مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

همان گونه که احتمالا می دانید ، قوانین اسلامی حق طلاق را به مرد اعطا کرده است اما همواره راه های مختلف و تبصره های متفاوتی وجود دارد! در این مقاله با راهکارها و مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق زن با شما هستیم.

شاید شما هم شنیده باشید که شروط ضمن عقد می توانند، حقوق مختلفی را برای زوجه در نظر بگیرند. حق طلاق نیز یکی از همین حقوق است .بنا بر قوانینی که در این باره وجود دارد، زوج می تواند وکالت در طلاق به زوجه اعطا کند.

البته باید در نظر داشته باشید که زوج می تواند وکالت در طلاق را به هر شخصی که تمایل داشت اعطا نماید. به عنوان مثال،؛ پدر ؛برادر و فرزند نیز می تواند از سوی زوج وکالت در طلاق داشته باشند.

این مسئله مزایا و منافع بسیاری برای زنان در بر دارد.

یکی از مهم ترین این مزایا داشتن حق طلاق و گرفتن مهریه است!

داشتن حق طلاق و گرفتن مهریه

همان گونه که به خوبی می دانید ، مهریه از اساسی ترین و اولیه ترین حقوق زوجه به حساب می آید و به محض جاری شدن صیغه ی نکاح متعلق به او خواهد شد. به عبارت دیگر پس از جاری شدن صیغه ی نکاح؛ مرد به شکلی رسمی بدهکار زوجه خواهد شد.

زوجه می تواند هر زمانی که تمایل داشت اقدام به دریافت مهریه ی خود نماید.

اما باید در نظر داشته باشید که همه چیز به این سادگی ها نیست! در واقع افراد بسیاری هستند که تصور دارند بدون کمک قادر خواهند بود که کلیه ی این مراحل را پیش رفته و در نهایت به نتیجه برسند.

اما حضور یک وکیل طلاق ، می تواند معادلات را تا حد زیادی تغییر دهد. یک وکیل خبره و ماهر به خوبی از روند جاری در دادگاه ها با خبر است.به همین خاطر برای گرفتن مهریه ، بهترین کار ، استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

اما سوال اساسی در این مقاله “مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق” این است که اصولا آیا زوجه اختیار طلاق و دریافت مهریه را خواهد داشت یا خیر!

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز در نهایت به وکالت نامه که امضا شده است بستگی خواهد داشت. در صورتی که مرد حق طلاق را در ازای بخشیدن مهریه و یا بخشی از آن داده باشد ، طبیعی است که روند طلاق متفاوت خواهد شد.

علاوه بر این راه های دیگری نیز برای عدم پرداخت مهریه وجود دارد. از جمله این که زوج می تواند درخواست اعسار خود را به دادگاه ارائه کرده و اعلام کند که تمکن مالی کافی برای تادیه مهریه را ندارد. در این شرایط طبیعی است که نیازمند وکیلی خواهید بود که بتواند به شما کمک کرده و حقوق شما را دریافت کند.

مراحل اخذ حق طلاق

اما اصولا حق طلاق به چه صورت به زوجه اعطا می شود. معمولا دو نوع روش برای دریافت حق طلاق وجود دارد:

اولین راه این است که به هنگام عقد نکاح ، زوج شروط ضمن عقد را امضا نموده باشد. شروط ضمن عقد، مجموعه شرایطی و حقوقی است که زوج به هنگام نکاح به همسر خود اعطا می کند. از جمله این شروط می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • حق تحصیل
  • شرط تنصیف اموال
  • حق اجازه خروج از کشور
  • حق طلاق

در صورتی که مرد حق طلاق را به هنگام جاری شدن صیغه نکاح به همسرش اعطا کرده باشد ، این شروط در قباله ی ازدواج ثبت خواهند شد و امضای زوج می رسد.

اما راه دیگری نیز برای دریافت حق طلاق وجود دارد و این است که زوج می تواند پس از ازدواج ، در یک دفترخانه ، وکالت در طلاق را به زوجه تفویض نماید!!البته به خاطر داشته باشید که وکالت در طلاق ، نافی حق طلاق مرد نخواهد بود و وی نیز خواهد توانست در صورت تمایل اقدام به درخواست طلاق کند.

نکته ای که در این مقاله “مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق” باید به آن دقت داشت این است که اصولا وکالت در طلاق یا حق طلاق باید سند رسمی باشد و در صورتی که به صورت دستی نوشته شده باشد ، قابلیت استماع در دادگاه را نخواهد داشت.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

سوال این جاست که آیا برای اخذ حق طلاق نیاز به شرایط خاصی خواهد بود ؟!
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تنها شرط لازم، توافق طرفین بر این شروط است.در صورتی که زوج با رضایت خود حق طلاق را به همسرش داده باشد، هیچ گونه منع قانونی برای دادخواست طلاق از سوی زن وجود نخواهد داشت.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق:

در صورتی که حق طلاق از شروط ضمن عقد به دست آمده باشد تنها مدرکی که نیاز دارید، همان قباله ی ازدواج خواهد بود که این شروط در آن ذکر شود.

اما چنان چه در دفترخانه اسناد رسمی ، وکالت در طلاق را دریافت کنید باید مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق زیر را به همراه داشته باشید :

  • اصل شناسنامه و کپی از آن
  • اصل کارت ملی و کپی از ان
  • اصل سند ازدواج

در نهایت این که باید در این مقاله “مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق” ذکر کنیم که یکی از اصلی ترین مزایای حق طلاق برای زن، این خواهد بود که وی می تواند بدون نیاز به حضور شوهر ، اقدام به طلاق نماید.حتی در صورتی که مرد در خارج از کشور باشد می تواند به سفارت ایران در کشور مزبور مراجعه کرده و وکالت در طلاق را به زوجه تفویض نماید.

اگر نیاز به بهترین وکیل طلاق برای انجام این امور دارید می توانید با سفیر صلح در ارتیاط باشید. به خاطر داشته باشید که همواره کمک های یک وکیل می تواند تغییرات زیادی در روند پرونده های حقوقی ایجاد کند. پس از همین امروز به فکر استخدام یک وکیل باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶