نمونه دادنمونه دادخواست طلاق توافقی | نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقیخواست طلاق توافقی

نمونه دادخواست طلاق توافقی | نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

قبل از ارائه نمونه دادخواست طلاق توافقی ، بهتر است که به این موضوع اشاره شود که متن نمونه دادخواست طلاق توافقی اهمیت چندانی ندارد و در مورد آن نباید وسواس نشان داد . به عبارت دیگر ضروری نیست که زوجین یا وکیل حقوقی آنها در متن دادخواست جزئیات کامل توافق های زوجین ( توافق نامه طلاق توافقی ) را ذکر کنند .

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

فقط درخواست طلاق توافقی ساده کافی است و بهتر است شرح کامل توافقات زوجین حتی اگر برای آن ها پیش از دادخواست ، صورت جلسه طلاق توافقی تنظیم شده باشد به مرحله مشاوره حقوقی دادگاه یا حضور نزد قاضی موکول شود.
به یاد داشته باشید که روند مراحل طلاق توافقی از دو حالت خارج نیست :

مراحل انجام طلاق توافقی با وکیل

که در این حالت وکیل خانواده متخصص قبل از ارائه دادخواست به دادگاه از طریق دفاتر خدمات قضایی توافقات زوجین را صورت جلسه کرده و متن توافق نامه طلاق توافقی را پیش خود بایگانی می کند و مندرجات و توافق ها را در خصوص مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ، حضانت و آن چه که قرار است بین زوجین رد و بدل شود صورت جلسه خواهد کرد . وکیل طلاق پس از اعطای دادخواست طلاق توافقی به صورت ساده در دفتر خدمات و پس از ارجاع دادخواست به شعبه مربوطه ، جزئیات کامل توافق های زوجین را به دادگاه اعلام خواهد کرد که در متن رای طلاق توافقی ذکر خواهد شد .

مراحل انجام طلاق توافقی بدون وکیل

ممکن است شرایطی فراهم شود که شما به وکیل در تهران دسترسی نداشته باشید یا حس کنید به وکیل نیازی ندارید در این صورت مراحل انجام طلاق توافقی بر عهده چه کسی خواهد بود؟در این شکل نیز طرفین با داشتن مدارک لازم طلاق توافقی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی می روند و با اعطای اسناد و مدارک تنها اعلام می کنند که خواسته دادخواست آنها طلاق توافقی است .
معمولاً این دفترها متن آماده و از پیش تعیین شده دارند که زوجین به شکل الکترونیکی آن را امضاء می کنند و در این جا هم لازم نیست همه توافق های خود را – ممکن است از قبل آماده کرده باشید – در متن دادخواست طلاق توافقی بنویسید . اگرچه می توانید توافق نامه ای را که میان خودتان صورت جلسه کرده اید در صورت تمایل به دفتر خدمات بدهید تا آن را به همراه دادخواست پیوست کند ؛ اما همانطور که ذکر شد بهتر است فقط  نمونه دادخواست طلاق توافقی را امضاء کنید و اعلام توافقات خود را به دادگاه و مرحله مشاور حقوقی و هنگام حضور در دادگاه موکول نمایید .

نمونه کامل دادخواست طلاق توافقی

خواهان : در این جا نام شخصی که تصمیم به ارسال دادخواست را دارد باید قید شود .
خوانده : در این قسمت باید نام شخصی که احضار می شود باید قید شود .
وکیل : در این قسمت نام وکیل پایه یک دادگستری خود را ذکر کنید .
خواسته : در این جا باید خواسته خود که “طلاق توافقی” است ، را ذکر کنید
دلایل و منضمات : در این قسمت شما باید مدارک خود را پیوست کنید که این مدارک شامل شناسنامه زوجین ، عقد نامه و کارت ملی زوجین هستند .
در ادامه و در کادر خالی آن برگه ، دادخواست خود را به صورت رسمی بیان می کنید . به طور نمونه ، متن زیر را بررسی کنید :
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران
با سلام
با احترام اینجانبان بر طبق کپی مدارک ازدواج خود از فلان تاریخ در عقد نکاح یکدیگر هستیم و به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم . لذا از شما تقاضا داریم که گواهی عدم امکان سازش ( طلاق توافقی ) را صادر نمایید . با تشکر فراوان
امضاء: در این قسمت باید امضای هر دو طرف درج شود .

بیشتر بخوانید : مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

نمونه دادخواست طلاق توافقی به همراه عکس

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران
با سلام احتراماً به اطلاع می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. اهواز به عقد نکاح دائم یکدیگر در آمدیم . اما به دلیل اختلافات میان خود ، از دادگاه درخواست طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که ۲۱۴ سکه تمام بهار آزادی می باشد ۱۱۴ سکه در عوض طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل را دارد و ۱۰۰ سکه باقی مانده به شکل ماهانه دو سکه پرداخت می گردد . فرزند مشترک پسر ۴ ساله در حضانت مادر ( زوجه ) است و نفقه ایشان ماهانه ۵۰۰ هزار تومان برعهده زوج می باشد . جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق بازگشت داده خواهد شد . زوجین دیگر ادعایی نسبت به یکدیگر ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش ( طلاق توافقی ) را تقاضامندیم .
امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی

 

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری و مدیریت گروه وکلای سفیر صلح ، فارغ التحصیل حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس هستند و البته اعتقاد دارند که طلاق بایستی همیشه و همواره آخرین راه حل باشد و در این رابطه با مشاوره های راهگشا بسیاری از زوجین را از طلاق منصرف نموده و به زندگی بازگردانده اند ولی در عین حال تاکنون بیش از ۲۰۰ پرونده طلاق توافقی را شخصا بر عهده گرفته و به سرانجام رسانده اند و شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره تخصصی با ایشان با شماره تلفن های موسسه تماس بگیرید . 

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶