نخواهند بود در ماده ۶۵ قانون اجرای احکام مدنی و ماده ۵۲۴ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مشخص گردیده، عبارت‌اند از : مسکن ضروری محکوم‌ علیه و اشخاصی که تحت تکفل او قرار دارند ، وسیله نقلیه مورد نیاز، اسبابی که برای رفع نیازهای ضروری محکوم‌علیه و خانواده او واجب است، مواد غذایی موجود به‌ قدر نیاز ، کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق و وسایل و ابزار کار کسبه ، پیشه وران و کشاورزان و دیگر اشخاصی که ابزار امرار معاش محکوم‌ علیه و اشخاص تحت تکفل او است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *