خسارت ناشی از عدم انجام تعهد

مطالبه خسارت و عدم انجام تعهد

مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد در شرایطی انجام می گردد که قراردادی میان طرفین منعقد شده و یکی از آن دو طرف متعهد به انجام دادن یک کار یا تحویل دادن مالی شده است و با وجود این تعهد به دلایلی و به صورت عامدانه از انجام تعهدش سرباز زند.در این شرایط شما می توانید درخواست مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد را به دادگاه ارائه کنید.پیشنهاد میکنیم که برای این مسئله در ابتدا با یک مشاوره حقوقی صحبت کنید و راهنمایی های لازم را از وی دریافت کنید.

درخواست مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد

حتما بهترین وکیل پایه یک دادگستری به شما خواهد گفت که باید اقامه دعوی حقوقی علیه وی صورت بگیرد و به این ترتیب وی را وادار به انجام تعهد نمود.
در چنین شرایطی راه های مختلفی وجود دارد که فرد را وادار به انجام تعهد نمود مانند حق حبس و یا این که خسارت عدم انجام تعهد را دریافت کرد.
البته باید اذعان داشت که تحت شرایط خاصی می تواند دعوی مطالبه خسارت را به نتیجه رساند. در این مقاله تصمیم داریم به این شرایط بپردازیم و بگوییم که تحت چه شرایطی می تواند مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد را داشت.

گذشتن زمان انجام تعهد

در بیشتر قراردادها مشخص می شود که تعهد قید شده باید در ظرف چه مدت زمانی انجام شود و به همین دلیل طرفین قرارداد باید به این ظرف زمانی مقید و متعهد باشند.این زمان مشخص شده می تواند به عنوان مثال یک تاریخ مشخص باشد ، مثلا فروشنده متعهد می گردد که در روز ۱۲ خرداد ، یک کالا را به خریدار تحویل دهد یا این که به مدت ۴ ماه فرصت دارد که کالا را به خریدار تحویل دهد و در صورتی که در زمان مقرر شده کالا را به خریدار نرساند ، مرتکب عدم انجام تعهد یا تاخیر در نجام تعهد شده و در چنین شرایطی طرف دیگر قرارداد می تواند ، بدون این که این مسئله را اثبات کند و تنها با ارائه قرارداد ، خسارت عدم انجام تعهد را دریافت کند.

عدم انجام تعهد توسط متعهد

شرط دیگری که برای مطالبه خسارت عدم انجام تعهد وجود دارد این است که پس از این که مدت زمان انجام قرارداد بگذرد و وی اطمینان حاصل نماید، که طرف دیگر قرارداد به طور کامل تعهد خود را انجام نداده است .باید ذکر کرد این مسئله تنها در شرایطی قابل قبول است که اجرای آن قرارداد غیر ممکن نبوده باشد ،چرا که در این صورت فرد مدیون یا متعهد دیگر مسئولیتی نخواهد داشت به عنوان مثال در صورتی که فرد متعهد ،دچار عارضه یا بیماری شود و نتواند در مدت مقرر به تعهد خود عمل نماید ، تعهد شکنی نکرده است بلکه از انجام آن ناتوان شده است

جبران خسارت به موجب قرارداد ، عرف یا قانون لازم باشد

در صورتی که فردی طبق قرارداد تعهد کند که وظیفه ای را بر عهده گرفته و انجام شود و از تعهد خود تخلف کند ، مسئول خسارتی خواهد بود که به طرف مقابل وارد کرده است . این موضوع ماده ۲۲۱ قانون مدنی است . بنابراین در قانون قید شده است که در صورتی که متعهد به تعهد خود عمل نکند ، طبق قانون ملزم به جبران خسارت است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *