گرفتن مهریه بدون طلاق

همان گونه که می دانید مهریه از اصولی ترین و اساسی ترین حقوق زن در ازدواج به حساب می آید و به محض جاری شدن صیغه ی نکاح و امضای آن توسط زوجین ، مهریه نوعی بدهی محسوب خواهد شد که پرداخت آن بر عهده ی زوج خواهد بود.

بنابراین اگر سوال شما هم از وکلا و مشاور حقوقی این است که آیا می شود بدون طلاق اقدام به مطالبه ی مهریه نمود ؟ پاسخ شما این است که بله !

هر زمانی که اراده کردید می توان نسبت به دریافت مهریه اقدام نمود چرا که این نوعی بدهی به حساب می آید و شما نیز طلبکار هستید.

اما واقعیت این است که همه چیز به همین راحتی که در بالا ذکر کردیم نخواهد بود.

اول از این که شما باید بدانید ک مهریه دو نوع دارد : عند المطالبه و عند الاستطاعه

مهریه ی عند المطالبه که توسط قانون تا سقف آن تا میزان ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی ، تعیین شده است، در هر زمانی قابل پیگیری خواهد بود و پرداخت آن واجب. تفاوتی نمی کند که شما تصمیم به طلاق داشته باشید یا خیر! در هر صورت این حق شماست.

اما مهریه عند الاستطاعه ، به میزان از مهریه گفته می شود که مازاد بر ۱۱۰ سکه باشد و برای دریافت آن باید زوج تمکن مالی کافی داشته باشد و در صورتی که بر اساس نظر دادگاه ، مرد قادر به پرداخت آن نباشد ، نمی توان ادعایی نسبت به آن داشت.

شرایط گرفتن مهریه بدون طلاق

خیلی ها تصور می کنند که با استناد به برخی شرایط می توانند ، حق مهریه را از زن ساقط نمایند اما بهتر است بدانند که حق مطالبه ی مهریه گرچه در عرف کشور ما به گونه ای نشان گر عدم رضایت از زندگی و تصمیم به طلاق است ، اما در هر صورت قابل اجراست.

چه زن در منزل همسرش باشد و چه در منزل پدری!

چه ناشزه باشد و چه تمکین کند!

چه خیانت کرده باشد و چه خیر!

در هر شرایطی مهریه حق زوجه به حساب آمده و پرداخت آن ضروری است و تنها مسئله ای که محل مناقشه دارد ، شیوه ی پرداخت این مهریه می باشد.

مراحل گرفتن مهریه بدون طلاق

گرفتن مهریه بدون طلاق

پیش از هر چیزی توصیه می کنیم که در این باره به سراغ یک وکیل طلاق رفته و از وی راجع به بهترین اقدام ممکن سوال نمایید.

اما اولین کاری که می شود انجام داد این است که پیش از شروع به طی نمودن روند طلاق ، بهتر است اموالی از همسرتان را به دادگاه معرفی نموه و امکان توقیف آن ها را فراهم آورید.

به عبارت دیگر بهتر است پروسه ی توقیف اموال را از وصول مهریه ، جدا کرده و مراحل هرکدام از این ها را به صورت جداگانه دنبال کنید.

پس از آن ، به دادگاه های خانواده ی محل زندگی خود ، مراجعه کرده و در فرم های مخصوصی که در اختیار شما قرار می گیرد ، درخواست مطالبه ی مهریه خود را بنویسید.

میزان مهریه ی مطالبه شده لزوما نباید به اندازه ی مقدار کلی مهریه باشد.بلکه می توانید تنها برای بخشی از آن ، اقدام نمایید.

مطالبه مهریه در عقد موقت

مطالبه مهریه در عقد موقت حتی اگر صیغه نامه عادی باشد از طریق تقدیم دادخواست مطالبه مهریه در دادگاه خواهد بود. و اینگونه نیست که زوجه عقد موقت نتواند مهریه را وصول نماید. اگر بر روی یک برگ کاغذ معمولی و ساده هم توافق مهریه صیغه موقت به هر مقدار نوشته شده باشد از طریق دادگاه خانواده قابل مطالبه است. هم امکان توقیف اموال وجود دارد و هم مشمول جلب قانون ۱۱۰ سکه قانون حمایت خانواده می شود.

مدارک لازم برای گرفتن مهریه

مدارکی که لازم است به هنگام مطالبه مهریه به همراه داشته باشید شامل موارد زیر است :

اصل و رونوشت از سند ازدواج ( در مواردی که عقد موقت بوده باشد ، سند دستی یا هرچیز دیگری که دال بر انجام عقد نکاح است ، ضروری است )

اصل و رونوشت از کارت ملی

اصل و رونوشت از شناسنامه

چنان چه سند ازدواج در اختیار شما نیست می توانید با مراجعه به دفتر ثبت ازدواجی که محل وقوع عقد بوده است ، نامه ای دریافت کرده و به دادگاه ببرید.

گرفتن مهریه چقدر زمان می برد؟

برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت.به خاطر داشته باشید که امروزه با توجه به افزایش فراوان قیمت سکه های بهار آزادی ، پرداخت مهریه کار هر کسی نیست و قطعا از طرف مقابل نیز شاهد اقداماتی خواهید بود که دریافت مهریه را به تاخیر بیاندازد.اما در هر صورت همه چیز به پاسخ سوالات زیر بستگی دارد :

  •  آیا شوهر مالی برای توقیف غیر از مستثنیات دین دارد یا خیر؟
  • رای پرداخت مهریه دادگاه غیابی است یا حضوری ؟
  • مهریه از طریق اداره اجرای ثبت اجرا گذاشته شده یا دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه داده شده است
  • مال شوهر که برای توقیف معرفی شده در همان شهر محل دادگاه است یا شهر دیگری است ؟
  • شوهر فاقد مال قابل توقیف، دادخواست اعسار از پرداخت مهریه در مهلت مقرر تقدیم دادگاه کرده است؟
  • شعبه رسیدگی کننده به مهریه از شعب شلوغ و کند است یا از شعب به روز و اصطلاحا و کار راه انداز؟

گرفتن مهریه بعد از طلاق

نکته ی دیگری که سوالات زیادی پیرامون آن مطرح می شود ، این است که آیا بعد از طلاق نیز می توان نسبت به دریافت مهریه ی خود اقدام کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به نحوه ی طلاق شما بستگی دارد.

به عنوان مثال در صورتی که طلاق توافقی بوده باشد و شما نسبت به مهریه هیچ گونه تکلیفی را مشخص نکرده اید و علاوه بر این مقدار مهریه را هبه نکرده باشید می توانید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید ولو این که صیغه ی طلاق نیز جاری شده باشد.

بهتر است برای درک ابعاد مختلف این مسئله به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کنید.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸