طلاق در دوران عقد و نامزی به چه صورت است؟

دوران عقد و نامزدی برای هر زوجی باید یکی از بهترین و شیرین ترین دوره های زندگی باشد. در این فرصت ، زوجین مهلت خواهند داشت که یکدیگر را بهتر شناخته و برای زندگی در زیر یک سقف آماده باشند. اما متاسفانه در جامعه کنونی ، دوران عقد تبدیل به دوره ای شده است که زوجین با بروز کوچک ترین مشکلی تصمیم به طلاق و جدایی می گیرند.

طبیعی است که قبل از هر چیزی باید به این مسئله از منظر فرهنگی نگریست و سپس به سراغ راهکارهای حقوقی و قانونی رفت. اما در هر صورت این معضل در جامعه وجود دارد و به همین خاطر قانونگذار ناچار به این است که تمهیداتی برای آن بیاندیشد.

عرف کشور ما به این صورت است که زوجین پس از جاری شدن صیغه ی نکاح ، مدتی را در عقد یکدیگر سپری می کنند تا شرایط را برای زندگی زیر یک سقف مهیا سازند. هم چنین این فرصت ، شانس بسیار خوبی برای شناخت یکدیگر می باشد.

طبیعی است که ممکن است زوجین در این مدت متوجه شوند که برای زندگی مشترک مناسب نمی باشند و به همین خاطر به سراغ راهکار طلاق و جدایی می روند.

بیشتر مواقع افراد تصور می کنند که روند طلاق در دوره عقد ساده و اسان است و به همین خاطر عموما به فکر استخدام یک وکیل خبره و ماهر نمی باشند.

اما باید به شما بگوییم که روند طلاق در دوران عقد کاملا با دیگر انواع طلاق یکسان است و مراحل مشابهی باید طی شود و تنها تفاوتی که طلاق در این دوره ، به وجود می آورد در مسئله ی حق و حقوق زوجه می باشد.

طلاق توافقی در دوران نامزدی و عقد

طلاق در دوران عقد و مهریه

یکی از اصلی ترین معضلات طلاق در دوره ی عقد ، مبلغ و میزان مهریه است. باز هم باید تاکید کنیم که در کشور ما به دلیل عرف و رسوماتی که وجود دارد ، خانواده ها ترجیح می دهند که بر سر موضوعاتی مشخص توافق کرده و سپس اقدام به طلاق توافقی نمایند.

اما در صورتی که توافقی حاصل نشود ، ناچارا باید به دادگاه مراجعه کرده و درخواست میانجی گری داشته باشند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مهریه زوجه در دوران عقد ، نصف خواهد شد و در صورتی که تمایل به مطالبه مهریه داشت تنها می تواند برای نیمی از آن درخواست داشته باشد.

طلاق در دوران عقد و باکره بودن

یکی از شروطی که در این باره لحاظ می شود ، مسئله ی دوشیزه بودن زوجه است. در واقع پس از این که زوجین درخواست طلاق دادند، زوجه باید برای تشخیص وضعیت باکرگی به پزشکی قانونی مراجعه کرده و در صورت دوشیزه بودن ، یک گواهی از پزشکی قانونی دریافت کرده و ضمیمه پرونده خود کند.

احتمالا همان گونه که می دانید در روند طلاق یکی از مراحل اساسی و مهم ، آزمایش بکارت زوجه می باشد.

در طول این آزمایش ، زوجه باید بنا بر دستور دادگاه به یکی از مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده و مدخوله بودن یا نبودن خود را اثبات نماید.

پس از انجام این آزمایش ممکن است پاسخ به دو صورت باشد :

زوجه باکره است . در این صورت زوجه می تواند تنها تقاضای نیمی از مهریه خود را داشته باشد.علاوه بر این می تواند پس از طی نمودن روند طلاق و جاری شدن صیغه ی آن ، نام همسر را از شناسنامه خود پاک نماید.

در واقع ملاک اصلی حقوق زوجه در این دوره ، مسئله ی بکارت یا عدم بکارت وی می باشد.

طلاق در دوران عقد و باکره نبودن

در صورتی که زوجه باکره نباشد ، همان حقوقی که برای همه زنان در نظر گرفته می شود ، برای وی هم لحاظ  خواهد شد .چرا که ملاک اصلی دادگاه ها برای تعیین مهریه؛ اصل دوشیزه بودن زوجه می باشد.

البته در این شرایط امکان حذف نام همسر از شناسنامه امکان پذیر نخواهد بود و باید تا زمان ازدواج مجدد منتظر بماند.

حق و حقوق زن در دوران عقد

اما یکی دیگر از سوالاتی که درباره دوران عقد رایج است ، این است که حق و حقوق زوجه در این دوره چه می شود؟از اصلی ترین سوالات چالش برانگیزی که درباره ی این دوره وجود دارد مسئله ی نفقه زوجه می باشد.

در عرف جامعه ما به این صورت است که زوجه در دوران عقد ، در منزل پدری می ماند و طبیعی است که مخارج وی نیز بر عهده ی پدر باشد. اما بسیاری از حقوقدانان نظرات مخالفی دارند و چنین ابراز می کنند که جاری شدن صیغه ی نکاح به این معنی خواهد بود که کلیه حقوق زوجه باید رعایت شود.

یکی از چالش های اصلی پیرامون حق و حقوق زوجه در دوران عقد به هنگام طلاق نمود پیدا می کند. در واقع به این خاطر که طلاق در دوره ی عقد ، امری سخت و پیچیده است مخصوصا اگر از سوی زوجه درخواست شده باشد، خیلی از بانوان با تحت فشار قرار دادن زوج و استفاده از حق حبس خود، زوج را وادار به طلاق می کنند.

در واقع باید چنین عنوان کنیم که بسیاری از مواقع ، زوج با این درخواست موافقت می کند و با توافقات اولیه درباره مهریه و نفقه ، اقدام به طلاق می نمایند.اما حضور یک وکیل طلاق در چنین مواقعی ، لازم و ضروری است.

شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد

دوران عقد نیز همان گونه که گفتیم تفاوت چندانی با زندگی مشترک در زیر یک سقف نخواهد داشت و زوجین عملا زن و شوهر به حساب می آیند.

به همین خاطر تمام شرایط طلاق توافقی نیز در این دوره از زمان ، مشابه با دیگر دوره ها خواهد بود.

زوجه می تواند در زمان عقد نکاح شروط ضمن عقد را برای خود قائل شود که یکی از این شروط حق طلاق خواهد بود.

اما در صورتی که شروط ضمن عقد را امضا نکرده باشند؛ کار زوجه برای طلاق اندکی سخت تر خواهد شد.

یکی از شرایطی که زوجه می تواند با استناد به آن درخواست طلاق بدهد ؛ عسر و حرج در دوره ی عقد است.

در صورتی که زوج ؛شرایط یک زندگی سالم و درست را برای زوجه مهیا نسازد ( به عنوان مثال اعتیاد داشته باشد یا این که به بهانه های مختلف دعوا و درگیری ایجاد کند ) زوجه می تواند درخواست طلاق بدهد.

البته اثبات این مسئله در دوره ی عقد کار چندان راحتی نیست و حتما باید از کمک های یک وکیل استفاده کرد. یک متخصص دعاوی خانوادگی می تواند برای شما شرایط موجود را تشریح کرده و راه های پیش رو را در نظر بگیرد.

عسر و حرج یکی از شرایط اساسی برای طلاق از سوی زن است اما استناد به آن و اثبات این مسئله کار راحتی نیست.چرا که در دوره ی عقد نمی توان ادعا نمود که زوجین به علت مشکلات و اختلافاتی که زیر یک سقف به وجود می آید دچار سختی و تنگی معیشت شده اند.

اما در هر صورت نمی توان این مسئله را نادیده گرفت و با یک دفاع و درخواست مناسب می توانید طلاق خود را بگیرید.

طلاق توافقی در دوران عقد چقدر طول می کشد؟

سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که در دوره ی عقد و نامزدی، چه مدت طول خواهد کشید که طلاق توافقی صورت بگیرد؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به شرایط خاص هر زوجی بستگی دارد. در واقع چنان چه زوجین بر سر تمام مسائلی فی مابین توافق داشته باشند، مدت زمان طلاق توافقی نیز مشابه بعد از ازدواج خواهد بود. در واقع می توان گفت که طلاق توافقی در دورانه عقد نیز حدودا ۳ ماه طول خواهد کشید.

مراجعه به مراکز غربالگری و طی کردن جلسات مشاوره؛ مراجعه به پزشکی قانونی برای اثبات دوشیزگی و حقوق زوجه در این نوع از طلاق نیز باید صورت بگیرد. اما به کمک یک وکیل که امور مربوط به طلاق شما را پیگیری نماید ، همه چیز با سرعت و دقت بیشتری صورت خواهد گرفت.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶