نفقه فرزند

تقسیط نفقه فرزند

بر هر مردی واجب است که نفقه فرزند خود را که شامل امکانات زندگی از قبیل مسکن،تحصیل و خوراک و پوشاک است را بپردازد. اما در میان ممکن است مسائل و مشکلاتی نیز در میان باشد که والد نتواند ، حق نفقه فرزند را بپردازد.که در این شرایط می تواند برای نفقه گذشته فرزند ، درخواست اعسار داده و تقسط نفقه فرزند را مطالبه کند.برای درخواست تقسیط نفقه فرزند می توانید  وکیل پایه یک دادگستری را استخدام کنید.

عدم پرداخت نفقه فرزند

حال تصور کنید که یک پدر علیرغم داشتن شرایط مالی مناسب و تمکن مالی شرایط پرداخت نفقه را دارد اما به هر دلیل و علتی تمایل به پرداخت آن ندارد.بهتر است بدانید که از لحاظ قانونی این پدر مجرم به حساب آمده و فرزند ویا سرپرست وی می توانند از او شکایت کرده و به دادگاه بکشانند و می تواند درخواست نفقه داشته باشد و به اندازه ای که نفقه باید پرداخت شود ،اموال پدر را توقیف کرده و هم چنین ممکن است پدر را از ۳ ماه تا ۵ ماه به حبس محکوم شود..برای مشاوره حقوقی در این باره می توانید با وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.

مسئولیت پرداخت نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟

مسئولیت پرداخت نفقه بر عهده مرد است و شامل نفقه زن و فرزند می شود.در صورتی که زن طلاق بگیرد ، حق نفقه از وی ساقط می شود ، اما این حق برای فرزندان حاصل از این ازدواج همچنان پا برجاست.
مسئله نفقه فرزندان به قدری مهم است و به اندازه ای در قانون جدی گرفته می شود که این حق ختی برای فرزندانی که حاصل رابطه نامشروع می شوند نیز برقرار است.بر طبق همین اصل ، در صورتی که نام فرزندی در شناسنامه مردی باشد و پدر کودک مشخص باشد ، وی موظف و مکلف به پرداخت نفقه می باشد.

علاوه بر این حتی در صورتی که مرد پس از طلاق مسکنی را در اختیار همسر و فرزندش جهت زندگی گذاشته باشد، باز هم نمی تواند که از پرداخت نفقه شانه خالی کند.

نحوه شکایت از پدر یا قیم به خاطر نفقه

در صورتی که پدری نفقه فرزندش را پرداخت نکند ، فرزند یا شخصی که تحت قیومیت اوست، باید جهت ارائه درخواست و مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه کند ، و دادخواستی که ارائه می دهد ، تنها از همان زمانی که شکایت می کند ، قابل قبول خواهد بود. البته فرزند می تواند برای نفقه های آینده نیز تقاضای خود را مطرح کند ، و دادگاه باید در این باره تصمیم مناسب را اتخاذ نماید. . هنگام ارایه دادخواست، فرزند یا قیم او باید مبلغ مورد ادعای خود را تعیین کند و به ازای هر یک میلیون تومان ادعا، ۲۰ هزار تومان تمبر باطل کند.

البته اگر توان باطل کردن تمبر را نداشته باشد، مسئله ای نخواهد بود . فرد شاکی می‌تواند درخواست “اعسار” را به دادگاه ارائه کرده و دادگاه هم بدون شاهد اعسار یا ناتوانی در پرداخت حق تمبر را خواهد پذیرفت .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *