احکام طلاق توافقی

احکام طلاق توافقی | قوانین حقوقی طلاق

همه چیز درباره احکام طلاق توافقی

ممکن است اتفاقات مختلف زیادی در زندگی فرد رخ دهد اما هیچ کدام به اندازه ی طلاق ،نمی تواند مسیر زندگی شخص را دستخوش تغییر و تحول نماید.گسست عاطفی یک خانواده می تواند برای جامعه نیز تبعات فراوانی داشته باشد و با توجه به این که مسئله ی طلاق فقط به فرد معطوف نمی شود، لذا قوانین مشخص و واضحی نیز برای این مسئله وجود دارد!!

اما طلاق توافقی که موضوع بحث ماست، به چه صورت انجام می شود؟ آیا فواید آن به نسبت مضرات آن بیشتر خواهد بود؟چه مدارک و اسنادی باید تهیه نمود؟ چه مدت زمان می برد تا بتوان طلاق توافقی گرفت؟! آیا شرایط خاصی برای این نوع از طلاق وجود دارد؟!

در این مطلب تصمیم گرفته ایم که به تمام این سوالات پاسخ مشخص و واضحی بدهیم.پس در صورتی که شما هم تصمیم به طلاق توافقی گرفته اید ، در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید!!

آمار نشان می دهد که امروزه از هر ۳ ازدواج، دو تای آن ها به طلاق می انجامد و این آمار، حاکی از نوعی فاجعه ی فرهنگی می باشد و طبیعی است که قانونگذاران و هم چنین اصحاب فرهنگ و رسانه، بیشترین تلاش خود را جهت رفع این معضل به کار گیرند.

علاوه بر این آمارهای دیگری نیز وجود دارد که رشد ازدواج نسبت به طلاق را منفی نشان می دهد و باید تمهیداتی صورت بگیرد که از میزان این فاجعه کاسته شود.

شرایط طلاق توافقی

اما قانونگذار چه کاری انجام داده است ؟!

تا پیش از آبان ماه سال ۹۷ و تصویب قانون جدید طلاق توافقی ، قانون، برای کاهش حجم پرونده های حل اختلاف به دادگاه، طلاق توافقی را به عنوان نوعی راهکار ارائه می داد. در این نوع از طلاق ، زوجین بر سر همه چیز توافق کرده و پس از حل اختلافات فی مابین به دادگاه مراجعه می کردند و درخواست صدور “گواهی عدم امکان سازش” دریافت می نمودند!!
پس از آن و با توجه به رشد روزافزون آمار طلاق توافقی ، قانونگذاران متوجه شدند نیاز به سخت گیری های بیشتری برای صدور این گواهی وجود دارد!

به همین خاطر در سال ۹۷ قانون جدید را تصویب نمودند که با توجه به آن ، زوجین باید مراحل مختلفی را طی می کردند.هدف از این کار دو چیز بود :

اول این که فرصت دیگری به زوجین داده شود تا بتوانند به نحوی به اختلافات میان خود خاتمه دارند و شانس دیگری به ازدواج خود بدهند

دوم این که جلوی تصمیمات عجولانه و سرسری را بگیرند.

قوانین مربوط به طلاق توافقی

اما امروزه و با تصویب قانون جدید چه اتفاقی افتاده است؟!

تا پیش از قانون جدید کافی بود سری به اینترنت بزنید و با خیل عظیمی از وکلا رو به رو شوید که وعده می دادند که در عرض ۲ هفته قادر به اخذ ” گواهی عدم امکان سازش” می باشند.

البته حق با آن ها بود و با توجه به قانون قدیم طلاق توافقی، چنین مسئله ای کاملا امکان پذیر می نمود.

اما امروزه روند سخت تری برای طلاق توافقی در پیش است !
در ابتدا زوجین باید در سامانه ی اینترنتی ثبت نموده و پس از دریافت یک پیامک از مراکز غربالگری محل سکونت خود، به ان جا مراجعه نمایند.

پس از آن چندین جلسه ی مشاوره ی اجباری در پیش خواهند داشت. خیلی از زوجین تمایلی به شرکت در این جلسات ندارند اما علاوه بر اجباری بودن آن ها، می توان به این دید به این جلسات نگاه کرد که شاید بتوان امیدی به ادامه زندگی مشترک پیدا کرد.

پس از طی نمودن روند این جلسات، زوجین باید یک گواهی به نام ” گواهی عدم انصراف از طلاق” را از مراکز غربالگری دریافت نمایند و خود یا وکیلشان این گواهی را به دفاتر قضایی برده و درخواست طلاق توافقی خود را ثبت نمایند.

پس از ان باید در انتظار نوبت دادگاه بمانند. این نوبت از طریق پیامک به زوجین اطلاع داده می شود و بعد از آن نیز در اولین فرصت جلسه ی دادرسی آن ها برگزار خواهد شد.

دادگاه با استماع خواسته ی طرفین و توافقاتی که صورت گرفته است ، گواهی ” عدم امکان سازش” را صادر می نماید.زوجین ۳ ماه پس از دریافت این گواهی فرصت دارند که به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و صیغه ی طلاق را جاری نمایند. به خاطر داشته باشید که چنان چه مهلت ۳ ماهه به اتمام برسد، دادگاه گواهی مربوطه را ابطال نموده و فاقد اعتبار خواهد بود.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

اما سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که چه مدارکی برای طلاق توافقی لازم است؟!
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که حتما باید مدارک زیر را با خود داشته باشید :

  • اصل شناسنامه زوجین و رونوشت از آن
  • اصل کارت ملی زوجین و رونوشت از آن
  • اصل قباله ازدواج
  • اصل مدرک توافقات صورت گرفته

طلاق توافقی چه مدت زمان می برد

یکی دیگر از سوالات بسیار مهم در این رابطه این است که اصولا طلاق توافقی چه مدت زمان می برد؟

طبیعی است که زوجین به محض جدی شدن تصمیم به طلاق ، تمایل دارند که هر چه زودتر تکلیف خود را روشن کرده و با تبعات ناشی از این تصمیم کنار بیایند.

در گذشته نیز چنین بود که می شد در عرض ۲ هفته ، (یا حتی ۳ روز کاری) اقدام به دریافت گواهی عدم امکان سازش نمود. اما همان گونه که گفتیم با توجه به قانون جدید مصوب آبان سال ۱۳۹۷ ، دیگر چنین مسئله ای امکان پذیر نیست.

لذا در صورتی که با وکلایی برخورد نمودید که چنین وعده هایی پوچی به شما می دهند، بهتر است کمال هوشیاری را داشته باشید.

مدت زمانی که برای این مسئله در نظر گرفته می شود؛ عموما به صورت میانگین ۳ ماه است!!

همه چیز به پیگیری شما بستگی دارد. به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما از حضور یک وکیل در کنار خود بهره مند شوید و تمام این مراحل را به دستان وی بسپارید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *