طلاق به دلیل ضرب و شتم

طلاق به دلیل ضرب و شتم

یکی از توصیه هایی اکیدی که به هنگام ازدواج زوجین به آن ها می شود، حسن رفتار با یکدیگر است. نهاد خانواده باید با همدلی و صمیمیت اداره شود و هرگونه مشکلی می تواند نه تنها به خود بنیان خانواده بلکه جامعه نیز صدمات جبران ناپذیری وارد آورد.

به گفته دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری، بیشترین ضربه را کودکان از این مسئله می خورند. کودکانی که در چنین خانواده هایی بزرگ می شوند ، دچار انواع مشکلات و اختلالات روحی و روانی شده و مفید بودن آن ها برای جامعه در آینده، امری بعید خواهد بود.

یکی از مصادیق عدم صمیمت و همدلی در خانواده ، ضرب و شتم همسران است.در گذشته این مسئله چندان جدی گرفته نمی شد و اصولا بخشی از روند طبیعی زندگی زوجین به شمار می رفت. بیشتر زنان دچار خشونت خانگی می شدند و به علت تقبیح امر طلاق ، اصولا راه گریزی از این زندگی برای آن ها وجود نداشت.

اما امروزه و با پیشرفت برابری میان زن و مرد، قوانین مشخصی تدوین شده اند تا از حقوق زنان در زندگی مشترک حمایت شود و هرگونه خشونت علیه آن ها جرم به حساب آمده و امکان طلاق را برای آن ها فراهم می کند.

به گفته مشاور حقوقی مجموعه سفیر صلح، زنان زیادی به این موسسه مراجعه کرده و از سختی های زندگی مشترک خود شکایت داشته اند و ادعا دارند که به طور مرتب مورد خشونت قرار می گیرند و ادامه زندگی با زوج برای آن ها غیر ممکن شده است.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

به همین دلیل ، در این میان بحث طلاق عسر و حرج مطرح می شود. عسر و حرج به این معنی است که زوج یا زوجه ، در زندگی مشترک به قدری دچار سختی و مشقت است که ادامه زندگی برای وی با خطر جانی یا روحی همراه است.به علت این که عسر و حرج زوج در زندگی مشترک کمتر به وجود می آید ، تمرکز ما در این مطلب بر روی عسر و حرج زوجه است.

در صورتی که زوجه بتواند چنین مسئله ای را اثبات کند ، می تواند با وجود مخالفت زوج اقدام به طلاق نماید.

ضرب و شتم و عدم تمکین

اصولا ضرب و شتم همسر ، امری بسیار نکوهیده و ناپسند می باشد که بارها در قرآن و دیگر کتب دینی نیز به آن اشاره شده است و توصیه اکید شریعت بر این است که با همسران خود به ملایمت و مهربانی برخورد کنید.

اما متاسفانه فرهنگ و عرف جامعه هم چنان راه بسیار زیادی را برای برطرف کردن چنین مشکلاتی در پیش دارد و همچنان زنان مورد خشونت قرار می گیرند.

یکی از مسائلی که در این میان مطرح می شود این است که آیا عدم تمکین زوجه و ناشزه بودن وی، دلیل قانع کننده ای برای ضرب و شتم وی به حساب می آید؟!
برای پاسخ به این سوال باید مسائل مختلفی را از جنبه های متفاوت بررسی کنیم.

در ابتدا باید بگوییم که ضرب و شتم زوجه به هر دلیل و علتی که باشد ، امر ناپسندی است و هیچ گونه دلیل محکمی برای انجام این کار وجود ندارد.

در صورتی که زوجه اقدام به عدم تمکین نماید ، راه های دیگری برای احقاق حق وجود دارد. به عنوان مثال چنان چه زوجه اقدام به تمکین نکند ، زوج می تواند با اثبات این مسئله به دادگاه مراجعه کرده و درخواست ازدواج مجدد نماید و یا این که از پرداخت نفقه سرباز زند. اما هیچ گونه حقی برای ضرب و شتم همسر نخواهد داشت.

مراحل شکایت ضرب و شتم همسر

سوالی که به کرات از بهترین وکیل طلاق پرسیده می شود این است که مراحل شکایت از همسر به علت ضرب و شتم چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید این گونه عنوان کنیم که  در وهله ی اول باید این مسئله به اثبات برسد. خوشبختانه امروزه با وجود سیستم های اداری و قضایی می توان این گونه مسائل را عنوان نمود.

زنی که مورد خشونت و ضرب و شتم قرار گرفته است باید قبل از هر چیزی، به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده و گواهی خاصی را دریافت کند تا اثبات نماید که در طول زندگی مشترک مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

سپس با استفاده از این گواهی می تواند اقدام به شکایت از همسر نماید. در نهایت این که همه چیز به خواسته زوجه بستگی خواهد داشت. در صورتی که تمایل وی به طلاق باشد ، می تواند با استناد به عسر و حرج ، درخواست طلاق نموده و تمام حقوق خود را نیز دریافت کند.

اما چنان چه تنها هدف وی، تنبیه همسر باشد ، می تواند با مراجعه به دادگاه و اثبات عسر و حرج، تعهدنامه ای کتبی از همسر خود دریافت کرده که در صورت تکرار این رفتار، بتواند اقدام به طلاق نموده و حقوق خود را دریافت کند.

ضرب و شتم همسر زندانی دارد

در پاسخ به این سوال باید این گونه ذکر کنیم که بله ، در صورتی که این ضرب و جرح در طول درگیری و دعوا به وقوع پیوسته باشد ، زوجه می تواند با مراجعه به پزشکی قانونی و اثبات این مسئله؛ علاوه بر دریافت دیه عضو آسیب دیده، درخواست مجازات حبس را داشته باشد. البته در چنین شرایطی زوج نیز می تواند درخواست کند که مجازات حبس به جزای نقدی تبدیل شود که البته چنین مسئله ای منوط به جمیع شرایطی است.

در نهایت این که بنا بر اطلاعات مرکز آمار ، حدود 80 درصد زنان یک بار دچار خشونت خانگی شده اند. به نظر می رسد که اقدامات قضایی و حقوقی کار چندانی را در جهت کاهش این مسئله نتوانسته انجام دهد و به همین خاطر به نظر می رسد که زمان آن رسیده که نهادهای فرهنگی به این مسئله ورود پیدا کرده و خشونت خانگی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند.

در نهایت این که چنان چه به دنبال یک وکیل خبره برای بررسی و پیگیری چنین پرونده هایی هستید، ما به شما گروه وکلای سفیر صلح را معرفی می کنیم.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *