مصادیق عسر و حرج در قانون

در قوانین ما شرایط مختلفی پیش بینی شده است که زن بتواند خود تقاضای طلاق به دادگاه ارائه کند و یکی از این شرایط هنگامی است که دوام زندگی مشترک باعث عسر و حرج زن می شود.حال ممکن است برای شما این سوال پیش آید که اصولا عسر و حرج به چه معناست : این واژه به شرایطی اطلاق می شود که فرد را به سختی و تنگنا در زندگی بیاندازد و ادامه دادن آن زندگی برای فرد خارج از تحملش باشد .در قانونی مدنی مطابق ماده ۱۳۰ مصادیق عسر و حرج در قانون مشخص و تعیین شده اند.یک وکیل حقوقی می تواند به بهترین شکل شما را در این باره راهنمایی نماید.

مصادیق عسر و حرج در قوانین اسلام چگونه است؟

اول این که مرد بدون این که عذر موجه و مشخصی داشته باشد به مدت ۶ ماه متوالی یا نه ماه متناوب در یک سال زندگی و خانواده را ترک کند و به سراغ زوجه نیاید که از مصادیق بارز عسر و حرج در قانون می باشد.
زوج به یکی از مواد مخدر اعتیاد داشته باشد و یا این که بیش از اندازه مشروبات الکلی مصرف کند به نحوی که موجب اختلال در زندگی خانوادگی شود و نخواهد یا نتوان او را به ترک مواد مخدر وادار کرد حتی اگر به تشخیص پزشک در مدت زمان لازم بوده باشد.
زوح به هر علتی به حبس تا ۵ سال یا بیشتر محکوم شده باشد
ضرب و شتم یا هرگونه سوءاستفاده مدام از زن که عرفا و با توجه به شرایط زن دیگر قابل تحمل نباشد.
زوج به یک بیماری روانی یا هرکدام از بیماری صعب العلاج مبتلا شده باشد به نحوی که دیگر ادامه زندگی مشترک امکان پذیر نباشد.
این که در قانون مدنی مصادیقی برای عسر و حرج در نظر گرفته شده است به این معنی نیست که موارد دیگر جزو مصادیق عسر و حرج به حساب نیاید.اگر به تشخیص دادگاه شرایط زن موجب عسر و حرج زن شود حتی اگر در قانون هم وجود نداشته باشد باز هم قاضی می تواند حکم به طلاق زن بدهد و با آن موافقت کند.
به باور برخی از حقوقدانان مانند دکتر ناصر کاتوزیان ، مسئله ای که موجب عسر و حرج زن شده و زندگی او را به مشقت انداخته باید در هنگام طرح دعوا و صدور حکم موجود باشد. در واقع طلاق راهی است برای نجات زن از این شرایط در آینده است نه این جبران ضرر گذشته را بنماید.

مصادیق عسر و حرج

 

در چه صورت زن نمیتواند ادعای عسر و حرج کند؟

به همین خاطر اگر در گذشته مرد با یکی از دلایلی که در بالا ذکر شد (چه در قانون باشد و چه نه) باعث عسر و حرج زن شده باشد و بعد از مدتی آن شرایط سخت را حل نموده و برطرف کند ، زن نمی تواند بر طبق دلیل برطرف شده ادعای عسر و حرج نماید و درخواست طلاق داشته باشد.
ارائه ادله ثابت کردن عسر و حرج بر عهده زن است.به هر حال نباید از خاطر برد که بر طبق ماده ۲۶ قانون حمایت از خانواده، در هر شرایطی ، برای ثبت طلاق دریافت گواهی عدم امکان سازش ضروری است و بدون این گواهی ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق امکان پذیر نمی باشد.
برای دریافت مشاره حقوقی در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه مراجعه کرده و با بهترین وکیل طلاق مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *