مشاوره طلاق توافقی

اگر زندگی شما نیز به بن بست رسیده است و دیگر راهی برای اصلاح شرایط پیشین وجود ندارد ، پس بهترین راه شما انتخاب طلاق توافقی می باشد. در این شکل از طلاق ، هر دو طرفین ازدواج ، بر سر مسائل مناقشه برانگیز ( مثل حضانت، نفقه، مهریه و …) توافق خواهند کرد و سپس اقدام به طلاق می نمایند.

اما نکته ای که بیشتر زوجین در حال طلاق از آن غافل می مانند ، لزوم حضور یک مشاور متخصص در زمینه ی طلاق و خانواده است تا بتواند بهترین راه حل ممکن را برای این دسته افراد پیدا کرده و پیش روی آن ها بگذارد.

مسئله این جاست که در گذشته ، مراحل طلاق توافقی راحت تر از آن بود که نیاز چندانی به یک وکیل پایه یک دادگستری باشد اما در حال حاضر و پس از تصویب قانون جدید طلاق توافقی در آبان ماه سال ۱۳۹۷ ، کل روند طلاق توافقی دچار تغییر و تحول شده است و در این جاست که حضور یک وکیل خبره و ماهر ضروری و لازم می شود.

قانون جدید طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی ، قوانینی که در گذشته راجع به طلاق توافقی وجود داشت را اصلاح کرده است. در گذشته و پیش از تصویب قانون جدید ، تمام روند طلاق تنها در عرض ۲ هفته ی کاری انجام می شد و حتی برخی از وکلا کار را به جایی رسانده بودند که مدعی گرفتن طلاق تنها در ۳ روز می شدند.

آثار و نتیجه ی حاصل از چنین قوانینی ، فاجعه بار بود و به سرعت آمار طلاق را در جامعه افزایش داد.

در حال حاضر و با تصویب قانون جدید ، زوجین در ابتدا باید به مراکز غربالگری محل سکونت خود مراجعه کرده ( پیش از این باید به صورت اینترنتی ثبت نام کرده باشند) و جلسات مشاوره طلاق توافقی را از سر بگذرانند.

این جلسات کاملا اجباری بوده و هیچ راهی برای عدم حضور در آن ها نیست.پس از طی نمودن این جلسات ، نوعی گواهی ” عدم انصراف از طلاق” از سوی مرکز مربوطه برای زوجین صادر می شود و زوجین یا وکیل آن ها ، باید با در دست داشتن این گواهی به دفاتر قضایی مراجعه کرده و درخواست طلاق خود را ثبت کند.

پس از آن ، باید در انتظار نوبت دادگاه مانده و پس از حضور در دادگاه ، تقاضای دریافت گواهی ” عدم امکان سازش” داشته باشند.

قاضی دادگاه پس از بررسی مدارک و شواهد؛ اقدام به صدور این گواهی می نماید.زوجین ظرف مدت ۳ ماه بعد از دریافت این گواهی می توانند به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و به طور رسمی طلاق خود را ثبت نمایند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که جهت دریافت گواهی عدم امکان سازش ، باید پیش از هر چیزی توسط پزشکی قانونی احراز شود که زوجه باردار نیست و جهت اثبات این مسئله سه راه وجود دارد :

الف) اقرار زوجه یا وکیل او مبنی بر عدم بارداری زوجه که در این مواقع دادگاه با این اقرار اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید اما اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق، منوط به آن است که زوجه قبلا به آزمایشگاه پزشکی مراجعه نموده و پس از انجام آزمایشات پزشکی مربوطه، گواهی عدم بارداری صادره از آزمایشگاه فوق را به دفاتر طلاق ارائه نماید.

ب) قبل از مراجعه به دادگاه خانواده، زوجه به آزمایشگاه پزشکی مراجعه نموده باشد و پس از انجام آزمایشات پزشکی مربوطه، گواهی عدم بارداری را از آزمایشگاه فوق اخذ و به دادگاه ارائه نماید که در اینصورت پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه خانواده، با مراجعه زوجین به دفاتر طلاق، دفاتر فوق اقدام به اجرای صیغه طلاق می نمایند.

پ) زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند، که در این مورد موضوع وجود جنین در گواهی عدم امکان سازش منعکس می شود.

سوالات مشاوره طلاق توافقی

در طول جلساتی که در مراکز غربالگری و توسط روانشناس خانواده صورت می گیرد، ممکن است سوالات متعددی پرسیده شود.

در ابتدا از علت تصمیم به طلاق پرسیده می شود و زوجین باید دلایل و علل خود را بیان کنند.

پس از آن تلاش می شود با رویکردی مصالحه جویانه ، زوجین را ترغیب به ادامه ی زندگی کرد.

در طول این جلسات تلاش می شود ، حفره های موجود در زندگی زوجین را شناسایی کرده و به پُر کردن آن ها کمک کرد.

در صورتی که پس از انجام این جلسات مشاوره ، نتیجه ای حاصل نشد و زوجین هم چنان اصرار به عدم انصراف از طلاق داشتند، مشاور گواهی مربوطه را صادر خواهد کرد.

مدت زمان مشاوره قبل از طلاق

این جلسات ممکن است بنا بر صلاحدید مشاور تا ۴ جلسه هم ادامه پیدا کنند .همه چیز به شرایط خاص زندگی شما بستگی خواهد داشت.

این جلسات به صورت هفتگی برگزار خواهند شد.متاسفانه هیچ راهی برای اجتناب از این موقعیت ناخوشایند وجود ندارد و شما باید به خود و همسرتان این فرصت را بدهید تا در برابر اشتباهات خود قرار گرفته و برای حل آن ها تلاش کنید.

هزینه هر جلسه مشاوره توسط مشاوران مراکز غربالگری ، حدودا ۵۰ هزار تومان خواهد بود!

اما واقعیت اینجاست که اگر شانسی برای ادامه ی زندگی مشترک زوجین وجود داشته باشد به هیچ وجه این رقم بالایی نخواهد بود.

هزینه طلاق توافقی

در صورتی که تمایل به سپردن پرونده ی طلاق خود به یک وکیل را داشته باشید ، باید پیش از هر چیزی به هزینه ها و حق الوکاله ی وکیل فکر کنید. هر وکیلی رقم مخصوص به خود را دارد اما وکلای گروه سفیر صلح همواره تلاش دارند پیش از هر چیزی منافع موکلین را در نظر بگیرند.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

اما خود روند طلاق توافقی هم طبیعتا هزینه هایی به همراه دارد. از جمله :

  • هزینه ی مربوط به جلسات مشاوره
  • هزینه ی مربوط به ثبت درخواست طلاق در دفاتر قضایی
  • هزینه ی دادرسی و تمبر مالیاتی
  • هزینه مربوط به دفترخانه طلاق به هنگام ثبت رسمی واقعه طلاق
  • هزینه های مربوط به پزشکی قانونی

و…

البته در صورتی که تمکن مالی کافی برای پرداخت این هزینه ها را نداشته باشید می توانید به کمک وکیل خود، اقدام به دادخواست اعسار نمایید و به این ترتیب دادگاه نیز پس از اثبات این مسئله ، میزان هزینه های طلاق توافقی را برای شما در نظر نخواهد گرفت.

نکاتی درباره مشاوره طلاق توافقی

مشاوره طلاق توافقی

اطمینان حاصل کنید که ازدواج شما به پایان رسیده است ، قبل از این که پروسه طلاق را شروع کنید . مهم نیست که در گذشته چند بار همسر خود را به طلاق تهدید کرده اید . هنگامی که شما در حقیقت اقدام به طلاق می کنید ، همه چیز تغییر می کند . شما از یک خط عبور می کنید که نمی توانید « به عقب برگردید » . قبل از انجام این کار، مطمئن شوید این چیزی است که شما می خواهید انجام دهید.

یک درمانگر بگیرید

تا زمانی که با احساساتتان نتوانید مقابله کنید ، نمی توانید تصمیمات خوبی در مورد طلاقتان اتخاذ کنید . مشکل این است که طلاق با تصمیمات بزرگ و تغییر دهنده ای درگیر است ، شما به کسی نیاز دارید که بتواند به شما کمک کند با این احساسات مقابله کنید ؛ تا بتوانید به روشنی فکر کنید و در نهایت تصمیم بگیرید . درمانگر یا مشاوره طلاق می تواند احساسات شما را تا حد زیادی وادار به ابراز کند . به این ترتیب ، شما قادر به تصمیم گیری بهتری خواهید بود.

خودت را آموزش بده

طلاق یک فرآیند پیچیده و درد آور است . اگر شما نمی دانید که سیستم طلاق چگونه کار می کند ، احتمالا اشتباهاتی را مرتکب می شوید که بعداً پشیمان خواهید شد . داشتن وکیل، درمانگر و مشاور مالی در تیم مشاوره طلاق شما عالی است ؛ اما هیچ کس در مورد زندگی شما بیشتر از خود شما نمی داند .

فرزندان خود را در اولویت قراردهید

بله ، همه می گویند که این کار را می کنند . اما تعداد کمی از مردم در واقع این کار را انجام می دهند . یکی از مشخصات والدین خوب این است که به اندازه کافی بالغ باشند و واقعاً برای بچه ها بهترین کار را انجام دهند ، حتی اگر به آن ها آسیب برساند .

تعیین اهداف و ایجاد یک برنامه

اگر شما نمی دانید اهدافتان چیست و شما برنامه ای برای ساختن آنها ندارید ، با پایان دادن به طلاق مهلت شما برای برنامه ریزی تمام می شود . شما باید زمان و تلاش خود را برای تصمیم گیری در مورد آنچه که می خواهید انجام دهید و برنامه ای برای چگونگی آن دریافت کنید . این تضمین نمی کند که شما آن را دریافت خواهید کرد ، اما حداقل شما یک چارچوب بهتر داشته باشید .