عذر موجه عدم حضور در دادگاه حقوقی

عذر موجه عدم حضور در دادگاه حقوقی چه می تواند باشد ؟ افراد بسیاری با ما تماس می گیرند و چنین سوالی دارند. هنگامی که احضاریه دادگاه به دست خواهان رسید، وی موظف است که در دادگاه خود حضور پیدا کند.

عذر موجه عدم حضور در دادگاه حقوقی

عذر موجه عدم حضور در دادگاه حقوقی

برخی مواقع وکیل خواهان جای او را گرفته و باید به جلسه ی دادرسی برود. اما گاهی شرایطی به وجود می آید که امکان حضور در دادگاه وجود نخواهد داشت و جلسه بدون حضور خواهان یا وکیل وی برگزار می شود. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می کنیم :

  • فوت یکی از بستگان سببی یا نسبی درجه اول از طبقه ی دوم
  • مبتلا بودن به بیماری صعب العلاجی که اجازه حرکت و رفتن به دادگاه را به خواهان یا وکیل وی نمی دهد
  • بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله که از کنترل خواهان و وکیل وی خارج است
  • دیگر وقایعی که از اختیار و کنترل وکیل و خواهان خارج است

در صورتی که در دادگاه حقوقی خود حاضر نشده اید ، بهترین اقدام شما مشاوره حقوقی با یک وکیل خبره و ماهر است تا شما را از عواقب ناشی از این عدم حضور آگاه سازد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در چنین شرایطی وکیل پایه یک دادگستری ، مراتب رویداد و دلایل خود را در ضمن یک لایحه به دادگاه ارسال خواهد کرد و علل این عدم حضور را توضیح خواهد داد. در صورتی که این دلایل مورد قبول دادگاه قرار گرفت ، جلسه دادگاه به روز و ساعت دیگری موکول خواهد شد

لایحه عدم حضور در جلسه دادگاه

در صورتی که نمی توانید در جلسه دادگاه حقوقی خود حاضر شوید ، این امکان را خواهید داشت که لایحه عدم حضور خود را نوشته و توسط شخص دیگری که به او وکالت داده اید به دادگاه ارسال کنید. دادگاه لایحه شما را بررسی کرده و سپس تصمیم مقتضی را خواهد گرفت و آن را به اطلاع شما خواهد رسانید.

عدم حضور خواهان در دادگاه حقوقی

عدم حضور خواهان نیز به همان ترتیبی که در بالا ذکر شد می تواند رفع و رجوع شود. فرض کنید که به علت مشکلات جسمی و بیماری قادر به حضور در دادگاه خود نیستید، به این ترتیب باید لایحه دفاعیه خود را می توانید به برادر یا پدر یا یکی از بستگان خود بسپارید تا به دادگاه تقدیم کنند.البته در وهله اول باید به فردی که انتخاب کرده اید تا لایحه شما را به دادگاه قضایی برساند ، وکالت دهید

دلایل موجه عدم حضور در دادگاه

همان گونه که در بالا ذکر شد دلایلی موجهی برای عدم حضور در دادگاه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.توصیه گروه وکلای سفیر صلح به شما این است که پیش از هر گونه اقدامی با یک وکیل خبره و ماهر مشورت نمایید تا شما را از چند و چون ماجرا مطلع کند و به بهترین نحو شما را در این روند راهنمایی کند.

در صورتی که وقعی به احضاریه دادگاه ننهید و بدون ذکر دلایل موجه خود در دادگاه حاضر نشوید ، شاکی می تواند به راحتی حکم جلب شما را گرفته و تحت تعقیب قرار دهد. به همین علت لزوما باید به خاطر داشته باشید که عواقب عدم حضور در دادگاه بدون هیچ عذر و دلیل موجه می تواند سهمگین و سنگین باشد.

تقاضای تجدید جلسه

برخی مواقع پیش می آید که به دلایل مختلف جلسه دادگاه باید تجدید شود ( این دلایل ممکن است به علت نقص پرونده، ناقص بودن دادخواست و یا عدم ابلاغ به خوانده باشد )

در چنین شرایطی می تواند تقاضای تجدید جلسه کرد و دادگاه را به روز و ساعت دیگری موکول نمود.

اما در چند شرایط می توان تقاضای تجدید جلسه داشت :

مورد اول:

حالتی است که به دستور جلسه مقرر جزئاً یا کلاً عمل شده اما تشکیل جلسه دیگری نیز ضروری تشخیص گردیده است که تجدید جلسه به مفهوم اخص کلمه تلقی می شود.

مورد دوم:

شامل حالاتی است که عمل به دستور جلسه مقرر حتی جزئاً، به هر علت امکان پذیر نبوده و بنابراین جلسه به تأخیر می افتد.

گروه وکلای سفیر صلح ، آماده است تا کلیه دعاوی حقوقی و کیفری شما را بر عهده گرفته وبهترین نتیجه ممکن را اخذ نماید. جهت تماس با مشاورین ما و سپردن پرونده های خود به وکلای سفیر صلح اینجا را کلیک کرده و با ما تماس بگیرید.