جرم اخاذی در فضای مجازی

جرم اخاذی در فضای مجازی |چگونه جرم اخاذی را اثبات کنیم ؟

پیش از این که فضای مجازی و بستر شبکه های اجتماعی به وجود بیاید تا بتوان به این مقوله پرداخت، جرم اخاذی تنها در فضای واقعی جامعه رخ می داد و مجازات هایی که برای آن در قانون در نظر گرفته شده بود نیز متناسب با نوع جرم بودند.

اما به گفته ی بهترین وکیل تهران، با ظهور و رواج روز افزون شبکه های اجتماعی از قبیل تلگرام و واتساپ، وقوع این گونه جرم ها نیز افزایش پیدا کرده است!!

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که تصاویری غیر اخلاقی یا خصوصی از افراد مشهور دیده باشید که بدون اجازه خود شخص انتشار پیدا کرده اند!!

جرم اخاذی در فضای مجازی

جرم اخاذی در فضای مجازی

چنین مسائلی مشمول مجازات خواهند بود و بسیاری افراد به چنین نکته ای واقف نیستند.

به عنوان مثال در صورتی که شخصی ،تصاویری خصوصی از شما یا اعضای خانواده تان در اختیار دارد و شما را تهدید به این کند که در صورت عدم موافقت با آن چه که می خواهد ، اقدام پخش این تصاویر خواهد کرد، بهترین اقدام شما این است که به سراغ یک وکیل حقوقی بروید تا شما را از تمام جنبه های ممکن این گونه مسائل آشنا سازد.

ممکن است فرد مورد نظر از شما پول بخواهد یا این که وادارتان کند که کاری بر خلاف میل خود انجام دهید.در هر صورت هر دو احتمال موجود است!!

متاسفانه فضای مجازی بستری فوق العاده برای افراد سوءاستفاده گر شده است که به راحتی اقدام به اخاذی از افراد می کنند.

برخلاف آن چه که تصور می کنید ، اخاذی تنها از افراد مشهور و سلبریتی ها انجام نمی گیرد بلکه هر شخصی ممکن است قربانی چنین جرمی قرار بگیرد!!

اما به راستی چه مجازاتی برای چنین افرادی در نظر گرفته می شود ؟ آیا قانون تمهیداتی اندیشیده است که با این گونه افراد چگونه برخورد نمود ؟

در ادامه تصمیم داریم به این سوال پاسخ دهیم.با ما همراه باشید!!

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

یکی از مواردی که در گروه وکلای سفیر صلح، به آن رسیدگی کردیم، پرونده ی خانم جوانی بود که مدت ها توسط یکی از آشنایان مورد تهدید قرار می گرفت که در صورت تن ندادن نسبت به خواسته های غیر اخلاقی وی ،ویدیوها و تصاویر خصوصی او را در فضای مجازی منتشر خواهد کرد!!
زن جوان که بسیار ترسیده و وحشت زده بود به وکلای سفیر صلح مراجعه کرده و خواستار راه حلی قانونی بود که بتواند پیش از اقدام وی نسبت به انتشار تصاویر، جلوی فرد اخاذ را بگیرد.

در چنین مواقعی پیش از هر چیزی و قبل از این که به خواسته های فرد مورد نظر تن دهید ، بهتر است که به سراغ یک وکیل رفته تا شما را راهنمایی کند. بعد از آن به همراه وکیل خود به پلیس فتا مراجعه کرده و پس از در اختیار قرار دادن اطلاعات فرد مزبور ، پرونده ای را تشکیل می دهید.

بایرد ذکر کنیم که مجازات اشخاصی که در فضای مجازی اقدام به تهدید و اخاذی از افراد می کنند ، ۹۱ روز الی ۲ سال زندان یا ۵۰۰ هزار الی ۴ میلیون تومان جریمه نقدی و یا هر دو خواهد بود.

مجازات تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی

همان گونه که ذکر کردیم، متاسفانه فضای مجازی به بستری تبدیل شده است که انواع اهانت ها و توهین ها در آن رواج دارد و متاسفانه به علت مجازی بودن آن ، افراد مختلف بی آن که نسبت به مجازات بیمی داشته باشند، اقدام به زدن هرگونه حرف و کلامی می کنند.

هجمه ی هزاران نفره ی افراد به صفحات افراد مشهور نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که متاسفانه امروزه در میان جامعه ما به کرّات رخ می دهد(به طور قطع ماجرای حمله ی مجازی افراد به صفحه ی اینستاگرام لیونل مسی ، بازیکن معروف آرژانتینی را به خاطر دارید) .

اما برخی مواقع اتفاقاتی دیگری نیز رخ می دهد که اصل نظام حاکمه را مورد هدف قرار می دهد. گاهی افراد مختلف ، مخاطبان فراوانی در فضای مجازی دارند و با انواع و اقسام تبلیغات منفی علیه نظام تلاش دارند که چهره ی نظام جمهوری اسلامی را تخریب سازند.

به همین خاطر بر طبق قانون مصوب سال ۱۳۷۰ ، هر شخصی که اقدام به تبلیغ علیه نظام کند، به حبس از یک ماه تا ۳ ماه محکوم خواهد شد.

اما در سال ۱۳۷۴ علاوه بر جرم انگاری چنین مسئله ای ، مجازات این عمل تشدید شد و هر فردی که اقدام به چنین عملی نماید به ۳ ماه الی ۱ سال زندان محکوم خواهد شد!!
در سال های اخیر شاهد تبلیغات فراوان علیه نظام بوده ایم و افراد بسیاری بی آن که چیزی راجع به مجازات چنین عملی بدانند، اقدام به انجام آن می کنند.

این جرم نیز مانند سایر جرائم باید حاوی عناصری باشد که بتوان آن را جرم به حساب آورد ، عناصر رکن مادی جرم تبلیغ علیه نظام عبارت است از:

 رفتار مجرمانه، موضوع جرم، شخصیت مرتکب، وسیله ارتکاب و زمان و مکان ارتکاب جرم که در ذیل به بررسی اجمالی ان ها می‌پردازیم.

رفتار مجرمانه: برای تحقق جرم تبلیغ علیه نظام، همانگونه که از عنوان این جرم مشخص می باشد، «فعالیت تبلیغی» می باشد که صرفا با ارتکاب فعل مثبت قابلیت تحقق دارد بنابراین صرف سکوت و عدم دفاع از نظام مشمول تعریف جرم تبلیغ علیه نظام نمی گردد.

شخصیت مرتکب: در برخی از جرایم سن مرتکب، شغل او و یا گاهی تابعیت مرتکب مورد توجه قانون‌گذار قرار می گیرد، همانطور که دادگاه نظامی به جرایم خاص نظامیان رسیدگی می‌نماید، لیکن مقنن در ماده ۵۰۰ قانون صدرالاشاره، شخصیت مرتکب را برای تحقق جرم مزبور موثر ندانسته است، لذا هر کس اعم از زن یا مرد، ایرانی و یا غیر ایرانی می‌تواند مشمول جرم تبلیغ علیه نظام گردد.

وسیله ارتکاب جرم: ماده ۵۰۰ قانون پیش گفته تصریحی در مورد وسیله ارتکاب جرم مذکور ندارد، بلکه هر نحو فعالیت تبلیغی علیه نظام را مشمول مقررات این ماده می داند. برخلاف برخی از جرایم که وسیله ارتکاب جرم در آن‌ها موضوعیت دارد، در جرم مذکور، وسیله ارتکاب، طریقیت دارد.

مکان ارتکاب جرم: در مورد مکان ارتکاب جرم موضوع ای نوشتار، قانون‌گذار در ماده ۵۰۰ قانون سابق الذکر، تفاوتی میان ارتکاب ان در داخل محدوده جغرافیایی ایران و یا خارج از ان قائل نگردیده، بنابراین در صورت ارتکاب ان در هرمکانی، امکان تعقیب کیفری مرتکب وجود خواهد داشت.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *