فرار از دین

دیون و بدهی ها ، ممکن است اشکال و اقسام مختلفی داشته باشند. حتما شما هم تا به حال با افرادی برخورد کرده اید که به خاطر دیون و بدهی های خود دچار مشکلاتی از قبیل حبس و ورشکستگی شده اند. اما برخی ها نیز با تمسک به اشکال مختلف تلاش می کنند از دیون خود بگریزند و آن ها را پرداخت نکنند.

به نظر می رسد آن چه که برای این دسته از افراد واضح نیست این است که فرار از دین می تواند مشمول مجازات های سنگینی شود. به عنوان یک تیم حقوقی روزانه با موارد زیادی از این دست برخورد داریم.به همین علت تصمیم گرفته ایم که مصداق های فرار از دین را برای شما عزیزان شرح داده و شما را با عواقب این گونه اقدامات آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خیلی وقت ها پیش می آید که افراد برای فرار از بدهی های خود ، اقدام به معامله ی صوری می کنند. اما این مسئله به چه معناست ؟!

در مسئله ای مثل طلاق ، باید به نکات زیادی توجه کرد. یکی از اصلی ترین چالش هایی که به هنگام طلاق توافقی رخ می دهد ، بحث مربوط به مهریه می باشد.اما با توجه به سنگین بودن مهریه های امروزی ، خیلی از مردان تلاش می کنند که با استفاده از شیوه های مختلف ، این بدهی خود را پرداخت نکنند.رایج ترین شکل فرار از دین برای مهریه ، انجام معامله ی صوری است.

همان گونه که می دانید هنگام اقدام برای مطالبه ی مهریه ، زوجه می تواند با استفاده از معرفی اموالی از شوهر خود، اقدام به توقیف آن ها نماید. اما خیلی از مردان پیش دستی کرده و با انجام معامله ای صوری از این مسئله فرار می کنند.

معامله ی صوری به این صورت انجام می شود که شوهر اموال خود را به شکلی صوری به نام یکی از اقوام یا آشنایان خود می کند و به این ترتیب ، املاکی برای معرفی به دادگاه باقی نخواهد ماند و با استناد به این مسئله ، اعلام اعسار خواهد کرد.

در طول معامله ی صوری نه پولی رد و بدل می شود و نه طرفین معامله ، قصد خرید و فروش دارند.بلکه تنها این کار انجام می شود تا به نوعی از پرداخت مهریه فرار کرده باشند.در چنین شرایطی اگر ارکان معامله رعایت نشود، معامله صوری است و دادگاه می تواند با طی شدن شرایطی دستور ابطال آن را صادر کند.

برای این منظور فردی که مدعی است معامله به شکل صوری صورت گرفته و این مساله باعث از بین رفتن طلب او شده باید به دادگاه حقوقی محدوده سکونت خود، دادخواستی با عنوان دادخواست ابطال بیع بدهد تا طی مراحلی مال و اموال فرد بدهکار به نفع او توقیف شود.»

فرار از دین

جزای فرار از دین مهریه

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اثبات معامله ی صوری کاری سخت و دشوار است. عموما در صورتی که انتقال اموال پیش از مطالبه ی مهریه صورت گرفته باشد ، دادگاه معامله ی صوری را نمی پذیرد و در این مواقع بهتر است که زوجه از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری برای اثبات این مسئله بهره مند شود.

معمولا دو دسته مجازات برای فرار از دین تعیین می شود :

مجازات جزای نقدی

حبس

انتخاب هر کدام از این مجازات ها بستگی به شرایط پرونده و هم چنین رای قاضی دارد. در چنین مواقعی دادگاه ها ، به دقت جزییات مربوط به پرونده را بررسی خواهند کرد و واقعیت این جاست که اثبات معامله به قصد فرار از دین کار چندان راحتی نیست!

ممکن است زوج تردید داشته باشد که شاید همسرش به زودی درخواست مهریه کند و به همین علت پیش از این که مطالبه ی مهریه توسط زوجه صورت بگیرد ، اقدام به انتقال اموال خود به شخص دیگری خواهد کرد.

در چنین شرایطی کار سخت تر خواهد شد و برای اثبات آن نیاز به یک وکیل طلاق خواهید داشت.

معامله جدی به قصد فرار از دین

معامله زمانی صوری خواهد بود که فردی با اخطار ابلاغیه دادگاه یا دریافت نامه اجرای احکام از بدهی مالی خود مطلع شود. در چنین شرایطی اگر معامله ای صورت گیرد، شبهه معامله صوری بیشتر خواهد بود و احتمال این که بتوان این معامله را صوری قلمداد کرد نزدیک تر به واقعیت است، زیرا این معامله دخل و تصرف در اموال به ضرر طلبکار است.

در چنین شرایطی فرد طلبکار می تواند با مراجعه به دادگاه ، در وهله ی اول اقدام به درخواست ابطال معامله را دهد و بعد از آن جهت دریافت طلب خود اقدام کند.

در بیشتر مواقع مسئله ی فرار از دین به هنگام مطالبه ی مهریه پیش می آید اما دعاوی حقوقی فرار از دین نیز در دادگاه ها بسیار رایج و معمول است.

فرار از دین حقوقی

یکی از اصلی ترین معضلات و عواقبی که با فرار از دین همراه است ، این خواهد بود که دیگر امنیتی در زمینه ی مسائل تجاری وجود نخواهد داشت.

یکی از ارکان اصلی تحقق فرار از دین حقوقی این می باشد که فرد انتقال گیرنده ( شخصی که اموال به نام او می شود ) از صوری بودن معامله باخبر باشد.

برای تحقق این جرم لازم است که مدیون مال خود را با قصد فرار از دین به دیگری انتقال دهد و انتقال به صورت عمل حقوقی مالی صورت گیرد.

یکی دیگر از ارکان تحقق این جرم ؛ آن است که انتقال اموال به شخص ثالث توسط مدیون ، موجب وارد آمدن ضرر و زیان به طلبکار شود.

در چنین شرایطی توصیه ی اکید ما این است که برای گرفتن حقوق خود به یک وکیل خبره و ماهر مراجعه کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶