وکالت در طلاق در ایران

وکالت در طلاق

وکالت در طلاق چیست؟

همان گونه که تا به حال در مطالب پیشین نیز عنوان کرده ایم ، در قوانین اسلامی ، حق طلاق بر عهده ی مرد است اما همان گونه که فرد می تواند حقوق خود را به دیگری تفویض نماید ، زوج نیز می تواند وکالت در طلاق را به همسرش اهدا کند.

اما این مسئله دقیقا به چه معناست و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد؟!

وقتی که بحث طلاق و جدایی مطرح باشد ، بیشتر مواقع این زنان هستند که دچار سختی و دشواری های فراوان می شوند. به عنوان مثال زنی که تصمیم به طلاق داشته باشد ، باید به هر نحوی که می تواند اثبات نماید که دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نیست. یا این که در ازای حق طلاق خود، دیگر حقوق طبیعی خود از جمله مهریه و نفقه را ببخشید!!

اما همواره راه های دیگری نیز برای دستیابی به این امر وجود دارند که تصمیم گرفته ایم در ادامه مختصری به آن ها بپردازیم.

وکالت در طلاق به این معنی است که زوج می تواند پس از ازدواج، به دفترخانه ثبت اسناد رسمی مراجعت کرده و وکالت در طلاق را به همسرش اهدا کند.

البته باید به خاطر داشته باشید که وکالت در طلاق نافی و منکر حق خود مرد برای طلاق گرفتن نخواهد بود و تنها فرصتی را به طور یکسان در اختیار زوجه نیز قرار می دهد که در صورت عدم تمایل به ادامه زندگی ، بتواند طلاق بگیرد.

در صورتی که زوج غایب باشد، به عنوان مثال در خارج از کشور حضور داشته باشد نیز می تواند به سفارت ایران در کشور مزبور مراجعه کرده و وکالت در طلاق را به همسرش بدهد!!

تفاوت وکالت در طلاق و حق طلاق

متاسفانه نکته ای که امروزه به شدت موجب سردرگمی افراد شده این است که تصور می کنند ، حق طلاق با وکالت در طلاق متفاوت است.

اما برای جا افتادن بیشتر این موضوع باید توضیح دهیم که آن چه که به عنوان حق طلاق در عقدنامه های امروز ، امضا می شود و تحت عنوان شروط ۱۲ گانه شمن عقد ، شناخته می گردند ، در واقع همان حق وکالت در طلاق می باشد.

به عبارت دیگر در قانون جمهوری اسلامی حق طلاقی برای زوجه متصور نشده اند و به همین خاطر برای این که چنین مسئله ای رفع گردد و زوجه بتواند در صورت تمایل اقدام به درخواست طلاق نماید ، مسئله ی وکالت در طلاق را عنوان کرده اند.

به خاطر داشته باشید که این وکالت در طلاق به زوجه با حق توکیل به غیر همراه خواهد بود.

وکالت در طلاق برخی مواقع با مسائل دیگری نیز قاطی می شود.

به عنوان مثال در صورتی که زوجه در سختی و تنگنا باشد و دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نباشد ، در چنین شرایطی چنان چه این عسر و حرج اثبات گردد، دادگاه زوج را وادار به طلاق می کند.

این مسئله کاملا با آن چه که به عنوان حق طلاق شناخته می شود تفاوت دارد.

قوانین وکالت در طلاق

درخصوص وکالت زوجه در طلاق دو نوع وکالت را می‌توان در نظر گرفت. مورد اول، ناظر به تفویض وکالت به زوجه از سوی زوج درخصوص موارد متعدد و مورد توافق است. بدین معنا که از طرف شوهر و به عنوان یکی از شروط ضمن عقد نکاح، وکالت داده می‌شود که با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه سازد.

در واقع مستند بر ماده ۱۱۹ قانون مدنی زوجین می توانند هر گونه شرطی که منافی اصل عقد نباشد را در قالب شروط ضمن عقد درج نمایند.

به عنوان مثال در صورتی که زوج غایب باشد، یا سوءقصد به جان همسر نماید یا ترک انفاق کرده باشد یا…زوجه می تواند وکالت در طلاق داشته و خود را مطلقه سازد.

مراحل طلاق با وکالت در طلاق

مراحل طلاق با وکالت در طلاق از سوی زوجه می تواند اندکی پیچیده تر از روال معمول طلاق باشد. به همینخاطر توصیه اصلی ما به شما این است که حتما و لزوما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده نمایید تا شما را در این راه راهنمایی کند.

عموما گفته می شود که برای طلاق با وکالت زوجه ، تقریبا چند ماهی را درگیر این روند باشید. در واقع مراحل این کار شباهت زیادی به روند طلاق توافقی خواهد داشت.

در ابتدا زوجه با تمام مدارک خود ( از جمله شناسنامه و اصل وکالت نامه و عقد نامه ) به یک وکیل متخصص در امور طلاق مراجعه کنید و امر وکالت را به وی تفویض نماید. پس از آن وکیل مربوطه با توجه به وکالتی که از زوجه دریافت نموده است به دنبال درخواست طلاق خواهد بود. در واقع باقی مراحل شبیه به مراحل طلاق توافقی می باشد.

نمونه دادخواست وکالت در طلاق

یکی از اصلی ترین کارهایی که یک وکیل می تواند برای شما انجام دهد ، نوشتن دادخواست ، لایحه و شکواییه است. همان گونه که احتمالا می دانید ، دادگاه ها در صورتی که دادخواست مربوطه صحیح و درست نوشته نشده باشد ، به آن رسیدگی نخواهند کرد. به همین خاطر توصیه می کنیم که برای نوشتن دادخواست طلاق حتما با وکیل خود مشورت نمایید.

نمونه ای از دادخواست وکالت در طلاق را با همدگیر مرور می کنیم :

خواهان خانم/آقای…
خوانده خانم/آقای…
وکیل
خواسته طلاق توافقی
دلایل و     مستندات ۱٫وکالتنامه وکیل

۲٫ وکالتنامه رسمی به شماره … دفترخانه …

۳٫کپی مصدق عقدنامه زوجین

۴٫ کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه خانواده تهران

با سلام و تقدیم احترام

زوجین بر طبق عقدنامه رسمی شماره … مورخ … با مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشند و زوج به استناد وکالتنامه رسمی شماره … مورخ … دفترخانه … تهران  به زوجه وکالت در طلاق با حق توکیل به غیر و حق قبول بذل هر مقدار از مهریه داده است که در این راستا، زوجه از جانب شوهر به …….. وکیل دادگستری وکالت داده است. بنابراین با توجه به توافقاتی که در جلسه دادگاه و نزد مشاوره اعلام خواهد شد صدور گواهی عدم امکان سازش مورد استدعاست.

امضاء

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *