تقسیم اموال بین زوجین

شرایط تقسیم اموال بین زوجین

سوال مهمی در طول طلاق مطرح می شود که شرایط تقسیم اموال بین زوجین به چه صورت است ؟برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید .
در قوانین کشور ما اموال و دارایی های طرفین پس از ادواج میان آن ها تقسیم نمی شود و حالت اشتراکی ندارند.دارایی هایی هر کدام از زن و شوهر مختص به خودش است و می تواند آزادانه و با اختیار کامل در آن ها دخل و تصرف نماید.

یک وکیل حقوقی می تواند در این مورد به خوبی به شما مشاوره حقوقی ارائه دهد.برای تماس با وکیل پایه یک دادگستری می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس حاصل نمایید.

تقسیم اموال پس  از طلاق

به همین خاطر گفته می شود که پس از طلاق نیز ضرورتی وجود ندارد که اموال میان آن ها تقسیم شود چرا که اصولا دارایی هایشان به خودشان تعلق دارد اما مشکلی در جایی است که این زوجین تصمیم داشته باشند پس از سال ها زندگی طلاق بگیرند و در میان نیز اموال و دارایی هایی وجود دارد که میان آن ها مشترک است.حال سوال اینجاست که تکلیف این اموال چه می شود؟
آیا فقط به خاطر این که در فرهنگ ایرانی چنین جا افتاده است که هزینه ها و مخارج اصلی زندگی بر عهده مرد است پس می تواند بعد از طلاق هم تمام اموال اشتراکی را به نفع خود ضبط کند و یا این که می توان به شیوه عادلانه تری هم آن ها را تقسیم کرد.

 

تقسیم اموال بین زوجین

تنصیف اموال هنگام عقد نکاح

علاوه بر این به هنگام عقد نکاح هم بندی وجود دارد که زوجین با آگاهی و علم کافی از مفاد آن ،امضا می کنند و آن شرط تنصیف اموال است.این شرط به این معنی است که در صورت طلاق ،تمام اموالی که در طول ازدواج به دست آمده باشد ، باید به طور مساوی تقسیم اموال بین زوجین انجام شود.حال سوال اینجاست که وضعیت این ماده و شرط ضمن عقد چه می شود؟

از لحاظ کلی بعد از طلاق می توان با دو موقعیت درباره تقسیم دارایی ها رو به رو شد :

۱-یا این که مرد به هنگام عقد نکاح شرط تنصیف دارایی ها را پذیرفته و آن را امضا کرده باشد .

۲- وقتی شرط انتقال تا نصف دارایی توسط زوج پذیرفته نشده یا در صورت امضاء و پذیرش به دلیلی قابل اجرا نباشد.
یا در زمانی که مرد این شرط را نپذیرفته و یا این که امضا کرده است اما به هر دلیل و علتی قابل اجرا نباشد.

شرایط تقسیم اموال بین زوجین در عقدنامه

در متنی که به طور رسمی در عقد نامه های ازدواج نوشته می شود و در مورد انتقال قسمتی از دارایی های شوهر است چنین آمده : ضمن عقد ازدواج ،زوج شرط کرد که هر زمانی طلاق بنا به درخواست زن نباشد و بر اساس تشخیص دادگاه درخواست طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار او نبوده، زوج وظیفه دارد تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به‌ دست آورده، یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند .”
به همین خاطر برای این که پس از طلاق دادگاه به انتقال نصف دارایی های مرد حکم دهد باید شروط و ویژگی های زیر مورد توجه قرار گیرد :

طلاق انجام بگیرد (بدون طلاق امکان اجرا نمودن این شرط وجود ندارد)

تعهد شوهر مبنی بر شرط انتقال تا نصف دارائی در طول عقد نکاح یا عقد خارج لازم.

درخواست طلاق به تقاضا و درخواست زن نبوده باشد که اگر چنین باشد نمی تواند از منافع این شرط ضمن عقد بهره مند شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *