اهدا جنین

قوانین اهدا جنین

اهدا جنین یکی از امور خدا پسندانه ای است که بسیاری از زوجین آن را انجام می دهند.با توجه به این که مسئله ناباروری این روزها موجب بروز مشکلات بسیاری برای زوجین شده است ، قانون اهدا جنین را تنها درمان علمی و صحیح این معضل دانسته است.به همین خاطر بهتر است پیش از هر گونه اقدامی با یک وکیل پایه یک دادگستری در این باره مشورت کنید.

شرایط و قوانین دریافت و اهدای جنین به زن و مرد نابارور به چه صورت است؟

تنها روشی که درباره حل معضل به تاید قانون رسیده است و مجوز انجام آن توسط قانون صادر شده است همین روش اهدای جنین است که مصوب سال ۸۲/۴/۲۹ مشروعیت یافته است.
ماده ۲ قانون دریافت جنین اهدایی منوط به این است که زوجین نابارور به صورت مشترک دادخواست اهدای جنین را به دادگاه خانواده تسلیم کنند و شرایطی که برای اهدای آن موجود است را بر طبق شرایط زیر داشته باشند.به همین دلیل بهترین روش این است که پیش از هرگونه اقدامی با یک وکیل پایه یک دادگستری در این باره مشورت کنید :
” الف – زوجین بر اساس گواهی معتبر پزشکی، نمی توانند بچه دار شوند و هم چنین زن توانایی دریافت جنین را داشته باشد.
ب – زوجین به اندازه کافی صلاحیت اخلاقی نگه داری از فرزند را داشته باشند
ج – هیچ یک از زوجین محجور نباشند.(به این معنی که هیچ گونه مشکل روانی و ذهنی نداشته باشد )
د – هیچ یک از زوجین به بیماری ها و امراض صعب العلاج مبتلا نباشند.
هـ- هیچ یک از زوجین معتاد به هیچ گونه مواد مخدری نباشند.
و – ضرورتا زوجین باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند”.

شرایط لازم هر دو طرف اهداکننده و دریافت کننده برای اهدا جنین

ماده ۳ قانون تکلیف مشخصی برای موضوع نسب و حقوق والد-فرزندی این جنین را مشخص نکرده است و به صورتی اجمالی از آن عبور کرده و در این باره چنین می گوید :
وظایف و تکالیفی که بر عهده زوجین اهدا گیرنده جنین ، به لحاظ نگه داری و تربیت و نفقه مانند همان وظایف و تکالیفی است که یک پدر و مادر واقعی نسبت به فرزند خود دارند.
به این ترتیب ، قانون گذار وقت سعی نموده تا از تعیین کردن تکلیف مسئله اصلی یعنی نسب و ارث فرزند ناشی از اهدا، خودداری کند تا از ایرادات احتمالی شرعی شورای نگهبان در امان بماند. اما همین که به صورت اجملی به آن پرداخته است ، علیرغم آن که زمینه را برای تصویب قانون فراهم ساخت، اما سوالات بسیاری را پاسخ نداده باقی گذاشت که مهم ترین آن ها مسئله نسب کودک است. همچنان معلوم نیست که فرزندی که در اثر اهدای جنین به دنیا می آید ، فرزند زوجین نابارور به حساب می آید یا فرزند زوجین ژنتیک.
اگر بخواهیم واضح تر صحبت کنیم مسئله این جاست که مشخص نیست که آیا فرزندی که در اثر اهدای جنین به دنیا می آید واقعا فرزند خانواده ای است که در آن به دنیا آمده یا این که پدر و مادر واقعی او والدین ژنتیکی او هستند که در شکل گیری صفات جسمی او تاثیر گذاشته اند.قانون گذار به راحتی از این مسئله عبور کرده است و همچنان سوالات بسیاری درباره این مسئله وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *