استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

در روند طلاق عموما مشکلات به قدری زیاد هستند که کمتر شخصی توجه ویژه ای به استرداد جهزیه می کند و بیشتر مواقع تنها موضوعی که بر سر آن بحث و جدل وجود دارد ، مسئله ی مهریه و حضانت و نفقه است.

اما قانونگذار در این باره نیز پیش بینی کرده است که در صورتی که زوجه تمایل به استرداد جهیزیه داشت، بتواند از طریق مجاری قانون به حق خود دست پیدا کند.

اما هنگامی که با چنین مشکلی رو به رو شدید بهترین انتخاب ممکن،استخدام بهترین وکیل طلاق است تا به شما در این زمینه کمک کند. گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل دادگستری می تواند پرونده های شما را به خوبی پیگیری کرده و به نتیجه برساند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

در نظر داشته باشید که در کشور عرف هر منطقه برای آوردن جهیزیه به خانه همسر متفاوت است.اصولا زن هیچ گونه وظیفه ای در قبال تامین وسایل زندگی نخواهد داشت و این موضوع بر عهده ی مرد خواهد بود.به همین دلیل در صورتی که زوجه جهیزیه ای با خود آورد مرد تنها حق استفاده و انتفاع از آن ها را خواهد داشت و در واقع زوجه مالک آن ها به حساب می اید.

به همین علت هر زمانی که تمایل داشت(حتی پیش از طلاق) می تواند اقدام به استرداد جهیزیه کند.

البته باید در نظر داشت که زوجه تنها می تواند بر آن بخشی از اموال که در زمان ازدواج با خود آورده است مدعی باشد و اموالی که در طول ازدواج به دست آمده اند متعلق به زوج می باشد.

حال از دو طریق می توان اقدام به استرداد جهیزیه نمود :

استرداد جهیزیه با سیاهه ی اموال

در زمان ازدواج زوجه می تواند فهرستی را از اموالی که با خود آورده است تهیه کرده و به امضای زوج برساند. باید دقت داشته باشید که به هنگام تهیه این سیاهه باید تا جای ممکن جزییات وسایل ذکر شود و سپس به امضای همسر برساند.نیازی به امضای شهود نخواهد بود اما در صورتی که شهودی در اختیار دارید امضای آن می تواند در آینده مفید و موثر واقع شود.

پس از آن در صورتی که بعد ها زوجین تصمیم به طلاق گرفتند ؛می توان این فهرست را به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف برد و تقاضای استرداد جهیزیه نمود.

استرداد جهیزیه بدون اجازه همسر

همان طور که در بالا ذکر کردیم ، زن مالک جهیزیه به حساب می آید و برای استرداد آن ها نیازی به کسب اجازه از همسر خود را ندارد.

اما باید دقت داشت که تنها آن دسته از وسایلی که با خود به عنوان جهیزیه به همراه آورده اید را می توانید مسترد کنید.

اعتراض به حکم استرداد جهزیه

در صورتی که زوجه فهرستی را به دادگاه ارائه کند که مطابق با واقعیت نیست،زوج می تواند نسبت به حکم دادگاه اعتراض کرده و مدارک و شواهدی را جمع آوری کند که نشان دهد این اموال جزو دارایی های وی به حساب آمده و از جمله جهیزیه زوجه نیست.

دادگاه، دادخواست وی را استماع نموده و در صورتی که شواهد و مدارک به اندازه ی کافی بود،در حکم خود تجدید نظر خواهد کرد

مدت زمان استرداد جهیزیه

باید در نظر داشته باشید که هر زمانی که تقاضای استرداد جهیزیه را به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف ارائه کردید می توانید به همراه یک مامور جهت مسترد کردن آن ها اقدام نماید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

2 پاسخ
  1. محمد
    محمد گفته:

    سلام بنده تمام وسایل زندگی رو از همون اول به خاطره شرایط خانواده ی خانومم خریداری کردم و تمام فاکتورهای موجود رو از مغازه دارم و اونایی که نبود و المثنی تهیه کردم ولی الان خانومم درخواست استرداد جهزیه کردن تکلیف چیه ممنون میشم از راهنماییتون

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *